up
ara

Butimar

Butimar Konusu ve Özeti

Butimar
Uzakların Şarkısı kitabının da yazarı Kaan Murat Yanık tarafından kaleme alınan Butimar kitabı Psikoloji, Fantastik türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kapı Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786055147242 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Butimar isimli kitap 390 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Butimar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9786055147242
Sayfa: 390 sayfa Basım Tarihi: 2015
Edebiyat dünyasının son yıllarda dikkat çeken ismi Kaan Murat Yanık'tan sıradışı bir psikiyatrın romanı: Butimar - Sessizliğin Kanatları Bir tarafta dünya ile arasında ciddi problemler olan, yanlış yüzyılda yaşadığını düşünen, çarşafa bürünüp kadın kılığında İstanbul sokaklarını arşınlayan, hastalarının hayatlarına müdahil olan ve kendi rüyalarını dahi tasarlamaya çalışan bir psikiyatr…Diğer yanda ise başka bir yüzyılda akan kırmızı bir hayat: Savaş, aşk, simya, büyü, göç, devrim, sefalet ve dostluk…20. Yüzyıl Başları, Erivan, Bolşevik Devrimi, Ermenilerle Türkler Arasındaki Kavgalar-Aşklar, Simya ve İlkel Psikoloji…Butimar - Sessizliğin Kanatları, gerçekle hayal arasındaki sınırın silikleştiği bir roman. Doğu-Batı, laik-muhafazakâr ve madde-mânâ çatışmalarıyla örülen bir arka plan…Edebiyat dünyasının son yıllarda dikkat çeken ismi Kaan Murat Yanık, hayaller, rüyalar ve halüsinasyonlarla karışık bir belleği, büyülü gerçeklik akımına da göz kırparak resmediyor. Ve okura akıcı, şaşırtıcı, doyurucu bir roman vaat ediyor. Butimar'la herhangi bir yerde mahsur kalmak isteyeceksiniz. "İki husus kafamda dolaşıyord u; ölmek ve delirmek. İki hal de ne hissedilebilir ne de doğrulanabilirdi. Ölmüş ya da delirmiş olabilirdim yani. Yalnızlığın bilmem kaçıncı evresini yaşadığımı bilmez halde, tamamlanmamış insanları yararak yürüdüm. Otobüsler, tramvaylar, duraklarda bekleyen insanları metal canavarlar suretinde yutup hızla kaçırıyorlardı. Eve girer girmez bir şarkı koydum kendime. Bir daha, bir daha başa sarıp dinledim. Bir tarafım söylemek istediklerimle doluyken, diğer yanım onları yok etmekle meşguldü. Arada kalan bendim ve ufalanıp yok olmamam bir mucizeydi. Bir yanım diğerine şunu söyleyebilmişti en azından, bunu duyabildim… Şarkıyı değil, o şarkıyı ilk dinlediğin zamanki kendini özlüyorsun. O zamana dokunamadığını anlayınca da şarkıyı bir daha dinliyorsun."
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Butimar,okuduğum kitaplar arasında kurgusu en iyi olan romanlardan biri. Bazı bölümlerde elimden bırakamadım kitabı.Bitmesini hiç istemedim ve hatta okuduğum bir kitabı tekrar okumak tarzım olmasa da Butimar'ı yeniden okumayı istiyorum.İçinde herşey var.Butimar ile bambaşka bir dünyanın kapısını aralıyorsunuz.
Kitap adını Pers mitolojisinde efsanevi bir kuş olan Butimar'dan almış.Aynı zamanda romanın ana karakterlerinden birinin de adı.
Akıcı bir dile sahip olan ve daha ilk sayfalardan itibaren okuyucuyu kendine çeken bir roman.İhsan Oktay Anar kitaplarını seviyorsanız bu kitaba da bayılacaksınız.
Kaan Murat Yanık, Marquez ’in de öncülerinden biri olduğu büyülü gerçekçilik akımının etkisinde kaleme almış romanını. Zamanda yolculuk yaparak gelecekten geçmişe giden delinin olduğu kısım pek bir keyifliydi ve karakterin okuyucuya selam vermesini de çok beğendim.Kitabı okumanızı tavsiye ederim.Beğeneceğinize de kefilim:)
ataç ikon Butimar
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Sena Doğru

Sena Doğru

@senadogru

Kendini bu hayata uyduramayan bir psikiyatrın rüyalarında başka dünyalara gitme çabası...Butimar ise her iki başkarakterin rüyalarının kızı.Rüya gerçek ayrımını yitirdiğim bu romanda kimi yerlerin gerçekten kopup rüya olmasını istedim.Kitabın başlarında ‘aşık’diye tanımladığım Yusuf sonlara doğru beni hayalkırıklığına uğrattı.Bu yüzden bir aşkın romanı değil Butimar.İnsanın gözlerine perde gibi inen para hırsının bir insanı ne kadar değistirebilceğini anlatıyor.İçimde hala eski haline dönebilir umuduyla sonuna kadar bekledim ama sonunda hiç ummadığım bir şoka uğradım.
Henüz ilk romanı olmasına rağmen Kaan Murat Yanık’ın kurgusunu,üslubunu sevdim .
‘Uzakların Şarkısı’nı okumak için sabırsızlanıyorum.
ataç ikon Butimar
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
hamuş

hamuş

@suay

Yeni bitti sıcağı sıcağına duygularımı geçeyim dedim buraya. Çok akıcı insanı içine alan bir kitap. Olayın gidişatıyla kendinizi kaybediyorsunuz içinde. Bunların yanında görülmeyecek derecede kopukluk var romanda. Sanki tamamlanmadan bitiyor bölümler. Ne olduğunu söyleyemem sadece eksik olduğunu net hissettim. Sonlara doğru da hakimiyetini kaybettiğine katılıyorum. İyi başladı eksik bitti. Ama ve lakin vakit kaybı diyemem.
Saf ve temiz halinden adım adım bataklığın içine düşüş hikayesi birazda. Bir adım yeter içinde boğulmaya. Okuyun sevgili kurtlar bize dikkatli olun diyor.
ataç ikon Butimar
kitaba 7 verdi
5 beğen · 0 yorum
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

Yazar -nedense- son 150 sayfada kitabın üstündeki hakimiyetini kaybetti. Bütünlüğü koruyamadı. Hatta her cümlesinde yazmaktan sıkıldığını hissettim. Muhtemelen yazar tıkanıklığı yaşadı bu noktada ve kalan kısımda hikaye çok zorlama aktı. Ayrıca Osmanlı döneminde geçen bir romanda "bebeğim, kuzen, götünü keserler" gibi çağın diline uymayan söylemlerin yer alması bütün inandırıcılığı öldürdü.

Bütün bu acemiliklere rağmen geniş kelime dağarcığı ve güzel anlatımı bundan sonraki romanları için umut veriyor.
ataç ikon Butimar
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
merve uçan

merve uçan

@merveucan

Kaan Murat Yanık yeni nesil roman yazarları içinde kurgusuyla farkını ortaya koyuyor ve büyülü gerçekçilikle tanışmamı sağlayan kişi... Kendisiyle tanışma fırsatım oldu ve öyle şans eseri çıkmış bir yazar değil İskender Pala’nın ögrencisi olduğu o kadar belli ki... Butimardaki kahramanlar, olayların akışı sizi içine alıyor ve o dünyadan çıkmak istemiyorsunuz... Muhteşem bir eser kısaca...
ataç ikon Butimar
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

Butimar - S41

Yol boyunca bir sürü şey aktı aklıma . Parmağımı alnıma bastırıp , fışkıran düşünceleri susturmak istedim , başaramadım . Yolumu içimden geçenleri sordum . Bir süre iskelede dikilip denizi seyrettim . Kendimi azgın dalgaların kenarına kurulmuş hastalıklı bir eve benzettim . Dalgalar köküme çarpıyordu .
Eylül tarafından eklenmiştir.
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Bugün de bir şey olmadı. O olmayan şey her neyse, onu özlüyordum.
ataç ikon Butimar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
19 beğen · 0 yorum
Ayşenur Kıvanç Üstüntaş

Ayşenur Kıvanç Üstüntaş.

@aysenurkivancustuntas

''Kimi ruhlar evvelden aşinadır birbirine..''
ataç ikon Butimar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Tarif edebilseydik, bunca imaya gerek kalmazdı...
ataç ikon Butimar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Rüyamda o yanımdayken uçuyormuşum hissine kapıldım; ya gök alçalıyordu, ya ben yükseliyordum ona bakarken.
ataç ikon Butimar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Esra Koral

Esra Koral

@esrakrl

Dünyadaki hiçbir dil izah edemedi, olup biteni. Sessizlik böyle böyle icat edildi.
ataç ikon Butimar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Ertan Altun

Ertan Altun

@ertanaltun

 paylaşım fotoğrafı
Yol arkadaşım...
ataç ikon Butimar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon