up
ara
‹ Kadın

Kadın Kitap İncelemeleri

Helmia

Helmia

@helmia

Yarım kaldı..
Bitiremeyişime üzüldüm;lakin çok ama çok sıkıldım.Aşırı muhaliflik, görüşlerine yakın olsam da beni bile boğdu.Evet bilmediğim pek çok kadının hikayesi vardı kitapta, bilgi yüklüydü.Pek çok şey öğrendim.Yazarın hakkını asla yiyemem.Emek vermesi, tüm bu iz bırakan kadınların yaşamları hakkında verdiği bilgiler güzeldi.Diğer kitabı "Adam" daha bi olmuş sanki."Kadın" kitabından keyif alamadım,eksik bir şeyler vardı.Zorlamayla da 240.sayfaya kadar gelebildim (yine epey gelmişim:)), gerisini getiremedim.Belki de akıcı bir kitapla birlikte okunmalı.Aksi halde kitap sıkıcı hale geliyor.
ataç ikon Kadın
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Yılmaz Özdil'in diğer kitaplarını okuyanlar için, Kadın'daki bazı yazıları tekrar niteliğinde olacaktır. Günümüz Türkiyesi'nde bir şekilde gündeme gelmiş, acı-tatlı hikayeleriyle, başarılı-başarısız olmasına bakılmaksızın, sevilen-sevilmeyen, adını bile duymadığınız hemen her kadın var kitapta...

Kardelen'in Elif Öğretmeninden, Berkin'in acılı annesi Gülsüm Elvan'a, maganda kurşunuyla ölen gencecik kızımızdan, sorumsuzluk sonucu kanalizasyon boşluğuna düşen yavruya, hunharca katledilen Özgecan ve Münevver'den, suni şöhret kaynana Semra'ya, yaşadıklarının ağırlığından psikolojik destek alan, onlarca ameliyatla sağlığına kavuşan N.Ç'den, başörtülü bacımıza kadar... Sadece ülkemizden kadın manzaraları yok kitapta, ülkemizi ziyaretleri sonrasında, yaşadıkları (taciz, tecavüz,istismar gibi) olaylarla utanç kaynağımız olan turistlerden, farklı ülkelerin first leydilerine, siyasetlerine de değinilmiş... Hatta Sütaş'ın ineği bile kendine yer bulmuş.

Kitabı okudukça, utanç, gurur, öfke, hayranlık, gıpte,sevgi, nefret birbirine karışıyor, istemeden oturup düşünüyorsunuz, bir toplumun kadınları, nasıl bu kadar birbirlerine tezat olabilir? Nasıl bu kadar uç kutuplarda yaşayabilir? Okuyun, okutun...
ataç ikon Kadın
kitaba 9 verdi
3 beğen · 1 yorum
Gülcan (@gulcann)
Merhaba dilek, Gördüğüm kadarıyla sen de yılmaz özdil yazıları seviyorsun. Yılın kitabı seçiminde oy verebilir misin? http://www.neokur.com/neokur-odulleri-2016/kitap/188807 teşekkürler. Ben bu yazımı sen gördükten sonra silcem haberin olsun.Gereksiz bir yorum olarak kalmasın.
14.12.16 beğen cevap
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Çok beğenerek okuduğum bir kitap oldu.Eleştireceğim tek nokta şu; Yılmaz Özdil'in 'Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda' kitabını okuduysanız, 'Kadın' kitabındaki bazı yazıları ikinci kez okuyacaksınız.Hatta kitap yer yer kendi içinde de tekrara düşüyor.Ama genel olarak bakıldığında kesinlikle okunmaya değer bir kitap.Bu ülkede yasayan; hayatımızın bir dönemine damgasını vurmuş olan veya sadece kısa bir süreliğine ülkemize gelmiş tanınmayan, unutulan kadınların hikayelerini okuyacaksınız.Tavsiye ederim.
ataç ikon Kadın
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Maalesef kitap beklentimi karşılayamadı. Aslında Yılmaz Özdil'in köşe yazılarını hayranlıkla okurum ama bilemedim bir şeyler eksikti sanki kitapta. Fakat bilinmeyen üstü örtülmüş olan çok şeyi öğrenmiş oldum. Elbette öğrenirken oldukça üzüldüm :(

Akıcı bir dille yazılmış. Uzun bir araştırma yapıldığı çok belli. Tanıdığımız tanımadığımız ünlü ya da ünlü olmayan kadınları ve onların yaşadıklarına yer vermiş yazar.

Güzel ülkemde kadınlara yapılan haksızlıklara bir kez de bu kitap sayesinde isyan ettim desem yeridir. Çok fazla söylenecek söz yok. Tavsiye ederim.
ataç ikon Kadın
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

NEDEN "İMDAAAT ADAM ÖLDÜRÜYORLAR" DİYE BAĞIRILIR?
Çünkü "kadın öldürüyorlar" diye bağırılsa kimse gelmez... Bunun gibi daha pek çok, ülkemize ait her gün yaşadığımız ama farkına varamadığımız kadınlarla ilgili gerçekleri bu kitapta bulabiliyoruz. Yılmaz Özdil kıvrak zekası ve harika kalemiyle yine pek çok gerçeğe parmak basmış. Okuyup zaman zaman gülümsesek bile çoğunda gülümseme dudaklarımızda donup, acı bir gülümseme haline geliyor. Yazılarını takip ettiğim için çoğu makale tanıdık geldi ama yine de bir kere daha okumak hiç sıkmadı. Bu kadar belge ve bilgiyi nereden bulur, nasıl bulur hep merak etmişimdir. Sanırım arkasında gençlerden oluşan kalabalık bir kadro var ve o da derlenenleri kendi uslubuyla kıvama getirip bizlere sunuyor gibi. Zaten bu kadar güzel, çok sayıda makale tek başına kotarılamaz bence.
ataç ikon Kadın
kitaba 10 verdi
18 beğen · 0 yorum
Esin Aykan

Esin Aykan

@esinaykan

Yılmaz ÖZDİL'in kadın konulu köşe yazılarının derlemesi olan bu kitap hem gündemdeki yaşanan olayları ele alırken hem de anlattığı bireyi kısacık tanıtıyor.. AA evet bu da yaşandı dedirtti bana.. En çok da Yıldız-Müşfik Kenter'in anne babasının hikâyesi çok duygulandırdı.
Mizahi anlayışını da çok güzel kullanan bir birey Özdil.. Okurken sesi kulağıma çalınıp güldürdü.
ataç ikon Kadın
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Kadın
Yılmaz Özdil' in köşe yazılarının derlemesi. Bütün konular kadın hakkında. iyi ve kötü bir çok yaşanmış olayı yazmış yine. Okuyunca ülkemizde kadına verilen, daha doğrusu verilmeyen değeri çok net hatırlatıyor size. Köşe yazılarını takip eden biri olarak sadece hatırlatma gibi oldu birçoğu, ancak her konuyu içeren kadın hakkında verdiği bilgiler çok aydınlatıcı. İyi ki yazmış bunları.
ataç ikon Kadın
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Yılmaz Özdil'in köşe yazılarından oluşuyor. Hepsi kadın konulu. Ve her yazının sonunda sözü geçen kadınla ilgili özet bilgi var.
ataç ikon Kadın
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum