up
ara

Benim Kısa Tarihim

Benim Kısa Tarihim Konusu ve Özeti

Benim Kısa Tarihim
Kara Delikler kitabının da yazarı Stephen Hawking tarafından kaleme alınan Benim Kısa Tarihim kitabı Otobiyografi, Bilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2015 yılında 9786050929867 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Benim Kısa Tarihim isimli kitap 104 sayfadan oluşuyor. Benim Kısa Tarihim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050929867
Sayfa: 104 sayfa Basım Tarihi: 2015
Günümüz bilim dünyasına damgasını vuran Stephen Hawking Benim Kısa Tarihim'de kendi yaşamöyküsünü paylaşıyor. "Ben 8 Ocak 1942'de, Galileo'nun ölümünden tam üç yüz yıl sonra doğdum. Tabii, benimle aynı gün iki yüz bin civarında başka bebek de doğdu. Onlardan herhangi biri sonradan astronomiyle ilgilendi mi, bilmiyorum." Günümüz bilim dünyasına damgasını vuran Stephen Hawking Benim Kısa Tarihim'de kendi yaşamöyküsünü paylaşıyor. Stephen Hawking, İkinci Dünya Savaşı sonrası yokluk yıllarında geçen çocukluğunu, arkadaşlarının kendisine "Einstein" lakabını taktığı okul günlerini, 21 yaşında yakalandığı hastalığını, Oxford ve Cambridge yıllarını, evliliğini, çocuklarını kendine has üslubu ve espri anlayışıyla anlatıyor… Stephen Hawking'in, kendi hayatına ve entelektüel evrimine içeriden baktığı Benim Kısa Tarihim, bir biyografiden çok daha fazlası… "Engelli insanların, yapamadıkları şeylere üzülmek yerine yapabildikleri şeylere yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyorum" diyen Hawking'den hayata dair bir güzelleme…
Luanna Josephina

Luanna Josephina

@luannajoseph - Baku / Baki

Eyer bir kara delikde olduğunuzu düşünürsünüzse, teslim olmayın, bir çıkış yolu var
Bu kitab zamanla ayaqlaşmağı bacaran şəxsin həyat yolundan bəhs edir.

Avtobioqrafik əsərdir. Alim öz həyatında və yaradıcılıq yolundan bəhs edir. Kitabda alimin xatirə şəkilləri də, yer alıb. Bu isə kitabı daha maraqlı hala salır. Dili başlıqda sadə gəlsə də, sonra fizika ilə əlaqəm olmadığı üçün çətinləşdi. Elmi araşdırmalarından bəhs etdiyi bölmədə müəyyən terminləri bilmədiyim üçün çətinlik çəkdim. Çətinliklərə rəğmən elmi araşdırmaları marağımda olan mövzulardan bəhs edirdi. Kitabdan sonra onun araşdırmalarını daha yaxşı dərk etmək üçün sənədli filmə baxdım.
Həyatından bəhs etdiyi bölmələrdə, ən çox marağıma səbəb olan bölmə uşaqlığından və valideynlərdən bəhs edən bölmədir. Hesab edirəm ki, insanların həyat yolu ən çox uşaq vaxt müəyyən olunur. Bu dövrdə olan təsirlər insanı müəyyən istiqamətlərə yönləndirir.
Həyat yoldaşı ilə olan münasibəti bizim düşüncələrə yaddır. Həkiminin ona ölüm diaqnozu qoyması, həyat yoldaşının müəyyən tədbirlər görməsinə səbəb olur. Bu tədbirlər biraz təəccübləndirdi.
Elmi araşdırmaları arasında zamanda səyahət bağlı olanlar maraq yaradır. Zamanda səyahəti fantastik hesab edirik. Alim elə elmi arqumentlər təqdim edir ki, zamanda səyahət fantastik olmaqdan çıxır. Amma bütün elmi arqumentlərə rəğmən bölmənin sonunda işlətdiyi cümlə insanın ümidlərini puç edir.
Qara dəliklər haqqında olan elmi araşdırmasıda maraq dairəmdə olan mövzudur. Qara dəliklərin hansısa dünyaya bir qapıdırmı?
Stivenin bir nitqində oxumuşdum, qara dəlikləri depressiya düşən insanlarla eyniləşdirir. Bildirir ki; "qara dəliklərin əslində göstərildiyi qədər qara və əvvəl düşünüldüyü kimi əbədi həbsxanalar deyil . Hər şey, qara dəlikdən xaricə və ya başqa bir dünyaya çıxa bilər. Dolayı yolla, əgər bir qara dəlikdə olduğunuzu düşünürsünüzsə, təslim olmayın, bir çıxış yolu var."
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

HAWKING'İN KISA TARİHİ
S. Hawking’in karısı Jane’in 2 sene önce yazdığı “Sonsuzluğa Yolculuk” adlı okuduğumda bu incelemeyi yazmıştım: “Bir dahinin ibret verici öyküsünü okumak çok ilginç geldi bana. Hele de bu dahi (sadece gözlerini oynatabilecek kadar) ileri derecede engelliyse. Ama dahi de olsan, bir duygusal dünyan var. Senin de zaafların, korkuların, tabuların hatta mantıksız olabilen tarafların var. Bu arada karısının 25 yıl gibi uzun bir süre böyle engelli biriyle geçirilmiş ibret verici öyküsü ve kendi duygusal karmaşası da okunmaya değer. Tabii kendi bakış açısından okuyunca kadına hak vermemek mümkün değil ama bir de Stephen anılarını yazarsa işte o zaman daha karşılaştırmalı bir tahlil yapmak mümkün olabilir.” Gerçekten de tahmin ettiğim gibi oldu. Karısının 400 sayfa tutan, tüm aile ilişkileri ve yaşamlarının sosyal yönünü ön plana çıkaran, ama Stephen’ın bilimsel yönünü de oldukça ayrıntılı veren kitabına karşılık, Stephen sadece 120 sayfalık ve gerçekten de adı gibi kısa bir kitap yazmış. Bu kısa kitabın da üçte biri kısa kısa hayatından kesitler, üçte biri fotoğraflardan oluşuyor. Kalan üçte biri ise ilgilendiği fizik konularının özeti. Okuduktan sonra neden insan kendi biyografisinde teorilerinden bahseder diye düşündüm. Yanıtı kitabının satır aralarında okuduğumu farkettim. Kendi ilginç yaşamını tuzak olarak kullanıp aslında çok basitleştirilmiş de olsa bilimsel teorilerini okurlarının bilinç altına yerleştirmek için fırsat olarak görmüş. Ben ki kozmoloji ve fizikle ilgili o kadar kitap okumama rağmen o üçte birlik kısım bana bile ağır geldi. Stephen Hawking’ merak edenler bahsettiğim 2 kitabı da okumalı bence.
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba 7 verdi
0 yorum
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

Hawking Otobiyografisi
Stephen Hawking fizikte ve matematikte (bence bu iki bilim siyam ikizleridir.) önemli çalışmalar yapan bir kişiden ziyade bir popüler bilim dergisi yazarı üslubuna sahip olarak dünya çapında ses getiren kitaplara imza atmıştır. Üzerinde çalıştığı teoriyi olabildiğince basitleştirerek anlatarak aslında konuyu ne kadar iyi özümsediğini de defalarca kitaplarında ispatlamıştır.Sahip olduğu evrensel ünü bu esprili üsluba borçludur kanımca...
Otobiyografisinde de bu esprili üslubu yer yer görebiliyoruz. Anlatım başarılı...
Hawking teorik fiziği öylesine benimsemiş ki,bazen hayatını bırakıp teorilerle ilgili yazmış. Ya da şöyle de diyebiliriz, hayatı Teorik Fizik olmuş!
Kitabın handikabı ise kısa olması,bence çok daha detaylı bir kitap oluşturulabilirdi.
Benim Kısa Hikayem okursanız katkısı olur ama Hawking hakkında her şeyi öğrenmiş olmazsınız... Daha çok araştırma yapmak lazım ve en önemlisi onu merak ediyorsak özellikle kozmoloji ile de ilgili olmak lazım..
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba 6 verdi
2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Sahiden de kısaymış: 104 sayfa. Eski karısı Jane bile 500 sayfa kadar yazmıştı. En kısa zamanda alıp okuyacağım...
02.01.16 beğen cevap
Emin Aydın (@kursunasker)
Bir de the Theory of Everything i izlemenizi öneririm,özellikle Eddie Redmayne'in performansı üst düzeyde...
05.01.16 beğen cevap
Güneş Aydın

Güneş Aydın

@gunesaydin

Stephen Hawking'i çok severim. Tabii ki tüm teorilerini anlamak mümkün değil fakat olabildiğince sadeleştirilmiş bir biçimde yer vermiş teorilerine otobiyografisinde. Hayatı hakkında bir fikir sahibi oluyorsunuz. Çalışmalarına da aşina oluyorsunuz. Her şeyden biraz var. Ne tamamen hayatını çok detaylı anlatmış ne de teorilerini. Özet gibi olmuş biraz. Çok severek okudum, ilgim de olduğu için. Bilimle ilgim yok ama hayatını merak ediyorum yine de derseniz son dört bölüm size sıkıcı gelecektir.
İyi okumalar :)
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba 10 verdi
1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Eski karısının Stephan hakındaki anıları bile bunun 4-5 katıysa, gerçekten de kısa olmuş...
22.03.16 beğen cevap

Benim Kısa Tarihim - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Hastalığım teşhis edilmezden önce hayattan çok sıkılmıştım. Yapmaya değer hiçbir şey bulamıyordum. Fakat hastaneden çıktıktan kısa bir süre sonra, rüyamda idam edileceğimi gördüm. Hayat benden koparılmadan önce yapabileceğim pek çok anlamlı şey olduğunu o zaman idrak ettim. Bir başka rüyada, birilerini kurtarmak için kendimi feda ediyordum. Madem ölecektim, o zaman iyilik yapmalıydım.
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

İnsan erken ölüm ihtimaliyle yüz yüze gelince, hayatın yaşamaya değer olduğunu, yapılacak bir dolu şey olduğunu idrak ediyor.
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Üçüncü çocuğumuz Tim, yaz okulunda ders vermek için Korsika’ya gidişimizden sonra 1979’da dünyaya geldi. Bunun üzerine Jane’in bunalımı daha da arttı. Yakında öleceğimi düşünüyor, benden sonra kendisine ve çocuklara destek olacak, onunla evlenecek birini istiyordu. Yakındaki kilisenin orgunu da çalan müzisyen Jonathan Jones’u buldu ve evimizde bir oda verdi. İtiraz edecek oldum ama ben de çok yaşamayacağımı düşünüyordum; ben ölünce çocuklara bakacak biri şarttı.
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Evrenin tek bir tarihi yoktur. Evren için olası her bir tarihin toplamı vardır ve bu tarihlerin her biri eşit derecede gerçektir (bundan ne anlıyorsanız).
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Wagner dinlemeye merak sardım, ama o dönemde kendimi içkiye vurduğuma dair dergi yazıları abartılıdır. Bir dergide öyle bir yazı çıktı, diğerleri de ondan alıp kullandı, çünkü okuyucunun ilgisini çekiyordu. Bir süre sonra herkes, “Bu kadar çok yazıldıysa doğruluk payı vardır” diye düşünmeye başladı.
ataç ikon Benim Kısa Tarihim
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum