up
ara

Mücella

Mücella Konusu ve Özeti

Mücella
Babasız büyüyen ve annesinin çizdiği görünmez sınırlar içinde yaşamını sürdüren iyi niyetli ve uysal bir kız olan Mücella'nın hayat hikayesi anlatılmaktadır.
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050820416
Sayfa: 344 sayfa Basım Tarihi: 2015

Mücella Kitabı Hakkında Genel Bilgiler

Mücella, çok satan Nar Ağacı romanının yazarı Nazan Bekiroğlu’nun 2015 yılında Timaş Yayınları tarafından yayımlanan romanıdır.

Mücella Kitabının Konusu

Roman, 1920-1970’li yılların Türkiye’sinde yaşanan gerçek olayları, özenle kurgulanmış bir hikaye ile harmanlayarak yansıtmaktadır.
Kitapta, annesi ile büyüyen Mücella adındaki bir kızın hayat hikayesi anlatılmaktadır.

Mücella Kitap Özeti

Tevfik Efendi ve Neyyire Hanım’ın Mücella ve Fahir adında iki çocukları vardır. Fahir, Mücella’dan on dört yaş büyüktür. Neyyire Hanım’ın Mücella’ya hamile olduğu yıl, kocası Tevfik efendi şeker hastalığı yüzünden hayatını kaybeder. Fahir, Keriman adında bir kızla evlenir ve Fahir’in annesiyle yaşamaya başlarlar. Ancak bir süre sonra Keriman ve Neyyire Hanım’ın arasında anlaşmazlıklar başlar. Durum böyle olunca Fahir ve Keriman İstanbul’a gitmeye karar vererek oradan ayrılırlar.

Oğluyla gelini gittikten sonra tek başına kalan Neyyire Hanım, tek başına çocuk büyütmenin zorluklarıyla karşı karşıya kalır. Kızı Mücella’yı çok sever ve üzerine titrer. Mücella da annesini çok sever ve hiç sözünden çıkmaz. Mücella ilk okulu bitirdikten sonra Neyyire Hanım başına bir şey gelmesinden korktuğu için onu ortaokula göndermemeye karar verir. Mücella’nın kuzeni Filiz ise akşam sanat okuluna başlar.

Filiz ve Mücella gençlik yıllarına geldiklerinde, Filiz birine aşık olur ve mektuplaşmaya başlar. Mücella ise annesinin baskısı yüzünden bakkala gitmek haricinde dışarıya bile çıkamamakta ve zamanını evde geçirmektedir. Evde olduğu süre içinde annesinden dikiş nakış öğrenen Mücella, tüm mahalleye yetecek kadar çeyiz hazırlar. Bu sırada evlenme yaşı da gelir.

Filiz, İş Bankası’nda işe başlar. Mücella ise hala evde vakit geçirmekte, ev işleri, yemek yapmak, çeyiz hazırlamak gibi işlerle uğraşmaktadır. Filiz’in Refik Bey adında mühendis bir talibi çıkar. Filiz evlenmeyi kabul eder. Çeyiz hazırlamaya vakti olmadığı için Mücella’nın hazırladığı çeyizlerden alır. Filiz ve Refik Bey’in iki kızları olur. Filiz bankada çalıştığı için çocuklarıyla yeterince ilgilenemez, bu nedenle onları Mücella büyütür.

Mücella 30 yaşına geldiği halde hala bekardır. Bu süre içinde abisinin torunları bile olmuştur. Artık evlenemeyeceğini anlayan Mücella, annesinin sözünü eskisi kadar dinlememeye, tek başına evden çıkıp gezmeye başlar. Bir gün yine dışarı çıkarken annesi arkasından “geç kalma” diye seslenir. Mücella içinden annesine sinirlenir. Eve döndüğünde sokakta bir kalabalık görür ve panikler. Annesinin vefat ettiğini öğrenerek yıkılır. Yalnız yaşamaya başlayan Mücella’ya komşuları destek olur. O da tıpkı annesinin bir zamanlar olduğu gibi mahallenin dert ortağı olur.

Mücella, gençliğinde yaptığı çeyizleri, ihtiyacı olan fakir ailelerin genç kızlarına dağıtır. Bir gün o da tıpkı annesi gibi yalnız başına bordo halının üstünde son nefesini verir. Kendisinden geriye, dantel işlemeli bir sandık örtüsü ile abonoz kaplı bir ayna kalır.
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

Aylardır beklediğim sonunda okumuş bulunduğum güzel yazar, asil insan Nazan Hoca mın son kitabı. . İlk incelemeyi girmiş olmaktan mutluluk duyuyorum.
Mucella anlaşılacağı üzere gerçek bir karakter. Nazan hoca kendi üslubuyla güzelce işleyerek cok hos bir roman çıkarmış ortaya.
Bu kitabı okuyacak olanlar farkedecekler Nazan hoca dilde sadeleşmeye gitmiş. Onun o şiirsel dili,cümleleri burada az. Ama hikaye güzel. Öncelikle bir "kadin" romanı
Mucella teyze onun üniversite yıllarında vefat etmiş bir insan. Geriye dönerek onun çocukluğundan itibaren başlayan roman, içinde bir çok kadın hikayesini barındırıyor.
Aslında mucella roman karakteri olarak cok etkileyici değil, gösterişsiz sade, ama dediğimiz gibi onun etrafında olan kadın hikayeleri ile birlikte koca bir bütün . Sadece kadin değil elbette ama ağırlıklı olarak kadın.
Evvela Mucella nin annesi Neyyire hanim, sonra kendisi, yetiştirilişi, örfler ananeler, komşuları Münire onun kızı Filiz. Güzide 'si, Nefise'si, Zarife'si, Suna'sı,Rengin'i, onların hikayeleri ile aslında bizi bize anlatan bir "ayna" gibi

Bir de Yusuf Ziya'nın Suna'ya bir mektubu var, kitabın en vurucu yerlerinden biri. Hüzünle okudum. Ayrıca o mektupta Nar Ağacı'nda uzun uzun anlatılan balkan gönüllüsü İsmail'in de geçmesi güzel bir ayrıntıydı.

Kitabi okurken biraz da bir zaman tünelinden geçiyormuş hissine kapilabilirsiniz. 1920 lerden 70 lere kadar ülkemizde olan olaylara ufak olaylara değiniyor. Ne yollardan geçtik neler kazandık diye düşünürken diğer yandan teknoloji ile beraber hayatımızda ne güzelliklerin söndüğünü, tarihe gömüldüğünü yani neler kaybettiğimizi üzülerek farkediyoruz.
Herkesin okuyabileceği güzel bir roman olmuş. Kapağı şahane.
Kalemine sağlık hocanın.
O yazsın biz okuyalım derim her zaman.
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
2 yorum
Ahmet Karcı (@ahmetkarci)
Kitap incelemeni okurken kısmi olarak olayları düşlemeye çalıştım. Evet aklımda güzel şeyler oluştu.Diğer incelemelere de göz gezdirdim ve bayağı meraklandım.En kısa zamanda okumak istiyorum.İncelemen için teşekkürler.
07.12.15 beğen cevap
merve gelir (@mervegelir)
rica ederim @ahmet-karci
25.12.15 beğen cevap
Rana Yılmaz

Rana Yılmaz

@ranayilmaz

Özenle yapılmış dantellerin altında tozlanmış bir hayat ve yarım bırakılmış bir aşkın, beklenilen ama bir türlü gerçekleşmeyen hayallerin, karayemişin ötesinde yeşeren ve hep diğer tarafa karşı duyulan merakın hikâyesi olan Mücella, yalnızlığın sessizliğini dinleten bir roman. 1920’lerden 1970’lere uzanan yalnız ve duru bir hayatın seyre daldığı çarpıcı hayatlar Nazan Bekiroğlu’nun kalemiyle kâğıda dökülmüş.
Okuduğum herhangi bir kitabın hiçbir satırını atlamadan, anlamadığım ya da kafama tam oturmadığını düşündüğüm cümleleri başa alıp –kimi zaman defalarca- okuma alışkanlığım bu romanda hat safhaya ulaştı. Eskilerin kullandığı, kimi zaman evin yaşlılarından laf aralarında duyduğum ve hala anlamlarını bilmediğim kelimeler için sürekli annemin yanına koşup sormam gerekse de aslında duru bir dille yazılmış ve yaşandığı dönemin tüm inceliklerini üslup ve diliyle okuyucuya aktarmış bir metindi.
Romanda Mücella’nın hayatının arka planında Türkiye olduğu gibi anlatılmakta ve geçmişimiz hakkında da başarıyla bilgi verilmektedir. Siyasettin ayırdığı komşular, akrabalar… Zaman geçtikçe yozlaşan ve gelenekten uzaklaşan toplum yapısı da yine aynı şekilde ilgi çekici bir şekilde anlatılmıştır.
Mücella gerek ilgi çekici olay örgüsü gerek de sade üslubuyla okunması gereken harika bir roman!
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
0 yorum
Mücellâ, kesinlikle beğenerek okuyacağınız, duygu yüklü bir kitap. Ben bu kadar duygu yüklü olacağını beklemiyordum ancak samimi bir şekilde söyleyebilirim ki; son zamanlar okuduğum en içe dokunan, bizden, gerçek, samimi kitap.

Kitap'ta aşırı aksiyon, fırtınalı aşklar, entrikalar yok. Ama bunların hepsine on basan bir sahicilik var. Mücellâ teyzenin hayatı üzerinden onun ve çevresinin başından geçen olaylar yalın bir dille aktarılıyor. Sanki kendi mahallenizde geçen, komşularınızın yaşadığı şekilde.

Mücellâ, sonundaki büyük sürprizi bekleten bir kitap değil ama her aşaması, Mücellâ 'nın hayatının bazı dönemlerine denk düşerek insana dair bir şeyler veriyor.

Anne babalar çocukları için her zaman en iyisini ister ama bu iyi neye göre iyi ? Kendi zamanın veya kendi şahsının doğruları çocuklarının yetişkinlik dönemi için; geleceği için de geçerli mi ? Kitap bunu sorgulattı bana. Ve çokça empati yapıp Mücellâ teyze için üzülmemi sağladı.

Belki'de kitabın bu kadar etkilemesi, Mücellâ teyzenin sayın Nazan Bekiroğlu'nun gerçekten komşusu olup kitabın onun hayat hikayesi üzerinden yazdığını bilmemdendir. Bu nedenle Mücellâ teyzenin yaşadıklarını ve hissettiklerini hayal etmiş, çokça kendimi yerine koymuşumdur.

Bir cümleyle toparlayacak olursam; "hiç düşünmeden alın ve hüzünle okuyun..."
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
2 yorum
csb (@csb53)
Dün aldım ben de fuardan :)
07.12.15 beğen cevap
Muhammed Yusuf KIRTIL (@myusuf)
Memnun kalacağınızı düşünüyorum. Keyifli okumalar...
07.12.15 beğen cevap
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Bu kitap Nazan Bekiroğlu 'nun okuduğum ilk kitabı neler kaçırdığımı sezinledim elbette ama sorun değil mucellayi okuduktan sonra galiba hiçbir şey sorun değil en azından sorun olarak gördüğümüzü sandıklarımız

Mucella karakteri öyle bir karakter ki sabrın ve olgunluğun sınandığı Son insan sanki mucella, yalnızlığın yosunu mucella.isyan ettiğine çok az şahit olunan bir karakter annesinin dizinin dibinde büyüyen talihi yıldızı sürekli sönük kalmış bir huznun adı mucella

Hüzün'den haz etmeyenlere önermem.derin bir dramın kasveti ilk sayfalarda başlıyor ve kıtap derin bir hüzünle sonlanıyor.yalnızlığın dibine kadar iniyorsunuz ..

Yaşını almış olanlar ayrıca eskiye dair çok güzel bir nostalji seyahati sizleri bekliyor olacak.yaşadığınız bir evin ,girdiginiz bir bakkalın ,telli dolapların,gaz lambalarinin,tüp olmadan kullanılan gaz ocaklarının, daha hatriniza düşecek birçok şeyi buruk bir özlemle anacaksiniz ...

Nazan BEKİROĞLU 'nun hikaye kurgusuna hayran kalmamak imkansız
Yalnızlıgı ,hüznü,dramı sürekli taze ve diri tutmayı başararak hikaye bütünlüğüne adeta kilitliyor okuyanı .

Muhteşem hikaye
Muhteşem dram
Acı bir hikaye
Mutlu Son olmadığı dikiş makinesinden belliydi :)

İyi okumalar
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
2 yorum
merve gelir (@mervegelir)
Çok güzel bir inceleme olmuş, hoş tespitler yapmışsınız, Mücella yı çok beğendiyseniz demek ki sıkı bir Nazan Bekiroğlu okuyucusu adayısınız. Nar Ağacı, Yusuf ile Züleyha, Nun Masalları, Lâ en baş tavsiyelerim olabilir size. Bununla beraber Nazan Hoca çok iyi de bir deneme yazarıdır. Mimoza Sürgünü, Kelime Defteri gibi kitapları kaçırmayın derim.
21.11.15 beğen cevap
Mustafa (@mecazzadam)
Bir adet daha sececegim bakalım Nazan Bekiroğlu nu sevdim cidden Son romanı ile tanıştım ama olsun diğer kitaplarını da gözlerimden geçireceğim ..teşekkürler merve
21.11.15 beğen cevap
isyankar mavisi

isyankar mavisi

@isyankarmavisi

nazan bekiroğlu çoktandır okumak istediğim 'yerli yazarlardan' biriydi.. ve sonunda okudum..
evet dili akıcıydı tamam,
konusu güzeldi bu da tamam,
kitabı dikkatli okuduysanız
bazı 'önemli noktaları' farketmişsinizdir...
kızlı-erkekli eğitime
ismet inönü'ye eleştiri
ezan'ın türkçe okunması
Adnan menderes'e rahmet
tüp kuyrukları
karaborsa...
açık saçık giyime ve süse eleştiri...

sayın nazan bekiroğlu'na sormak istiyorum...
kızlı-erkekli eğitimin neresi kötü? içinde olduktan sonra ayırılmış farketmez..
ismet inönü gibi 'görmüş ve geçirmiş' ve 'savaşın acısını yaşamış' bir insanı eleştiriyorsun da başımızdaki ülkemizi hem içte ve hem dışta felakete sürükleyenler hakkında ne düşünüyorsun?
tüp kuyrukları... şimdi Rusya'nın uçağını düşürdük ve ipler tekrar gerildi.. Rusya gazı kesebilir... 'tezek yakın' diyen başımızdakinler hakkında ne düşünüyorsun???
karaborsa... geçen yıl patates'i 5 liradan, yazında bamyayı 10 liradan yedik.. eğer pazara gidiyorsan bilirsin..
ne dersin nazan hanım bütün bunlara???

ne yazık ki bundan sonra kütüphaneme sokmayacağım yazarlardan birisin artık... ben kolay kolay bu kanıya varmam... ben yazarın da, sanatçının da, tarihçinin de 'tarafsızını' severim...
nokta...
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
2 yorum
ahmet-samsa (@samsa)
Teşekkürler, okumayı düşünüyordum an itibariyle vazgeçtim..
13.12.15 beğen cevap
melek arslan (@melekarslan0)
tarafsızlıktan kastınızı merak ettim. BAna tarafsız tek bir tarih kitabı gösteremezsiniz. En basit örneğiyle neden bizim ülkemizfe orta çağın sonu İstanbul'un fethi(ki dikkatinizi çekerim fetih ibaresi bile taraflı) kabül edilirken Avrupa ülkelerinde coğrafi keşifler kabül görmektedir. Savaşların taraflara göre dost düşman tabirlerinin kullanılmasıda bariz bir taraf tutma operasyonudur. İnsan fıtratı gereği taraf tutar ki bence tutmalıdır zaten. Nazan bekiroğlu nun bu kitabını okumamıştım ama bu eleştiriden sonra en kısa sürede okumayı planlıyorum. Eleştirdiği konular bencede bir problemdi. Sizde şuan ki yönetimin eleştirdiğiniz yanlarını yazıp taraflarınıza sunabilirsiniz bence. Yazarsanız banada haber verin onuda okumak isterim farklı bakış açıları insanı geliştirir.
13.12.15 beğen cevap

Mücella - S41

Fakat yine de dikkatli olmak gerekti. " Kız dediğin iffetinden tanınır" derdi Neyyire Hanım. Ortalıkta fazla görünmemeliydi kız kısmı. Onun için tedbiri elden bırakmamalı, dizgini en baştan sıkı tutmalı, düğümünü sıkı atmalıydı şimdiden. Bir kızın yarınını - bir yuva kurmak- garanti altına almanın yolu onun bugününün sınırlarını çizmekle mümkün olabilirdi en fazla ve o da bahçedeki karayemişin işaret ettiği sınır taşından öteye geçemezdi.
Özlem Karagöz tarafından eklenmiştir.
Çağla ???

Çağla ???

@kitapdas

Tüten bir baca kadar hayatı haber veren ne olabilir ki?
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
0 yorum
Çağla ???

Çağla ???

@kitapdas

Yattığım bu odaya, ilaç kokusuna alıştım artık. Dışarıda bir hayat varmış. Ben de tam ortasındaymışım az zaman evvel o hayatın. Unuttum çoktan.
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
0 yorum
Kadirşinas

Kadirşinas

@zeynosn

Suna,
Herkesin payına bir şey düşüyor şu dünya aleminde. Kimi öyle kimi böyle. Kimi öncesinde kimi sonrasında. Kimi kendini koruyor kimi saldırıyor. Kimi susuyor kimi söylüyor. Kimi inanıyor kimi yalanlıyor. Kimi seviyor senin gibi kimi kaçıyor benim gibi. Sonra kimseyi vuramayınca hayata kendini vurduruyor. Bir ben. Eyleyemedim. Ben yüzmeyi sığ kıyılarda öğrendim. Denizin dibindeki uçurumları görünce gerisin geri dönüverdim.
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
0 yorum
ketumpinokyo

ketumpinokyo

@ketum

Herkesin payına bir şey düşüyor şu dünya aleminde. Kimi oyle kimi böyle. Kimi öncesinde kimi sonrasında. Kimi kendini koruyor kimi saldırıyor. Kimi susuyor kimi söylüyor. Kimi inanıyor kimi yalanlıyor. Kimi seviyor senin gibi kimi kaçıyor benim gibi. Sonra, kimseyi vuramayınca hayata kendini vurduruyor. Bir ben. Eyleyemedim. BEN YÜZMEYI SIĞ KIYILARDA ÖĞRENDIM . DENIZIN DIBINDEKI UCURUMLARI GÖRÜNCE GERİSIN GERİ DÖNÜVERDIM...
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

İyi de affa değer olanı zaten herkes affeder. Asıl af, affa lâyık olmayanı da affetmek değil mi?
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
0 yorum
51
KİTAP
Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar
Kitapyurdu'nun edebiyat kategorisinde çok satan kitaplar listesine göre hazırlanmıştır....
57
KİTAP
Idefix Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden idefix'in en çok satan kitaplarının güncel listesidir. Çok satan kitapları ta...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
50
KİTAP
Babil.com Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden babil.com'un en çok satan kitaplarının sıralandığı güncel listedir. ...
104
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...
musa06

musa06

@musa006

 paylaşım fotoğrafı
Angara simidiyle başlayalım 🤔
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
6 yorum
nmsy (@sorgulayan)
Trabzon'un simidi ile kapışır diyimm :))))
13.12.18 beğen cevap
Eduşka (@edaa)
Yaaaa nasıl canım istedi çok severim bu simidi 😊 afiyet olsun .
13.12.18 beğen cevap
mehmet paksoy (@muallimbey)
Çok güzel bi romandı. Yazarın eli, yaşattığı duygular ah mücella dedirtiyor insana. Angara yı ve simidini de ayrı bi özledim 😕😔
14.12.18 beğen 1 cevap
Ceylan Bektaş

Ceylan Bektaş

@ceylanbektas

 paylaşım fotoğrafı
"Sen bana gülümsediysen bu sana değil bana bir şey katmış demekti."
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
1 yorum
sultaniyegah (@reyhann)
Mücella solup giden bir çiçek gibi. Bu hikayenin gerçekten yaşanmış olması kitabı daha da etkileyici yapıyor.
17.10.18 beğen 1 cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Ben yalnızlığın insan haliyim...'' paylaşım fotoğrafı
“Her aşk insanın kendisini eşsiz hissetmesiyle başlarmış. Bense senin eşsiz olduğunu hissettim. O yüzden benim ruhuma düşen şey senin de ruhuna düştü biz ikimiz bir ırmak köprüsünün korkuluklarına yaslanmış suya bakarken ve şairliğim tuttu.

Sandım ki çoktum, bir oldum. Eğriydim, doğruldum. Yitiktim bulundum.”


Nazan Bekiroğlu - Mücellâ
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
0 yorum
Lacivert___

Lacivert___

@lacivert62

Geçmez deme geçer. Her şeyin dönüşü var. Günahın bile affı var. Düzelmez deme düzelir. Dönülmez deme dönülür. Geçmişin telafisi gelecektir..
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
0 yorum