up
ara

Mücella Kitap İncelemeleri

merve gelir

merve gelir

@mervegelir

Aylardır beklediğim sonunda okumuş bulunduğum güzel yazar, asil insan Nazan Hoca mın son kitabı. . İlk incelemeyi girmiş olmaktan mutluluk duyuyorum.
Mucella anlaşılacağı üzere gerçek bir karakter. Nazan hoca kendi üslubuyla güzelce işleyerek cok hos bir roman çıkarmış ortaya.
Bu kitabı okuyacak olanlar farkedecekler Nazan hoca dilde sadeleşmeye gitmiş. Onun o şiirsel dili,cümleleri burada az. Ama hikaye güzel. Öncelikle bir "kadin" romanı
Mucella teyze onun üniversite yıllarında vefat etmiş bir insan. Geriye dönerek onun çocukluğundan itibaren başlayan roman, içinde bir çok kadın hikayesini barındırıyor.
Aslında mucella roman karakteri olarak cok etkileyici değil, gösterişsiz sade, ama dediğimiz gibi onun etrafında olan kadın hikayeleri ile birlikte koca bir bütün . Sadece kadin değil elbette ama ağırlıklı olarak kadın.
Evvela Mucella nin annesi Neyyire hanim, sonra kendisi, yetiştirilişi, örfler ananeler, komşuları Münire onun kızı Filiz. Güzide 'si, Nefise'si, Zarife'si, Suna'sı,Rengin'i, onların hikayeleri ile aslında bizi bize anlatan bir "ayna" gibi

Bir de Yusuf Ziya'nın Suna'ya bir mektubu var, kitabın en vurucu yerlerinden biri. Hüzünle okudum. Ayrıca o mektupta Nar Ağacı'nda uzun uzun anlatılan balkan gönüllüsü İsmail'in de geçmesi güzel bir ayrıntıydı.

Kitabi okurken biraz da bir zaman tünelinden geçiyormuş hissine kapilabilirsiniz. 1920 lerden 70 lere kadar ülkemizde olan olaylara ufak olaylara değiniyor. Ne yollardan geçtik neler kazandık diye düşünürken diğer yandan teknoloji ile beraber hayatımızda ne güzelliklerin söndüğünü, tarihe gömüldüğünü yani neler kaybettiğimizi üzülerek farkediyoruz.
Herkesin okuyabileceği güzel bir roman olmuş. Kapağı şahane.
Kalemine sağlık hocanın.
O yazsın biz okuyalım derim her zaman.
ataç ikon Mücella
7.8 (156 oy)
2 yorum
Ahmet Karcı (@ahmetkarci)
Kitap incelemeni okurken kısmi olarak olayları düşlemeye çalıştım. Evet aklımda güzel şeyler oluştu.Diğer incelemelere de göz gezdirdim ve bayağı meraklandım.En kısa zamanda okumak istiyorum.İncelemen için teşekkürler.
07.12.15 beğen cevap
merve gelir (@mervegelir)
rica ederim @ahmet-karci
25.12.15 beğen cevap