up
ara

Eski Yunan Komedyaları 5 - Lisistrata

Eski Yunan Komedyaları 5 - Lisistrata Konusu ve Özeti

Eski Yunan Komedyaları 5 - Lisistrata
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Aristofanes tarafından kaleme alınan Eski Yunan Komedyaları 5 - Lisistrata kitabı Sanat, Sahne Sanatları türünde okuyucusu ile buluşuyor. Mitos Boyut Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786055127848 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Eski Yunan Komedyaları 5 - Lisistrata isimli kitap 96 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Yılmaz Onay çevirmiştir. Eski Yunan Komedyaları 5 - Lisistrata kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Yılmaz Onay
Yayınevi: Mitos Boyut Yayınları
ISBN: 9786055127848
Sayfa: 96 sayfa Basım Tarihi: 2015
Lisistrata, Antik Yunan'da Atina ile komşu Sparta kenti arasında uzun yıllardır süren kardeş savaşına son vermek için iki kentin kadınlarının anlaşarak erkeklere oynadıkları oyunu anlatan fantastik bir komedya ve aynı zamanda 'Barış' ile 'Kadın Hakları'nı savunan politik içerikli bir oyundur.

Atina'da erkeklerin egemenliğinde olan kamu düzeni, toplumsal yıkımlarla birlikte kadınların ezilmesine de neden olur. Oyun, toplumda güç dengesinin kadınlara verilecek haklarla kurulması halinde, toplumlar arasında barışın sağlanabileceği gibi toplumun da esenliğe çıkacağını vurgular.
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

Antik Yunanda kamusal alan kadınlara kapali bir yerdir. Kadına söz hakki verilmez sadece dinsel ayinlerse torende yer almaları için disari çıkmalarina izin vardi. Çevirmenin de notundaki gibi Aristophanes'in bu piyesi bi anlamda abartili kalir. Ama ben bunu abartili değil devrimci ve ters yüz eden bir tavir olarak algiliyorum. Barış ve kadin haklari.toplumun disladigi ciddiye almadigi kadınların orgutlenip bir araya gelip barışı savunmak için erkeklere baskaldirisi açısından oldukca politik bir metin suana kadar okuduğum Yunan metinleri icinde. Anlaşılır ve akıcı bir temposu var ve dipnotlarla da isimler yerlerin açıklanması metnin metinin altyapısını ve hikayesini sunulur.
0 beğen · 0 yorum

Eski Yunan Komedyaları 5 - Lisistrata - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle