up
ara

Kadın

Kadın Konusu ve Özeti

Kadın
İsim, Şehir, Bitki kitabının da yazarı Yılmaz Özdil tarafından kaleme alınan Kadın kitabı Kadın, Siyaset türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi yayınevinden 2015 yılında 9786059799430 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kadın isimli kitap 368 sayfadan oluşuyor. Kitap Idefix Çok Satan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kadın kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kırmızı Kedi
ISBN: 9786059799430
Sayfa: 368 sayfa Basım Tarihi: 2015
Eşit eğitim hakkı
1924

Eşit birey hakkı
1926

Eşit seçme seçilme hakkı
1934

Kadın erkek eşitliği fıtrata ters
kürtaj olma
sezaryen yaptırma
en az üç doğur
hamileysen sokağa çıkma
kahkaha atma
bankta kızlı erkekli oturma
talibin çıkarsa seçici olma
haddini bil
itaat et
okuma
düşünme
sus!
2015
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Yılmaz Özdil'in diğer kitaplarını okuyanlar için, Kadın'daki bazı yazıları tekrar niteliğinde olacaktır. Günümüz Türkiyesi'nde bir şekilde gündeme gelmiş, acı-tatlı hikayeleriyle, başarılı-başarısız olmasına bakılmaksızın, sevilen-sevilmeyen, adını bile duymadığınız hemen her kadın var kitapta...

Kardelen'in Elif Öğretmeninden, Berkin'in acılı annesi Gülsüm Elvan'a, maganda kurşunuyla ölen gencecik kızımızdan, sorumsuzluk sonucu kanalizasyon boşluğuna düşen yavruya, hunharca katledilen Özgecan ve Münevver'den, suni şöhret kaynana Semra'ya, yaşadıklarının ağırlığından psikolojik destek alan, onlarca ameliyatla sağlığına kavuşan N.Ç'den, başörtülü bacımıza kadar... Sadece ülkemizden kadın manzaraları yok kitapta, ülkemizi ziyaretleri sonrasında, yaşadıkları (taciz, tecavüz,istismar gibi) olaylarla utanç kaynağımız olan turistlerden, farklı ülkelerin first leydilerine, siyasetlerine de değinilmiş... Hatta Sütaş'ın ineği bile kendine yer bulmuş.

Kitabı okudukça, utanç, gurur, öfke, hayranlık, gıpte,sevgi, nefret birbirine karışıyor, istemeden oturup düşünüyorsunuz, bir toplumun kadınları, nasıl bu kadar birbirlerine tezat olabilir? Nasıl bu kadar uç kutuplarda yaşayabilir? Okuyun, okutun...
ataç ikon Kadın
kitaba 9 verdi
3 beğen · 1 yorum
Gülcan (@gulcann)
Merhaba dilek, Gördüğüm kadarıyla sen de yılmaz özdil yazıları seviyorsun. Yılın kitabı seçiminde oy verebilir misin? http://www.neokur.com/neokur-odulleri-2016/kitap/188807 teşekkürler. Ben bu yazımı sen gördükten sonra silcem haberin olsun.Gereksiz bir yorum olarak kalmasın.
14.12.16 beğen cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

NEDEN "İMDAAAT ADAM ÖLDÜRÜYORLAR" DİYE BAĞIRILIR?
Çünkü "kadın öldürüyorlar" diye bağırılsa kimse gelmez... Bunun gibi daha pek çok, ülkemize ait her gün yaşadığımız ama farkına varamadığımız kadınlarla ilgili gerçekleri bu kitapta bulabiliyoruz. Yılmaz Özdil kıvrak zekası ve harika kalemiyle yine pek çok gerçeğe parmak basmış. Okuyup zaman zaman gülümsesek bile çoğunda gülümseme dudaklarımızda donup, acı bir gülümseme haline geliyor. Yazılarını takip ettiğim için çoğu makale tanıdık geldi ama yine de bir kere daha okumak hiç sıkmadı. Bu kadar belge ve bilgiyi nereden bulur, nasıl bulur hep merak etmişimdir. Sanırım arkasında gençlerden oluşan kalabalık bir kadro var ve o da derlenenleri kendi uslubuyla kıvama getirip bizlere sunuyor gibi. Zaten bu kadar güzel, çok sayıda makale tek başına kotarılamaz bence.
ataç ikon Kadın
kitaba 10 verdi
18 beğen · 0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Yarım kaldı..
Bitiremeyişime üzüldüm;lakin çok ama çok sıkıldım.Aşırı muhaliflik, görüşlerine yakın olsam da beni bile boğdu.Evet bilmediğim pek çok kadının hikayesi vardı kitapta, bilgi yüklüydü.Pek çok şey öğrendim.Yazarın hakkını asla yiyemem.Emek vermesi, tüm bu iz bırakan kadınların yaşamları hakkında verdiği bilgiler güzeldi.Diğer kitabı "Adam" daha bi olmuş sanki."Kadın" kitabından keyif alamadım,eksik bir şeyler vardı.Zorlamayla da 240.sayfaya kadar gelebildim (yine epey gelmişim:)), gerisini getiremedim.Belki de akıcı bir kitapla birlikte okunmalı.Aksi halde kitap sıkıcı hale geliyor.
ataç ikon Kadın
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Maalesef kitap beklentimi karşılayamadı. Aslında Yılmaz Özdil'in köşe yazılarını hayranlıkla okurum ama bilemedim bir şeyler eksikti sanki kitapta. Fakat bilinmeyen üstü örtülmüş olan çok şeyi öğrenmiş oldum. Elbette öğrenirken oldukça üzüldüm :(

Akıcı bir dille yazılmış. Uzun bir araştırma yapıldığı çok belli. Tanıdığımız tanımadığımız ünlü ya da ünlü olmayan kadınları ve onların yaşadıklarına yer vermiş yazar.

Güzel ülkemde kadınlara yapılan haksızlıklara bir kez de bu kitap sayesinde isyan ettim desem yeridir. Çok fazla söylenecek söz yok. Tavsiye ederim.
ataç ikon Kadın
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Çok beğenerek okuduğum bir kitap oldu.Eleştireceğim tek nokta şu; Yılmaz Özdil'in 'Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda' kitabını okuduysanız, 'Kadın' kitabındaki bazı yazıları ikinci kez okuyacaksınız.Hatta kitap yer yer kendi içinde de tekrara düşüyor.Ama genel olarak bakıldığında kesinlikle okunmaya değer bir kitap.Bu ülkede yasayan; hayatımızın bir dönemine damgasını vurmuş olan veya sadece kısa bir süreliğine ülkemize gelmiş tanınmayan, unutulan kadınların hikayelerini okuyacaksınız.Tavsiye ederim.
ataç ikon Kadın
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

Kadın - S41

Sene 1942...
İkinci Dünya Savaşı'nın göbeğiydi. ABD başkanı Roosevelt, dört Oscarlı yönetmen John Ford'u Beyaz saray'a çağırdı. Bu görüşme sonrasında, Pentagon'da Hollywood'un irtibat bürosu kuruldu.
Ergün Çil tarafından eklenmiştir.
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Bir kadının çığlıklarından, kavgalarından korkmamak gerekir, çünkü, kadın susarak gider, Cemal Süreya.
Bir kadın olarak sus, Bülent Arınç.
ataç ikon Kadın
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Valdezgeliyor

Valdezgeliyor

@valdezgeliyor

Müslüman, Hristiyan, Musevi, Türk, Rum, Ermeni . . . "Ne
mutlu Türküm diyene" ye dua etmek için, saygılarını sunmak
için kuyruğa girmişlerdi. Ortak payda' ya ortak gözyaşı
döküyorlardı.
E şimdi bakıyoruz . . .
Gayrimüslimden vazgeçtik, Müslümanı bile senden benden
diye ayıran . . . Etnik kökeni boş verdik, kendisine
biat etmeyenleri insan' dan bile saymayan . . . 77 sene önce
yan yanayken, 77 sene sonra kızlı-erkekli aynı kuyrukta
beklenmesine bile tahammül edemeyen . . . Vedalaşmak için
cenaze törenine gelenlerin kimlikleri ortadayken, Atatürk'e hala
utanmadan "ırkçı" diyen bir zihniyet tarafından sürükleniyor
Türkiye.
Kıssadan hisse.
Atatürk'ü elbette kimse zehirlemedi ama . . . Özellikle son
senelerde "milletin nasıl zehirlendiğini" açıkça gösteriyor
yukarıdaki liste!(s:38)
ataç ikon Kadın
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Gençliğini yaşamamış insanlar tarafından yönetiliyor Türkiye. Sıkıntı budur.

Hani, okul yıllarında aynı sıraları paylaşmanıza rağmen, suratını hayal meyal hatırladığınız, varlığıyla yokluğu bir, hafızanızı zorlasanız bile ismini çıkaramadığınız tipler vardır ya. İşte onlar yönetiyor.

Elbette onlar da 18 yaşında, 25 yaşında oldular ama, hiç genç olamadılar vazgeçtik okulu kırıp kafeler de yan yana, el ele oturmayı, otobüs duraklarında bile kızlı-erkekli duramadılar. Doğa yürüyüşünde gitarın tınısı, plajda yakılan romantik ateşin etrafı, ne kadar uzak onlara. Kantinde şamata, şenlikte dans, mezuniyet gecesinde mırıldanan aşk şarkıları, alt tarafı bi bira. Ne kadar uzak.
ataç ikon Kadın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Yunanlar kitap yapar bu tür öyküleri. Film yapar, dizi yapar. Eleni anlatır, Eftemiya anlatır, okumuşsunuzdur belki, hüzünlenmişsinizdir. Biz pek yapmayız. Hem geleneksel tembelliğimizden, hem de, alt tarafı alın yazısı olarak kabulleniriz olanı biteni. Rumların bize dediği gibi, senin yüzünden oldu demeyiz.
ataç ikon Kadın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar.
İbret alınsaydı, tekerrür mü ederdi.
ataç ikon Kadın
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
57
KİTAP
Idefix Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden idefix'in en çok satan kitaplarının güncel listesidir. Çok satan kitapları ta...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
50
KİTAP
Babil.com Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden babil.com'un en çok satan kitaplarının sıralandığı güncel listedir. ...