up
ara

Yaşam Başka Yerde

Yaşam Başka Yerde Konusu ve Özeti

Yaşam Başka Yerde
Perde
Yedi Bölümlük Bir Deneme kitabının da yazarı Milan Kundera tarafından kaleme alınan Yaşam Başka Yerde kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9789750726552 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yaşam Başka Yerde isimli kitap 336 sayfadan oluşuyor. Yaşam Başka Yerde kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750726552
Sayfa: 336 sayfa Basım Tarihi: 2015
Romanlarıyla 20. yüzyıl Avrupa'sının düşünsel ve siyasi belleğine büyük katkılarda bulunan Milan Kundera, Yaşam Başka Yerde'yi, Çekoslovakya'nın Rusya tarafından işgal edildiği sıralarda yazmış ve 1969 yılında yayımlamıştı. Savaşlar, darbeler ve siyasi gelişmeler romanlarının arka planında hep olsa da, Kundera karakterlerini çoğunlukla sanat çevrelerinden seçmiş, böylece güncel olaylarla entelektüeller arasındaki ilişkileri tartışmaya açmıştır. Kundera'nın, "Benim için Avrupa devrimi ya da buna benzer bir şeyin romanı" dediği Yaşam Başka Yerde, kişisel deneyimlere ve aydın çevreleri içindeki gözlemlere dayanır: Resme ve şiire olan yeteneği daha çocukken keşfedilen Jaromil, cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve kendi bedeninden nefret eden annesini, "başsız kadın bedenleri"yle resmetmekte, "yaşam mı yazı mı" gerilimi içinde büyümektedir.Herkesin kendisine baktığını bildiğinden, acımasızca yüzünün bilincine vardı ve neredeyse dehşetle, yüzünde taşıdığının annesinin gülümseyişi olduğunu hissetti.Bu nazik, acı gülümseyişi kesinlikle tanıyordu, onu dudaklarında hissediyordu ve ondan kurtulma çaresi yoktu.
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Yazarin okuduğum ilk kitabı olmasi hasebiyle benim için önemli bir eserdi. mükemmel yazılan bir eser değildi ama yazar dili ile okuyucuyu kitabın içine çekebilmeyi başarmış,kitap biraz karmaşık bir kurguya sahip olmasına rağmen.Kitap içeriğine iliskin olarak;kitap yedi bölümden oluşuyor ve genç bir şairin hayatını daha doğrusu bir erkek olarak ve bir sanatçı olarak var olma çabasını anlatıyor. Genç şair Jaromil babası tarafından istenmemiş ve annesinin isyanıyla dünyaya gelmiş olan, kitabın bazı bölümlerinde kendini sevdirirken bazen de nefret ettiren ilginç bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Yıllarca annesinin gölgesinde kalan şairin kendini baskı altında hissetmesi ve dönemi itibariyle içinde yaşadığı ülkenin rejiminden etkilenerek seçimler yapması hem hayatına giren kadınlarla ilişkilerine hem de kendi hayatına yön veriyor olmasına yazar kitapta yer vermiş
Ayrıca;kitap yazıldığı dönem itibariyle Çek Cumhuriyetinin politik ve sosyal olarak geçtiği yollar hakkında da okuyucuya fikir verir nitelikte olmuş.

keyifli okumalar
ataç ikon Yaşam Başka Yerde
kitaba 7 verdi
0 yorum

Yaşam Başka Yerde - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

En kötüsü dünyanın özgür olmaması değil,insanın özğürlüğünü unutmuş olması
ataç ikon Yaşam Başka Yerde
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
rosa kona

rosa kona

@rosakona

Şefkat, aynı zamanda aşkın fiziki sonuçlarından korkudur; aşkı (aldatıcı, zorlayıcı olduğu, tenle ve sorumlulukla ağırlaştığı) yetişkinler dünyasından çıkarma ve kadını çocuk gibi görme girişimidir bu.
ataç ikon Yaşam Başka Yerde
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
rosa kona

rosa kona

@rosakona

Şefkat, yetişkin yaşın bizde uyandırdığı korkudur.
ataç ikon Yaşam Başka Yerde
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

şefat,yetişkin yaş eşiğine fırlattığımız ve çocuk olduğumuzda anlayamadığımız çocukluk avantajlarının kaygıyla farkına vardığımız an doğar.
ataç ikon Yaşam Başka Yerde
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7.5/10
2 oy
Sence kaç puan almalı?
0