up
ara

Memleketi Ben Kurtaracağım!

Memleketi Ben Kurtaracağım! Konusu ve Özeti

Memleketi Ben Kurtaracağım!
Yazlık (Yeşil Kapak) kitabının da yazarı Gülse Birsel tarafından kaleme alınan Memleketi Ben Kurtaracağım! kitabı Mizah, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2015 yılında 9786050930580 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Memleketi Ben Kurtaracağım! isimli kitap 188 sayfadan oluşuyor. Kitap Idefix Çok Satan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Memleketi Ben Kurtaracağım! kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050930580
Sayfa: 188 sayfa Basım Tarihi: 2015
Ülkenin hali yüzünden kaybettiğiniz kahkahanızı geri verebilirim belki. Ümidim o. Bu kitapta, hem ülkeyi yönetmeye talip olduğum bazı siyasi yazılar, hem de politikayla hiiiç ilgisi olmayan makaleler bulacaksınız.

Misal ilk bölümde otobiyografimi kaleme aldım. Henüz genç bir kız olduğum için 7 yazıda bitti. Gülecek bir şey yok, daha bir espri yapmadım!

Kitapta ayrıca, diyetten antidepresanlara, astrolojiden sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiğine, pek çok anekdot ve tavsiyem var. O bölüme bir kişisel gelişim kitabı muamelesi yapabilirsiniz. Yazıları dikkatle okuyup, benim yaptıklarımı asla yapmazsanız, kişisel olarak gelişeceğinize inanıyorum. Ama çok da fazla gelişmeyin. Madonna vücut geliştireyim dedi, kolları ne oldu gördünüz...

Yani ismine aldanıp sadece siyaset okumak için kitabı alan ve şu an iade etmeye karar verenler, paranızı geri vermeyeceğiz! Yedim bile ben o parayı! Simitle üçgen peynir aldım, yedim. Paranızı değil, ama ülkenin hali yüzünden kaybettiğiniz kahkahanızı geri verebilirim belki. Ümidim o.

Milletçe ortak üst kimliğimizin bir huni olabileceği, kafayı sıyırdığımız şu dönemde, bir iddiam var: Kapaktaki cankurtaran üniformalı temsili fotoğrafımın da anlattığı gibi, memleketi ben kurtarabilirim! En azından denerim. Durumumuz daha iyi olur mu, bilmiyorum. Ama daha kötü olamaz diye düşünüyorum! En azından acık güleriz be? Ha?
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim - İstanbul

memleketi ben kurtaracağım
Ya ben kurtaracaktım aslında da şu anda kasım ayında çıkmış bir kitabı aralık gelmeden okumuş olmanın haklı gururuyla dolu bir heyecan yaşıyorum ki sormayın. Kendimi bile kurtaramayacak kadar meşgulüm anlıycaaanıızz. Evvetler efendim hem ilk kez Gülse Birsel hem de ilk ayında elime geçmesi benim heyecanlanmama ziyadesiyle yetti. Bakalım bu sıralamanın ikincisine Ahmet Ümit’i yerleştirmek istiyorum yeni çıkan Elveda Güzel Vatanım kitabıyla ilk ayda olmasa da temin ettikten kısa süre içinde okuyabilirim diye umuyorumm:) Niye bilmiyorum ama o kitabın babil.com’da %30 indirimde olduğunu da belirtmek istedim Arka Kapak dergisiyle birlikte ben oradan alacağım gibi görünüyor.

Memleketi Ben Kurtaracağım’a geçecek olursam öncelikle şunu söylemek istiyorum ki, arka kapaktaki şu kısımdaki, “…yani ismine aldanıp sadece siyaset okumak için kitabı alan…” , sadece siyaset kısmını oradan kendi kendime atıp 4 bölümlük kitabın 2.bölümüne gelince birkaç sayfadan sonra noluyoruz ya böyle gitmiyorduk deyip arka kapağı tekrar okuyunca ancak anlayabildim bana fazla siyasi espriler biranda yüklendiği için biraz da yedim ben o kısımları… Şey buraya bir açıklık getiresim var ama şimdi. Ben günlük hayatımda siyasetin s’sini siyaset dışında dağarcığımın yettiği her kelimeyle kullanıyorumdur, pek hazzetmiyorum yani kendisinden. E ben böyle, 2.bölüm de siyasi esprili köşe yazılarıyla dolu olunca anladım ki ben böyle köşe yazılarının toplandığı bir kitabı bir solukta okumayı sevmiyorum. O yüzden hala başucumda, atladığım kısımları ara ara okuyup öyle gülüyorum. Normal şartlarda siyaset kullananlar için o kısımların daha eğlenceli olduğunu söyleyebilirim ama:)

Bizim daha önce bu kadar gülerek hatta kahkahalarla eğlendiğimiz bu kitap dışında Selçuk Aydemir’in Mahalleden Arkadaşları olduğuna karar verdik. Hatta öyle ki arkadaşlarımla bir sohbet ederken bile bu kadar gülmemiştim uzun zamandır. İlk bölümde çocukluğundan itibaren yaşadıklarını anlattığı yerler o kadar samimi ve içten ki dili sanki onunla yerde pijamalarımızla oturmuş ellerimizde kupalarımızla sohbet havasındaymışız gibi hissettim ve gülerken bi yandan da acaba okumadığım diğer kitaplarında ne espriler kaçırdığımı düşündüm dertlendim ona çaktırmadan… ayıp olurdu yüzüne karşı ben seni seviyom ama okumadım demek…

Ve tabiî ki bitirirken Gazanfer Özcan…

Kitabın son bölümünde de yer alan Gazanfer Özcan’la ilgili olan anısını daha önce okumuştum ve bahsetmiştir bence diye geçiriyordum aklımdan nitekim öyle de oldu kitabı kurcalarken görmüştüm… O yazıyı onunla sohbet ettikten sonra tekrar okumuş ve duygularını buram buram hissetmiş olmam sanırım en zevk aldığım yeriydi kitabın…

Bu kitabı üstattan aldığımda ee hani bunda hiç altı çizilmiş yer, işaretlenmiş bir paragraf yok diyip biraz yüzüm düşmüştü ama onu şimdi daha iyi anlıyorum gülmekten pek fırsat kalmıyor ona ve zaten esprinin anlaşılması için de bütün bölümü burada alıntılamam gerekiyor sanırım ve şöyle bitireyim yazımı…

“Haklı ve mağdur olmak kadar güzel şey var mı? Vicdanın rahat, kaderden de alacağın var, süper! Zamana bırak ve pis pis gülümse.”
ataç ikon Memleketi Ben Kurtaracağım!
kitaba puan vermedi
0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Televizyon dünyasından da tanıdığımız Gülse Birsel'in Memleketi Ben Kurtaracağım kitabı çok kısa sürede okunabilecek ince ve eğlenceli bir kitap. Günümüzdeki olaylara yaptığı göndermeler mizahla birleştiğinde güzel bir kitap çıkmış ortaya.Otobiyografiden sosyal medyaya; siyasete, astrolojiye hatta modaya dair herşeyi ti'ye almış,tabii Gülse Birsel tarzıyla.

Kitabın sonunda Gazanfer Özcan ile ilk tanışmasını, Avrupa Yakası için görüştüklerinde yaşadığı heyecanı, ondan aldığı oyunculuk derslerini ve Gazanfer Özcan'ın aramızdan ayrılışını ve o süreci anlatmış.
Ben severek okudum,eğlenceli bir kitap okumak isterseniz tavsiye ederim.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Mizah ve siyaset
Mizahla siyaset yapmaya çalışmış. Aynada kendini görmekten fazla televizyon kanallarını zaplarken başbakanı görmekten yakınmış. Algıda seçiciliğin bir örneği. Ben fazla tv seyretmesemde, seyrettiğim zamanlarda başbakanla bu kadar karşılaşmıyorum, sürekli tv zaplamak gibi bir paranoyaklığımda yok. İnsanı birşey rahatsız ediyorsa bu kendi zihinsel ve psikolojik durumuyla ilgilidir. Hem başbakan Gülse Birsel olsaydı sanırım hiç televizyona çıkmayacaktı ve kendisine medya tarafından yöneltilen sorulara ve röportajlara yanıt vermeyecekti.Siyasete bulaşmasaydı iyiydi. Yazar kendi paranoyaklığını mizahi bir üslupla işlemeye çalışmış.
ataç ikon Memleketi Ben Kurtaracağım!
kitaba puan vermedi
2 yorum
İnan Yüce (@inanyuce)
bir keresinde bir kitabını okumuştum ve ismini bile hatırlamıyorum. Şimdi diyorum ki "iyi ki hatırlamıyorum."
24.03.16 beğen cevap
lala paşa (@lalapasa)
mübalağa yazıp aratsana bi googleda sana zahmet pek anlamamışsın kitabı :)
31.05.18 beğen cevap
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

On parmağında on marifet olan Gülse Birsel,bu kitabında dizginleri elden bırakmış bir şekilde okuyucuyla buluşuyor.Baştan ifade edeyim,kitap bana pek hitap etmedi.Konu yelpazesinin bir kısmı gayet bana uygunken ,kalan kısım için aynı şeyi söylemek zor.Kitabın artılarına gelecek olursak,samimi bir dil ve esprili bir anlatımla karşı karşıyayız.Okuyucuyu bunaltmadan ve muhalefeti tadında tutan bir tarz kendini hissettiriyor.Bazen sanki kitap okuduğunuzu değil de televizyonda Gülse Birsel'in katıldığı bir programı izler gibi oluyorsunuz."Memleketi Ben Kurtaracağım",güzel bir pazar öğleden sonrası kitabı olabilir,tavsiye ederim.
0 yorum
Esin Aykan

Esin Aykan

@esinaykan

Gülse Birsel bu kitabıyla kendini sevdirdi. Otobiyografiyle başlayıp ülkemizde yaşanan olayları da mizah yönünü ustalıkla konuşturarak beni fazlasıyla güldürdü..Birkaç cümlede özellikle "hakikaten he "demedim değil.. Günümüz sosyal medyasına da ironi katarak leziz bir sunum yapmış.. Ve noktayı Gazanfer Özcan'la koymuş.. Hem yüreklerde böyle bir iz bırakmasına sevindim hem de hâlâ fotoğrafını görebileceği alana yerleştirdiğini ve bir işe başlarken Evelallah sözünü andığını okuyunca hayli duygulandım ..Avrupa Yakası çekimlerine de yer vermiş satırlarında bu şekilde geçmişe gitmek beni mutlu etti..
0 yorum

Memleketi Ben Kurtaracağım! - S41

Bu yazarlık-oyunculuk, şan şöhret işi nerden çıktı, nasıl dönüp dolaşıp bu noktaya geldim, inanın bilmiyorum. Ama kitabın bu kısmında, farklı sektörlerde farklı işler yapmış biri olarak, sizinle tecrübelerimi paylaşmak ve içimde ukde kalan asıl mesleği itiraf etmek isterim.
eda_h tarafından eklenmiştir.
tersokur

tersokur

@tersokur

Bana bakıp, “İnşallah, buradan çıkarsam…” diyor. Gözlerimi kapatıp bağımı eğiyorum ve diyorum ki: “Evelallah, yaparsınız.”… Gülümsüyor.
ataç ikon Memleketi Ben Kurtaracağım!
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
eda_h

eda_h

@edah - Adana

Bu ülkede bir gün, paranın yenemeyeceğini ve en büyük servetin beton değil beyin olduğunu öğreneceğiz. Bir gün...
ataç ikon Memleketi Ben Kurtaracağım!
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Yaşamı boyunca istediği iki işi, yani yazarlık ve oyunculuğu yapmakta, bir de üzerine para almaktadır.
Hayatından memnundur.
ataç ikon Memleketi Ben Kurtaracağım!
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fatma Karagöz

Fatma Karagöz

@fatmakaragoz1

Ailenin "akil"i de annedir mesela. " Akşam Özge'nin doğum gününe gideceğim!" der kızı, anne yaşlanır! E izin mercii baba! Talep mercii kız! Arada kalıp sandviç olan, saat pazarlığı yapan, iki tarafın da kendine göre haklı olduğunu diğerine ispatlamaya çalışan: " Akil anne "! Türk ailesinden annenin yıpranma payının çoğu bu " akil"lik sebeplidir!
ataç ikon Memleketi Ben Kurtaracağım!
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Beyin dediğin bir buçuk kiloluk bir yağ ve su karışımı.Ciddiye alma.Yüzün gülünce beyin hemen ona kanıyor, işler yolunda zannediyor.Saf saf basıyor serotonini.Ota böceğe gül! Hiçbir işe yaramasa, en azından mahallede, "Vaay, işi gücü yolunda galiba" derler, havan olur.
ataç ikon Memleketi Ben Kurtaracağım!
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
57
KİTAP
Idefix Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden idefix'in en çok satan kitaplarının güncel listesidir. Çok satan kitapları ta...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
50
KİTAP
Babil.com Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden babil.com'un en çok satan kitaplarının sıralandığı güncel listedir. ...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...