up
ara

Nasipse Adayız

Nasipse Adayız Konusu ve Özeti

Nasipse Adayız
Nasipse Adayız kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750518447
Sayfa: 194 sayfa Basım Tarihi: 2015
Bu akşam da bilmem ne düğün salonundayım. Yemekli davet var. Her zamanki gibi çelengimizi önceden gönderdik, uygun saatte de yerimizi aldık… İçerisi çok kalabalık. İstanbul'da en çok sayıda kendilerinin olduğunu iddia eden bilmem nerelilerin dayanışma gecesi yapılıyor. Uzun masalara karşılıklı oturmuş, yemek yiyen, konuşan, öpüşen orta yaş ve üzerinde erkekler doldurmuş ortalığı. Kalın bıyıklı, koca kafalı bir yerel sanatçı sazıyla bir şeyler çalmış, sonra da ara vermiş, dinleniyor… Sahnedeki takım elbiseli, beyaz gömlekli, enine çizgili bordo kravatlı, kel kafalı, ortadan uzunca boylu, heyecanlı adam kim? Benim tabii ki. Pazarlıklar, imaj operasyonları, anket dümenleri… Bağlamalar, ayarlamalar, gecelere katılmalar, "yukarıya" ulaşmaya çalışmalar… Oy ve ilişki peşinde delidolu bir uğraş… İnsana aklını yediren bir takıntı… Arada, hayat ve anlam muhasebesi ve kırık bir aşkın tamirine dair solgun bir ümit… Küçük ve büyük siyasetin deveranlarını, ikbal hesaplarını bütün hararetiyle anlatan trajikomik bir novella. Ercan Kesal'ın bilinen sahiciliğiyle, sıcak üslubuyla…
Nasipse Okuyunuz
Pratisyen Hekim Kemal Güner, katıldığı canlı bir radyo programı sonrasında “radyocunun” gazına gelip, filanca partiden, İstanbul’un falanca ilçesinin Belediye Başkanı (Aday Adayı) olmaya karar veriyor ve adamcağızın başına gelmeyen kalmıyor.

Hekimlik, şairlik, yazarlık, sinema oyunculuğu ve senaristlik gibi birçok meziyeti bulunan Ercan Kesal’ın müthiş tespitleri, zekice gözlemleri ve son derece akıcı yazım tarzı sayesinde kolayca okunan bir roman Nasipse Adayız…

Kimi zaman kahkahalarla, kimi zaman da acı bir tebessümle gülümsüyor ve ne yaptığını bilen kişilerin niçin politikayla ilgilenmediğini, ilgilenirlerse başlarına neler gelebileceğini, nasıl bir duruma düşebileceklerini hemen idrak ediyorsunuz.

Birkaç saat içinde bitirilebilecek, harika bir kitap; nasipse okumaya aday olun…
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba 9 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Ercan Kesal’a olan hayranlığımı bilmeyen var mı? ? Bilmeyenler de öğrenmiş oldu artık. ? İlk olarak Peri Gazozu kitabını okumuştum ve bu adamın kesinlikle bütün kitaplarını okuyacağım demiştim. Nasipse Adayız’ı okuduğumda da yine pişman olmadım.

Siyaset arenası ancak bu kadar yalın ve bu kadar içten anlatılabilirdi. Kesinlikle siyasetin perde arkasını görüyorsunuz bu kitapla. Kimi zaman gülüyor, kimi zaman sinirlenip “ah,ahh!” diyorsunuz.

Özellikle siyasete meraklı olan dostlara tavsiye ederim. Girişmeden önce ne gibi tuzaklar sizleri bekliyor bir görün derim. ?
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba 8 verdi
0 yorum
Veli

Veli

@coruh

Ne olaylarda ne üslupta beni şaşırtan hiçbir şey olmadı. Ercan Kesal fotograf çekiyor muhabbet ediyor. O kadar bildik bir fotoğraf ve sesi o kadar sakin ve küçük harfli ki. Çok bildiğiniz bir şeyleri tam da bildiğiniz gibi anlatıyor ve sır şurda ki hiç sıkmıyor. 21. yüzyıl Türkiyesinde herhangi bir seçim döneminde Istanbulun herhangi bir ilçesindeki herhangi bir aday adayını öne çıkartarak 21. yüzyıl Türkiyesinin panoraması.
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba 8 verdi
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Ercan Kesal, samimi anlatımı ile bir politik kara mizah eseri sunuyor bize. Ortak olduğu hastanesinde doktorluk yaparken bir anda kendini başkanlık adayı kovalarken bulan bir adamın hayatından bir kesit aktarılıyor. Çoğu yerinde mizahi, bazı yerlerde de günümüz siyasetine göndermeler ile akıcı üslubu ile sıkmadan su gibi akıyor kitap.
Ercan Kesal, diğer kitaplarındaki içtenliği ve anadolu ruhunu yakalamış.
Tavsiye ediyorum.
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba 8 verdi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Ercan Kesal film tadında bir kitap yazmış. Sanki bir film izliyor duygusuyla okudum kitabını. Hem yalın, hem içen hem de akıcı. Çok tanıdık, siyasetin bilinen çıkar ilişkilerini ve iç yüzünü yalın bir şekilde anlatmış. Okuyunca şaşırmıyorsunuz bildiğiniz bir gerçeği tekrardan kendi dilince anlatıyor, film tadında, izler gibi okuyorsunuz.
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba 8 verdi
0 yorum

Nasipse Adayız - S41

"Çok dalgınsınız beyefendi, aşık mısınız yoksa? "
Eğildim batım; arkada Radyocu'nun yanında zayıf, uzun boylu, şark çıbanlı biri, Başgan bu olmalı; ön koltukta da oğlan saçlı, gözlüklü, kara kuru bir kadın. Üçü de eşofmanlı. Şoför gençten bir delikanlı, önüne bakıyor. Gülüştük. Cam tekrar "sssst" diye kapandı, araba hareket ederek uzaklaştı. Arkalarından hızlanarak vardım büfenin önüne. Ekip indi arabadan Tanışma faslı başladı. Şimdilik herkes nazik ve biraz mesafeli. Kadın, daha yarım saat önce televizyondaki açık oturumdan çıkıp gelmiş bir gerilimle, ince kemikli elini uzatarak başladı konuşmaya:"
odalık tarafından eklenmiştir.
odalık

odalık

@odalik

"Niye üzülüyorsun? Fotoğraflar görüntülerin kimyasal bir biçimde ıslatılmasıyla karta geçirilir ve kuruduktan sonra kenarları makasla düzeltilerek küçük beyaz zarflara konur ve bu yüzden üzerinden günler geçtikten sonra sararırlar...Onları senin nasıl taşıdığın çok önemli değil... Onlar sararırlar... Bir de, mektuplar yazıldıktan sonra mutlaka unutulurlar. Çünkü niyeyaşadığımızı anlamadığımız bir dünyada yaşıyoruz ve galiba sonsuzluğun sınırı diye b,r şey yok. Bu yüzden bütün mektuplar, eninde sonunda eski bir ayakkabı kutusunun içine sığarlar...-Bu cümleyi tekrar söylüyor, biraz daha hüzünlü. -Eski ayakkabı kutusunun içine... O kadar. Ben biliyorum, sen hala gece yarıları kan ter içinde uyandığında sebebini bitmemiş telefonlarda, yarım kalmış konuşmalarda ve hala açıklayamadığın iç sızılarında arıyorsun... Hiç öyle değil... Her şey çok basit, o akşam her zamanki gibi bir İstanbul Temmuzu'dur ve hava çok sıcaktır, sen yine ağlayarak uyuyakalmışsındır kanepenin üzerinde. Bir de, bütün bunların böyle olmasını isteyen sensin oğlum. Kimseyi suçlama sakın!" diyor babam."
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
TakvimDen (@turkbenst)
Burayı alıntılamana hiç şaşırmadım. Sana da burayı alıntılamak yakışırdı..
03.04.17 beğen cevap
odalık

odalık

@odalik

Izgaradan çıkan dumana doğru uzatıyorum başımı, içime çekiyorum yavaşça. Neco, ekmeğin içini çıkarıyor önce, boşalan yerlere köfte doldurmaya başlıyor. Sonra, domates ve soğanlar salkım saçak. Tepeleme... Üzerine bolca tuz ve karabiber, öyle işte, kafasına göre. Şimdi de biraz önce çıkardığı ekmeğin içini onların tepesine bastırıyor. Hala cızırdayan köfteleri, ekmeğin kenarından sarkan domates ve soğanlarıyla bir gazete kağıdına sarıp, uzatıyor.
Yarım ekmek köfte nasıl bu kadar sefil ve nasıl bu kadar lezzetli olabilir."
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
yağmurokyanus

yağmurokyanus

@yagmurokyanus

"Biz siyasete almaya değil, vermeye geldik."
İyi o zaman... Verdim gitti!
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Lakin, doğum ve bebeklik fotoğrafımın olması ihtimali, Jüpiter'de su bulunmasından daha uzak bir ihtimal.
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Kimin lafıydı o, "Biz siyasette almaya değil, vermeye geldik." İyi o zaman... Verdim gitti!
ataç ikon Nasipse Adayız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum