up
ara

Yeşil Deniz Kabuğu

- Always

Yeşil Deniz Kabuğu Konusu ve Özeti

Yeşil Deniz Kabuğu
Yağmur Sonrası kitabının da yazarı Sarah Jio tarafından kaleme alınan Yeşil Deniz Kabuğu kitabı Roman (Çeviri), Dram türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pena Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786059126397 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yeşil Deniz Kabuğu isimli kitap 312 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Fatma Zeynep Öztürk çevirmiştir. Kitap Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yeşil Deniz Kabuğu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Fatma Zeynep Öztürk
Yayınevi: Pena Yayınları
ISBN: 9786059126397
Sayfa: 312 sayfa Basım Tarihi: 2015
Yirmili yaşlarda hayat daha kolaydı. Özellikle de konu aşk olduğunda. Biriyle tanışıyordun, sen onları seçiyordun, onlar seni seçiyordu. Birlikte dünyayı fethedebilirdiniz. Paris'e taşınabilirdiniz. Bir sürü çocuk sahibi olabilir veya çiftçilik yapabilirdiniz. Günlük tuttuğunuz zamanlarda yazdığınız her şeyi yapabilirdiniz. Hayaller, parlak, çarpıcı renklerde yaşanacaktı. Hayat sizindi, ikinizindi. Her şeye birlikte göğüs gerip birlikte yaşayabilirdiniz. Hayatınızı birine bağlardınız ve gerisi önemini kaybederdi. Peki ya şimdi? Kitap Hakkında Ne Dediler "Sarah Jio, her kitabında olduğu gibi, aşk hikâyesini, geçmişi ve gizemi birlikte harmanlayarak içinizi ısıtacak, okuduktan sonra kolay unutamayacağınız bir roman sunuyor. Yeşil Deniz Kabuğu, geçmişin kolay kolay peşimizi bırakmayacağını, dönüp dolaşıp bizi bulacağını son derece tatlı ve merak uyandırıcı bir dille anlatırken, bir yandan da Kailey'yle birlikte çıktığımız bu, zamanlar arası yolculukta, geride bıraktıklarımızı, hayatımızdan silinip gidenleri ve kendi geçmişimizi düşünmemizi sağlıyor. Yazarın ve türün hayranları kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacak. Henüz Sarah Jio'yu hiç okumadıysanız buradan başlayabilirsiniz." -Tuğçe'nin Kitaplığı-"Klasik bir Sarah Jio değil, bir Sarah Jio klasiği. Sürükleyici bir aşk hikâyesi... Okurken umudu, hüznü ve aşkı içinizde yaşayacağınız, aşkın en derinlerde olduğunu hissedeceğiniz etkili bir yolculuk. Daima kalbinizdeki sese kulak verin, aşkın hep var olduğuna inanın. İçinizdeki sonsuz sevgiye dokunmak istiyorsanız kesinlikle okumalısınız."-Sarah Jio Turkey-"Sarah Jio okuyucusunu her kitabında biraz daha şaşırtarak çıtayı yükseltiyor. Merakla okuyacağınız; romantizmi, vefayı, gerçek aşkı hissedeceğiniz bir hikâye."-Seyhandan.blogspot.com-
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Bir Sarah jio serüveninin daha sonuna geldik. Bir kac kitaptan sonra tahmin edebilsem bile okumayı sevdiğim nadir yazarlardan. Çünkü yormuyor seni, hızlı hızlı akıp sona ulaştırıyor. Beyin yoran, anlatımı ağır kitaplardan sonra okuyunca nefes aldığını hissediyor insan. Beynin yorulmuyor Çünlü. Sadece okuyorsun. Hemencik bitti zaten.

Betimlemeler çok güzel, gitsem beni oraya bıraksalar olayların geçtiği yerleri aynen bulabilirim gibi geliyor. İki olay akışı var diğer kitaplarındada olduğu gibi. Geçmiş ve bugün. Ve tabiki #sarahjio kitaplarının vazgeçilmezi aşk. Lakin çyşe bir aşk hala varmıdır bilemem. Başkası ile atan bir kalbi kabullenmek sanırım gerçek sevgiye dahil.

Minnacıkta içerikten bahsedeyim. Evlenmek üzere olduğu Ryan ile düğün arefesinde iken, kalbinin ilk sahibi Cade ile yeniden karşılaşan ve iki kişi arasında sıkışıp kalan Keiley... Keiley kalbinin sesini dinledi, yalnız bırakmadı, vefaydı belki yaptıklarının sebebi, belki de yaşadıkları onca güzel günün hatrı... Ama ne farke eder ki, kaç kişi gerçekten kalbinin sesine kulak veriyor ki şimdilerde. Gerçek aşklar yerini sahteliklere bırakalı çok oldu. Sevginin samimi halinin kalbinizi ısıtacağı sevgi dolu bir hikaye. Gerçi sonunu tahmin etmiştim buna rağmen merakla okudum ve üzüldüm, en azından Keiley'nin vereceği haberi bilerek gitseydi dedim...

✒ ne anlıyoruz gerçek sevgi herşeyin üstesinden geliyor.ve hayat çok garip, sen birini çok seviyorsun başka biride seni... Ve bazen bazı duygularını yaşamanın en sade hali oluyor kaybemek... Sevginize sahip çıkın diyorum ben, kaybetmeden birbirinize olan sevginizi ifade edin, illa aşık olduğunuz kişiye değil hayatınızdaki değer verdiğiniz tüm insanlara ? seviliyorsunuz ve değerlisiniz sayın #Kitapsever #ailem ??
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba 7 verdi
1 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Sevgi Sonsuz Bir iletişim Bence Aile Eş Çocuk Hepsi . Göstermek gerekli Yoksa silinir yavaşça
26.05.18 beğen 1 cevap
Sude Korkmaz

Sude Korkmaz

@sudekorkmaz

Sakın Okumayın
Arkadaşlar sakın okumayın :) Başladığım kitabı bitirme takıntım olmasa zorlamazdım kendimi hiç. Ben hayatımda bu kadar yüzeysel ve basite indirgenmiş bir kitap görmedim. Kitap sadece eylemlerden ve diyaloglardan oluşuyor. O bunu dedi şu bunu dedi. O oturdu kalktı yemek yedi gitti geldi vs. Ne karakterlerin ne düşündüğünü anlayabiliyorsunuz ne de ne hissettiğini. Her şey kısaca kestirip atılmış. Laf olsun torba dolsun diye yazılmış bir kitap.

Kitap komik kurgusal zorlamalarla dolu. Kailey, sırf evsiz kalmış Cade ile karşılaşabilsin diye yemek yediği aşırı derecede lüks restorandaki yemeği bitiremeyince paketletmeye karar verip restoranın karşısını kendine mesken edinmiş evsiz Cade'e vereceği tutuyor. Aşırı derecede lüks restoranın civarında da evsizler barınağı mevcut. Tesadüfe bakın ki Cade de orada kalıyormuş. Ayrıca kitaptaki karakterler sürekli evsizlere alkolik damgası yapıştırıyor. Yazarın bir takıntısı var galiba. Evsiz=alkolik ve uyuşturucu bağımlısı denkleminden çok sıkıldım okurken. Bir de Kailey'nin çok rahat ve geniş bir mizaca sahip patronu var ki evlere şenlik. Bu patron sırf Kailey kızımız eski aşkını bulabilsin diye ona bir hafta işe gelmesen de olur diyor falan. Kafasına göre bugün öğleden sonra izinlisin hadi git büyük aşkının peşine düş kafalarında bir patron.

Velhasıl kelam olaylar gerçekleşsin diye her şey çok zorlama bir şekilde oturtulmuş kurguya. Ama buna oturtma denemez bundan anca çömelme olur diye iğrenç esprimi yaptıktan sonra bir kez daha okumamanız gerektiği konusunda sizleri uyarıp hoşça kalın diyorum efendim. :)
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba 2 verdi
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris - İstanbul

Sarah Jio her zamanki tarzından uzaklaşmadan esşzamanlı anlatımı, yalın ve akıcı uslubuyla kitabını okuyucuya sunmuş, tüm kitapları aşk üzerine kuruludur ama bu sefer daha yoğun bir anlatım mı var, yoksa aşkla/sevgiyle bütünleşen vefa ve/veya bağlılık mı bu hissi veriyor çözemedim.

Karakterlerin birbirlerine olan anlayışlı yaklaşımlarından etkilenmemek imkansız. İnsan kendini sorgulamadan, "Ben olsaydım ne yapardım?" demeden kitabı okuyamıyor. Bu yönüyle sadece "aşk" ı anlatmamış yazar, gerçek sevginin aslında fedakarlık olduğunu da öğretmeye çalışmış.

Yazarın "Evsizler"e değinmesi de hoşuma gitti. Yolda yürürken yüzlerine bakmadığımız, görmediğimiz her bir insanın ayrı hayat hikayelerinin, ayrı yaşanmışlıklarının olduğunu gayet tadında vurgularken; bir kesimin, içtenlikle ve elinden geldiğince yardım emesi, diğer bir kesimin ise yardım adı altındaki reklamını gözler önüne sermesi etkileyiciydi.

Kitabı okumayanlar için bundan sonrası kitap hakkında çok açık olmasa da bilgi içerebilir...

Beklediğimiz, alıştığımız kurgunun dışına çıkması şaşırttı beni. ilk defa sonunu bildiğim bir kitap okutmadı, her ne kadar kitabın başlarında Kailey'in isim verilmeden "kocam" diye söz etmesinden bir şeylerin yanlış olduğunu anlasanızda, dğer kitaplarına kıyasla daha başarılıydı.
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

...
Kelimelerin bittiği yerdeyim. Bu kitap her ne kadarda yüzeysel bir işleyişe sahip olsa da yazarın kalemi, okurları şu anki yaşanılan hayattan alıp başka hayatlara sürüklüyor. Okur ister istemez kendini, zamanı unutuveriyor. Sarah Jıo kitaplarında her zaman kaleme aldığı karakterlerine geçmişle şimdiki zaman arasında köprü kurduruyor adeta... Bu yazara ait kitapları okumaya başlamamın yanı sıra kitaplarındaki bir sonraki bölümü merak ediyorum. Çünkü bölümler arasındaki geçişlerde farklı zamanların tatları var aynı olay ve kişilerle bağlanan... Yazar sanki bu kitaptaki olay örgüsünü yaşamış gibi aksetmiş biz okurlara. Bu özellik de kitap ne kadar yüzeysel kaleme alınmış olsa da kendini okutuyor. Bence bir kitapta etkileyicilik; o kitaptaki olay örgüsünün ne kadar derinlemesine işlendiği ile ölçülemez. Çünkü bazı kitaplar vardır ki, her ne kadar yüzeysel bir işleyişe sahip olsa da okurda olay örgüsüyle bile iz bırakmayı başarır. Bu romandaki olay örgüsüne baktığımda okunamayacak kadar kötü bir roman değil Yeşil Deniz Kabuğu... Özellikle romanı bitirmeme sayfalar kala büyük bir duygu seli ve karmaşıklık yaşadım kendi içimde... Duygusal ve fedakar bir aşkı konu alan romanları okumayı seviyorsanız bu roman tam da size göre...
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem - Gaziantep

Toujours... (Sonsuza Kadar)
Yeşil Deniz Kabukları kitabı Sarah Jio'nun okuduğum ilk romanıydı.
Okumaya başlarken nasıl bir roman ve nasıl bir üslup ile karşılaşacağım konusunda çok ciddi endişelerim vardı.
Fakat okumaya başladıktan sonra daha 3-5 sayfa çevirmeden kendimi sanki hikayenin ortasına atılmış gibi hissettim. 308 sayfa olan kitabı 3 günde bitirdim.
Romandaki olay örgüsü Kailey Crane adında yaşlı bir bayanın 2050 yılında Fransa sahilindeki küçük taş evinde torununa gençliğindeki hikayeyi anlatması ile başlıyor.
Romanda Aşk, Vefa ve İhanet bir olay etrafında sürükleyici bir biçimde kurgulanmış.
Genel anlamda değerlendirecek olursak kitabın olay örgüsü sağlam, duygu yükü gayet iyi fakat estetikten uzak bir anlatımdan dolayı eseri bitirdiğinizde edebi bir tat almıyorsunuz.
Ben yazarın bu eserini benzerlerinden ayıran bir farklılık keşfedemedim.
Fazla beklentiye girmeden okuyabileceğiniz bir aşk romanı...

Saygılarımla, Mustafa KEREM
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba 7 verdi
0 yorum

Yeşil Deniz Kabuğu - S41

cade'le bir araya gelebileceğim o kadar gün içinde bunun gerçekleşeceği an bu an olmamalı.
Asya tarafından eklenmiştir.
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Gerçek aşka ve mutlu sonlara inanmıştık.
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Kübra Nur

Kübra Nur

@avkubra

Hayat bana birşey öğrettiyse bu , yarının hiçbir zaman olmayabileceğiydi.ya da daha kötüsü , kalbinizi ellerinde tutan insanın bir gün ortadan kaybolabileceğiydi.
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nihal

Nihal

@nihaltasci - Ankara

"Bulana kadar ne aradığımızı bilemiyoruz bence..."
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Sonra bir gün gökkuşaklarını yeniden fark ediyordunuz. İşteyken pencerenizin önünde bir gökkuşağı beliriyordu. Bir tanesi siz marketteyken ortaya çıkıyordu. Terasınızda bir kadeh şarap içerken iki gökkuşağı bütün gökyüzünüzü dolduruyordu. İşte siz o zaman kırık, bir sürü yükle ağırlaşmış kalbinizin yeniden denemeye hazır olduğunu hissediyordunuz ve yeniden deniyordunuz.
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Gözlerimi sımsıkı kapattım ve açtım. Gökyüzüne baktım. Binaların hemen üstünde, sanki ikimiz için çizilmiş gibi görünen, solgun renklere boyanmış bir gök kuşağı vardı
ataç ikon Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
51
KİTAP
Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar
Kitapyurdu'nun edebiyat kategorisinde çok satan kitaplar listesine göre hazırlanmıştır....
57
KİTAP
Idefix Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden idefix'in en çok satan kitaplarının güncel listesidir. Çok satan kitapları ta...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
50
KİTAP
Babil.com Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden babil.com'un en çok satan kitaplarının sıralandığı güncel listedir. ...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...