up
ara

Yabana Doğru

Into the Wild - Into The Wild

Yabana Doğru Konusu ve Özeti

Yabana Doğru
Everest Günlüğü kitabının da yazarı Jon Krakauer tarafından kaleme alınan Yabana Doğru kitabı Doğa, Vahşi Doğa türünde okuyucusu ile buluşuyor. Siren Yayınları yayınevinden 2009 yılında 9786055903121 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yabana Doğru isimli kitap 248 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Taylan Taftaf çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yabana Doğru kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Taylan Taftaf
Yayınevi: Siren Yayınları
ISBN: 9786055903121
Sayfa: 248 sayfa Basım Tarihi: 2009
Yabana Doğru toplum tarafından onaylanmış bir hayat idealini yansıtan tüm ölçütleri bir kenara bırakarak doğada yaşamaya giden genç bir adamın gerçek yaşam öyküsü. Sean Penn tarafından Eddie Vedder'ın unutulmaz müzikleri eşliğinde sinemaya da uyarlanan ve En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar adayı da olan Yabana Doğru, insanın arayışlarını, toplumun tuzaklarını, bireyin çıkmazlarını ve yaşadığımız hayatları bizlere sorgulatacak, akıllardan kolay kolay silinmeyecek gerçek bir öykü.
Christopher McCandless, banka hesabındaki 25,000 doları bir hayır kurumuna bağışladı, arabasını çölün ortasında bırakıp sahip olduğu şeylerin çoğundan kurtuldu ve cüzdanındaki tüm parayı yakarak yola koyuldu. Alaska'ya gitti ve doğada tek başına olmanın türlü zorlukları karşısında yılmadan, kendinden başka kimseye tabi olmayacağı alternatif bir yaşam arayışına çıktı.
Paradan, kariyerden, ailevi sorumluluklardan, toplumsal yükümlülüklerden uzakta kendi yaşamını kendi kurmayı seçti.

Dört ay sonra, çürümeye yüz tutmuş cansız bedeni bir geyik avcısı tarafından bulunacaktı.
"…Birbirimizi yeniden görene değin aradan çok uzun zaman geçebilir. Ama Alaska'dan tek parça dönebilirsem, benden haber alacağına emin olabilirsin. Sana önerdiğim şeyi tekrarlamak istiyorum; yaşam tarzında köklü bir değişiklik yapmalı, daha önce hiç duymadığın ya da yapmakta kararsız kaldığın türden şeylerin tamamını yapmaya başlamalısın. Çoğu insan onları mutsuz eden koşullarda yaşıyor ve gene de bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Çünkü güvenli, rahat, rutin bir hayata koşullanmış durumdalar. Tüm bunlar huzur veriyor gibi görünse de insanın içindeki maceracı ruh için kesin olarak belirlenmiş bir gelecekten daha yıkıcı bir şey düşünemiyorum. İnsanın yaşama arzusunun özünde macera tutkusu yer alır. Yaşamın keyfi yeni deneyimlerde yatar, bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz."

"YAŞADIĞIM BU HAYAT BENİM SEÇİMİM."
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5 - İstanbul

Gitmek! toplumun kendi varlığını sürdürebilmek için var ettiği ve meşru kıldığı rahat ve güvene dayalı yaşam biçimine karşı çıkıp kendinle ve hayatla arandaki tüm siyasi duygusal hukuksal ekonomik ve kültürel mesafeleri yok edip kendini doğaya ve hayata adamak. Birçokların kabul edemeyeceği yapmak istemeyeceği, bazıları da çok istemesine rağmen yapmaya kalkamayacağı, çok az kişinin cesaret edip kendini özgürlüğü ve benliğini özgürce yaşayabileceği yolda olma haline adadığı bir adanmışlık, büyük bir tutku hikayesi. hikaye de değil tam bir gerçek. öyle gelmese de insana. Vazgeçmek ve Gitmek:Kendini özgür kılmak. Ne kadar ihtiyatsız davranmış olsa da hayatta kalabilmek için daha da fazla malzeme gereksinimi konusunda biraz eksik kalmış olsa da sonu acıklı da olsa gerçekten insan McCandless'a hayran olmadan duramıyor. Yapmak istediği şeyi gerçekten anlayabiliyorsun. ruhunun uçsuz bucaksız özgürlüğü, hayalgücünün genişliği hayatın ve toplumun dar sınırlarını kabul edemeyişine neden oluyor. Toplumun içinde kendi yarattıpğı kurallara hapsolmaktansa kendini hayatın doğal kollarına bırakma cesareti gerçekten saygıyı hak ediyor. keşke bende bu esaretimden kurtulup o cesareti gösterebilsem dedirtiyor bana. kim bilir belki bir gün olur :) Genç yaşta ölmesi çok üzücü de olsa ölmek için önce yaşama atılması ölmek için güzel bir yol gibi görünüyor insana
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 9 verdi
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ödünç alarak okuduğum bu kitaptan oldukça etkilendim. Otantik adı "Into the wild" olan ve dilimize "Yabana Doğru" olarak çevrilen bu esere, "Vahşi Doğa'nın İçine" demek geliyor içimden. Çünkü McCandless esas olarak doğa ya da daha genel anlamda dünya üzerine düşünmekten ziyade, kendi ruhunun derinliklerini keşfetmek amacıyla vahşi doğanın içine doğru yolculuk yapıyor. Vahşi doğanın ıssızlığı ve sınırsız özgürlüğü insanlığın elinden çıkma olan şeylerden bıkanları ya da tiksinti duyanları kendine daima çekmiştir tıpkı McCandless'ı çektiği gibi.
Christopher Johnson McCandless hakkında internette yüzeysel bir araştırma yaptım kitabı okurken.Medeniyetten uzak olduğu için sürekli hayalini kurduğu Alaska'ya yaptığı yolculuğu "Asıl Yolculuk" olarak adlandırmış. Asıl ve son yolculuğu... İnsan neden yolculuk yapar? Keşfetmek,yeni bilgiler öğrenmek,uzaklaşmak,yalnız kalmak...daha bir çok şey sayılabilir.İnsanlardan kaçan biri olmadığı kesin;çünkü insanlarla birlikteyken iyi zaman geçiriyor,zaman zaman kendi içine çekilmeye ihtiyaç duyuyor ama münzevi değil.İyi ilişkiler biriktiriyor ve insanlar arasındaki mesafeyi daima koruyor.İnsanlardan bir şeyler bekleyecek noktaya gelmeden hayatlarından akıp gidiyor.Kitap gerçekten sürekleyici,ders verici nitelikte.Altı çizilecek satır sayısı da bir o kadar fazla
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 10 verdi
1 yorum
Kabardian (@rbk)
yorumunuz gerçekten çok iyi olmuş :)
28.12.14 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

İzlenmeli ve okunmalı
İzlenmeli çünkü kitap gerçekten filme çok iyi uyarlanmış. Okunmalı çünkü kitapta Mccandless ile paralellik gösteren şahısların hayatına da değinmiş. Evet kitabı okuduktan sonra herkesin içinde bir yaban sevgisi ve doğaya açılma duygusu açığa çıkıyor. Lakin bu sevgi insanlığın çoğunda platonik! Böyle kararlar cesaret işidir. Sonu da mutlu bitemeyebilir.
Mccandless ne arıyordu? Tanrıyı mı? Benliğini mi? Belki evet belki hayır. Lakin aslında onun vermek istediği bir mesaj vardı.

Bu mesaj anti modernlik idi. "Modernlik insanlığın köküne indirilmiş bir baltadır. Ve bu balta öyle hasarlara yol açmıştır ki insan özünü artık anımsayamaz duruma gelmiştir." Bu özü tekrar ortaya çıkarmaya çalışan kahraman/kahramanlarımız ne yazık ki hiç de bazı romanlarda okunduğu gibi doğa ile başa çıkamamıştır? Peki ilk insanlar nasıl çıkıyordu? Sanırım aradıkları cevap bir nevi bu idi. "Gerçek insana" ulaşmak.

Kitabın bir de psikolojik yönü vardı. Kahramanımız sürekli olmasa bile hayatın anlamını yalnızlıkta arayan. İnsanlardan kaçan. Mutluluğu kendi başına paylaşan bireylerden biriydi. Yabana çıktıktan sonra ise ölmeye yakın zamanlarda şu sözü yazmıştır: " Mutluluk paylaşıldığı zaman gerçektir."
Gerçekten öyle mi? :)
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 10 verdi
6 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel kitaba benziyor ;)
27.06.15 beğen cevap
(@)
filmini de izleyin.tavsiye ederim.
27.06.15 beğen cevap
FULYA GÜN (@fulyagun)
Gerçekten öyle
27.06.15 beğen cevap
FULYA GÜN (@fulyagun)
"Gerçek insana" ulaşmak yazısını görünce okumaya karar verdim.Bahsettiğiniz mesajtan dolayı... İnceleme için teşekkürler :) Beğenirsem filmini de izleyeceğim.
27.06.15 beğen cevap
(@)
Eminim çok beğeneceksin
27.06.15 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Esas sırları kız kardeşinin yazdığı YABANİ GERÇEK kitabında okuyun bence... Bu kitabı okumak olayları tam anlamaya yol açmıyor. Önce benim yorumumu okumanızı da tavsiye ederim...
05.06.19 beğen cevap
Oguz Uzman

Oguz Uzman

@mavidebirenk - İstanbul

“Yolu olmayan ormanlarda mutluluk vardır,
Yalnız yürünen deniz kıyısında sevinç.
Topluluklar vardır kimsenin zorla girmediği derin denizlerde,
ve sesinde de müzik.
İnsanı daha az seviyorum diyemem
ama doğayı daha fazla …”

Lord Byron'ın bu şiiriyle başlayan bir filmi vardı.Sonra kitabı keşfettim.

"Beklediğim hayatın durgun akışı değil.Coşku,Tehlike,Korku" diyor Christopher(alexander).
Baş köşe kitaplarımdan biri olan bu kitapla 2011'de tanıştım ve her fırsatta tekrar okuyorum.

Chris üniversiteyi kazanır. Değişim başlamıştır. 24 bin amerikan doları bağışlanır ve yollara düşülür. Alaska'nın bir girdap gibi kendine çektiği bu adam kendisine Alexander Suprtramp(Süperberduş) der.Bir çuval kitabı ve hayalleri olan bu gencin hayatı trajik bir şekilde son bulsa da yaşantısı bir çok insana ışık olmuştur.

"Mutlu bir hayat yaşadım ve bu yüzden Tanrı'ya müteşekkirim. Hoşça kalın, Tanrı hepinizi kutsasın".C.J. McCandless
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 10 verdi
1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Esas sırları kız kardeşinin yazdığı YABANİ GERÇEK kitabında okuyun bence... Önce benim yorumumu okumanızı da tavsiye ederim...
05.06.19 beğen cevap
Uzel

Uzel

@uzel

Bilindiği gibi kitapta ve filmde Chris McCandless'ın gerçek yaşam öyküsünden kesitlere tanık oluyoruz.
Her iki eser de güzel ve birbirini bütünler nitelikte olmuş.
Yani ne filmi izlediniz diye kitaptan, ne de kitabı okudunuz diye filmden sıkılacağınızı düşünmeyin ve bu iyi yürekli, duyarlı, idealist gençle tanışın.
Huzur içinde uyu Supertramp.
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 10 verdi
1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Esas sırları kız kardeşinin yazdığı YABANİ GERÇEK kitabında okuyun bence... Önce benim yorumumu okumanızı da tavsiye ederim...
05.06.19 beğen cevap

Yabana Doğru - S41

Nehrin Hoover Barajı'ndan körfeze doğru inen bu kesimi, Topock'un dört yüz kilometre kuzeyindeki Büyük Kanyon'da patlayıveren güçlü akıntının hakim olduğu yerlere pek benzemez. Barajlar ve ayrılan kanallarla şiddetini kaybeden nehir, sakin bir akışa geçip bir havzadan diğerine usulca ilerlerken, sert iklim koşullarının geçerli olduğu kıtanın bu en sıcak bölgelerini aşar. McCandless da arazinin haşin güzelliği karşısında heyecanlanmıştı. Çöl, McCandless'ın doğaya duyduğu özlemi keskinleştirerek daha da güçlendirdi, hislerini yeniden şekillendirdi.
Kabardian tarafından eklenmiştir.
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Yalnız olduğum için, en sıradan şey bile bana anlam yüklüymüş gibi geliyordu.
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

”Her şey birdenbire değişmişti. Atmosfer, ahlaki ortam… Ne düşüneceğinizi, kimi dinleyeceğinizi bilemiyordunuz. Sanki bütün yaşamınız, küçük bir çocukmuşsunuz gibi tuttuğunuz eller tarafından yönlendirilmiş ve birdenbire kendi başınıza kalmıştınız, yürümeyi öğrenmek zorundaydınız. Etrafınızda hiç kimse yoktu, ne aileniz, ne de yargılarına güvenebileceğiniz başka insanlar. Kendinizi, insan elinden çıkmış ve artık geçerliliği kalmamış kuralların yerini alıp hayatınızı yönlendirecek, mutlak bir şeye adama ihtiyacını hissediyordunuz – yaşamın gücüne, gerçekliğe, güzelliğe. Hayatınızın bildik, huzurlu günlerinde, çoktan sona erip maziye karışmış eski yaşantınızda hiç yapmadığınız kadar tutkulu ve kesin bir şekilde, yüksek bir amaca teslim olmak istiyordunuz.”
Boris Pasternak - Doktor Jivago
(Chris McCandless’ın eşyaları arasında bulunan kitabın altı çizilmiş satırları)
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Çoğu insan onları mutsuz eden koşullarda yaşıyor ve gene de bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Çünkü güvenli, rahat, rutin bir hayata koşullanmış durumdalar. Tüm bunlar huzur veriyor gibi görünse de, insanın içindeki maceracı ruh için kesin olarak çizilmiş bir gelecekten daha yıkıcı bir şey düşünemiyorum. İnsanın yaşama arzusunun özünde macera tutkusu yer alır. Yaşamın keyfi deneyimlerdedir, bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz. Her yeni gün yepyeni bir güneşin altında doğabilir. Hayattan daha fazlasını almak istiyorsan, monoton bir güvenlik hissine dair inadını bir kenara bırakıp, sana ilk başta çılgınca gelebilecek bir hayata adım atmalısın. Bu yaşama bir kez alıştıktan sonra, tüm anlamını ve inanılmaz güzelliği göreceksin.
(Chris McCandless’ın Ronald Franz’a yazdığı mektuptan)
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Pek fazla konuşmazdı. Aksileşirdi, rahatsız edilmek istemezdi. Bir şeyler arayan bir çocuğa benziyordu, bir şeylerin peşindeydi ama bunun ne olduğunu kendisi de bilmiyordu.
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Hamzakadı

Mehmet Hamzakadı

@mehmethamzakadi - Ankara

Neşe ve mutluluğun yalnızca insan ilişkilerine dayandığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Tanrı bu hazzı her yere saçmış durumda. Yaşadığımız her şeyin içinde bulabilirsin bunu. Tek ihtiyacımız olan, alışkanlıklarla örülü yaşam tarzımıza sırtımızı dönüp yepyeni bir yaşama adım atmamızı sağlayacak cesaret..
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
147
KİTAP
Kapak önemli! En güzel kapaklı kitaplar
İçeriğin öneminin farkındayız. Fakat bu listede sadece güzel kapaklı kitaplar olsun istedik. Sen de kapağını en beğendiğin ki...
AFD

AFD

@afd - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
“Yaban hayat, insanlıktan ve insanlığın elinden çıkma olan şeylerden usananları ya da tiksinti duyanları kendine çekti. Yalnızca toplumdan kaçabilme fırsatını tanımakla kalmadı, aynı zamanda romantik bireyin kendi ruhuna yönelik tutkusunu deneyimleyebilmesi için elverişli bir ortam da sundu. Vahşi doğanın ıssızlığı ve sınırsız özgürlüğü, hem melankoli hem de coşku için kusursuz bir dekor oldu.“
Roderick Nash
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 yorum
Ebru G. (@ebrug)
Mekân güzel, beğendim.
22.08.18 beğen 1 cevap
Çetin Arzu (@cetinarzu)
album kapagi gibi yerdesiniz
22.08.18 beğen 3 cevap