up
ara

Kuşlar

Kuşlar Konusu ve Özeti

Kuşlar
Kuşlar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050820911
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 2015
"Evde bir iz kaldı. Kuş vuruldu, gözlerini yumdu, taşın altına kondu - ancak iz kaldı."Buz Sarayı'nın yazarı, İskandinav Edebiyat Ödülü sahibi Tarjei Vesaas'tan, nahif olduğu kadar şiddetli, aldatıcı basitlikte, sarsıcı bir roman: Kuşlar...Kahramanımız Mattis, ablası Hege ile Norveç ormanlarının derinliklerinde bir gölün kıyısındaki kulübelerinde yaşar. Mattis bedenen bir yetişkin olsa da hayata çocuk gözleriyle bakar, öyle çalışır onun aklı. Ablası, ördüğü kazaklarla evi geçindirirken Mattis'i de insan içine çıkmaya, çalışmaya teşvik eder. Sonunda kayıkçı olmaya karar veren Mattis'in ilk ve tek yolcusu olan yabancı, hayatlarını hiç ummadıkları şekilde değiştirecektir...XX. yüzyıl İskandinav edebiyatının en önemli isimlerinden Tarjei Vesaas'u zirveye taşıyan romanı Kuşlar, ilk defa Türkçede; Deniz Canefe'nin kusursuz çevirisiyle..."Bir başyapıt." -Literary Review-"Gerçek bir edebî şaheser." -Publishers Weekly-"Okumaktan özellikle zevk aldığım roman." -Doris Lessing-
Misafir

Misafir

@misafir000

Çevremizde "alık, saf, deli " diye nitelendirilen kişilere mutlaka tanık olmuşuzdur. Kitabın kahramanı Mattis de çevresinden etiketlenme ve dışlanma hususunda nasibi almış ablasıyla yaşayan yalnız biridir. Konu olarak Fareler ve İnsanları anımsatsa da içeriğinin işlenişi ve dilinin basit oluşuyla kesinlikle yanında masum kalır. Hiçbir sürükleyiciliği olmayan ve sürekli tekrara dayalı işlenişi kitabı sıkıcı kılabilir. Ki kitabın arka kapağındaki açıklamasını okusanız bile yeterli, içeriğinde ek olarak görebileceğimiz hiçbir bilinmeyen yok. Kısacası 250 sayfalık kitabı 5 satıra dökmüş desem yerinde olur. Ama şunu söyleyebilirim ki Fareler ve İnsanlar kitabı gibi acımasız olmadığı için her yaş grubuna okutulabilir. Hiç değilse az buçuk da olsa toplum tarafından izole edilen kişilere dair öngörü sahibi olunabilir diye düşünüyorum.
Mutlaka okunmalı mı derseniz kesinlikle hayır.
ataç ikon Kuşlar
kitaba 6 verdi
0 yorum

Kuşlar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bakmamla görmem bir olsaydı burası neye dönerdi? Adım atacak yer kalmazdı.
ataç ikon Kuşlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum