up
ara

Harita Metod Defteri

Harita Metod Defteri Konusu ve Özeti

Harita Metod Defteri
Murathan Mungan'ın çocukluk anılarından yola çıkarak yazdığı, hem hayatından hem de iç dünyasından izler taşıyan otobiyografik anlatı kitabı.
Yayınevi: Metis Yayıncılık
ISBN: 9786053160212
Sayfa: 424 sayfa Basım Tarihi: 2015
Harita Metod Defteri Hakkında
Harita Metod Defteri, Murathan Mungan’ın 2015 yılında yayımlanan özyaşamöyküsel anlatı kitabıdır.

Harita Metod Defteri Kitabının Konusu
Yazar, daha önce 1997 yılında kendi yaşam öyküsünden yola çıkarak Paranın Cinleri adlı bir kitap yazmıştı. Harita Metod Defteri, tıpkı Paranın Cinleri gibi yazarın hayatından izler taşıyor.

Harita Metod Defteri’nin Niyet adlı açılış bölümünde Murathan Mungan, kitap için şunları söylüyor:
“Bu kitapta yer alan bazı metinlerde anlattıklarımın o sıralar yazmakta olduğum Paranın Cinleri içinde yer alacağını düşünüyordum. Oysa hiçbir hayat tek bir kitaba sığmaz; kitap bitmişti ve geride daha anlatmadığım pek çok şeyin kaldığını görüyordum. Sanırım Paranın Cinleri’ni takip eden ikinci bir kitap yazma düşüncesi böyle doğdu. Bana göre çocukluğumdan hatırladıklarım arasında hâlâ anlatılması gereken önemli anlar, olaylar vardı ve ne kadar yeni metin yazıp eklesem de bu ilk kitabın bitmeyeceğini, konunun benim için asla kapanmayacağını biliyordum: yalnız gelecek değil, çocukluk da uzun sürer...

Bütünüyle özyaşamöyküsel malzemeyle çatılmış olan Paranın Cinleri gibi, Harita Metod Defteri de, içinde yaşanmış bazı olayların, anların, onların bende bıraktığı izlerin, izlenimlerin yer aldığı, hafızamın gerçeklere sadakatine yaslanan, tamamı anılardan oluşan bir anlatı kitabıdır.


Arka Kapak Bilgisi
Geçmişi yalnızca ondan bir şey inşa edecekseniz anmalısınız," demiş eski ustalardan biri. Ben kendi payıma geçmişimden bunu yapmaya çalıştığımı söyleyebilirim. Ömrünün yıllarla ölçülen süresi "kaç ortalı" olursa olsun, yaşamı boyunca kendine çizdiği yol haritasını izleyerek bıkmadan usanmadan ders çalışan, elinden kolundan, kucağından defter, kitap, kalem eksik olmayan "bir çocuğun" anılarını yazdığı kitaba Harita Metod Defteri adının yakışacağını düşündüm. Umarım okunması, yaşanmasından daha güzel bir hayatın kitabı olmuştur.
-Murathan Mungan-

İçindekiler
Niyet
Tren
Baktım, her şey çok uzak
Çilek ve bilezikler
Akrebin kuyruğu
"Mendilim köşe köşe..."
Kuyunun ipi
Beyaz mendil
Aklımda!
Dün gelen oğul
Beni büyüten kelimeler
Gri kaban
Turgut amcanın gönderdiği kitap
Berber aynaları
Camaltı levha
Belirsiz kalıntılar
Harf
"Takarafuka... takarafuka..."
Mahcubiyetin öğrettikleri
Şüphe, delilik ve aşk
Tatlar renkler kokular
Mardin dolması
1962 Mardin olayları
"Politik kariyerim"
Babamın yazıhanesi
Cadde
Anne tarafı
"Hac’Kermo Faris Çelebi" konağı ve diğerleri
Altınlar ve kemikler
Asfaron
Sobanın etrafında
Yatılı hayal, yazılı hatıra
Orduevi çay bahçesi
Sinemalar, gazinolar, radyolar
Yengeler ve diğerleri
47 plakalı krem rengi Ford’58
Sır yarası
Urfa’da bir yıl
Beşevler, Bahçelievler
Gümüş Sokak
Dilek taşı
Cizre’de bir akşam
Ömrün resimaltı
Yıllar
Avlu, saçak, kuş
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam - Mersin

Bir Yaşam...
Aslında bu kitabın hazırlığına ve çıkacağı üzerine ilk duyumlarım 1998 yılına tekabül eder.. 18 yıl sonra çıkmış olması ve bunca bir zaman askıda kalması yazarın ince eleyip sık dokuması olarak ve henüz hazır halde olmadığı kanısı ile tartılabilir.. ki yazar zaten bununla ilgili söylemlerini kitapta da dillendirmektedir.. ilk duyduğum andan bugune kadar karsımıza onca yapıtla çıkmış yazarın nihayete ermiş kitabını nihayetinde bitirmiş bulunmaktayım..
Paranın Cinlerini okumuş biri olarak da bu kitap bir nevi o kitabın devamı ya da daha kapsamlı bir manifestosu olarak ele alınabilir..

Murathan Mungan'ın çocukluk yıllarını kaleme aldığı ve günümüze kadar geldiği süreci lafını eğip bükmeden , sakınmadan , dobraca anlattığı bu kitap şimdiden kütüphanemde nadide eserlerin arasında yerini aldı.. çocukluk çoğunlukla yetişkin olduğumuz dönemlerde şöyle kapısını hafifce aralayıp özlemle baktığımız ve andığımız en güzel dönemdir.. kimine göre belki durum farklıdır .. Murathan Mungan'ın çocukluğu biraz sarsıntılı geçiyor.. ama yine de çocukluğa dair onca anıyı buyuk bır cesaretle satırlara dökmeye muktedir oluyor.. belki de yazarın böyle bir kitabı cok uzun süre demlemiş olmasında en büyük etki karar anını olgunlasmaya bırakmasıdır..

kitap'a çocukluğu ve ailesine dair kimi albüm resimlerini eklemesi de hoş olmuş. böyle bir biyografi murathan mungan'ın kaleminden en güzel hakkı teslim alıyor ve kitap çok fazla sayfaya sahıp olsa da anıları okumak ve hemen akabinde kendi cocuklugumuza da bir göz kırpıp neler var neler yok diye geçmişe dönmek arasında giden güzel bir seyahat neticesinde noktalanmış oluyor..

Çocukluk yılları; herkesin şöyle ardına bakıp keşke dediği o iç çekişler ve tekrarı yaşanmayacak acı tatlı bir sürü hatıra..
sorgusuz sualsiz aldığımız aksiyonlar..
eyvallah cekmediğimiz dünya..
gözü kara oluşlarımız...


bir çok fotoğraf ve bir çok anı eşliğinde bir yazarı daha da iyi tanımak..
Teşekkürler Murathan Mungan...
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas - Aydın

Murathan Mungan'ın çocukluk yıllarını, yaşadığı olayları, çocukluk yıllarındaki doğup büyüdüğü Mardin'i anlattığı kitabı. Kitabın "Niyet" başlıklı ilk bölümünde "Bütünüyle özyaşamöyküsel malzemeyle çatılmış olan Paranın Cinleri gibi, Harita Metod Defteri de, içinde yaşanmış bazı olayların, anların bende bıraktığı izlerin, izlenimlerin yer aldığı, hafızamın gerçeklere sadakatine yaslanan, tamamı anılardan oluşan bir anlatı kitabıdır."diyor Murathan Mungan. Açıkçası Murathan Mungan'ın çocukluğunu, ailesini, gençliğini merak edişim değildi kitabı okumak istememdeki amaç. Ülkemizin o yıllardaki durumu,kendi çocukluğumdan bulacağım izler, ortak duygular, "ya evet ben de öyle yapmıştım", "bizim ailemiz de de böyle yapılıyordu" dediğim anıları bulmaktı amacım. Nitekim de öyle oldu. Çocukluğuma dair unuttuğum çok şeyi Mungan sayesinde hatırlama imkanım oldu.Bir de o yılların Mardin'ini tanıma, örf, gelenek ve yaşam tarzlarını öğrenme imkanım bu kitap sayesinde oldu.İnsanın kendisini yazması zordur.Geçmişe dönük birikimler ve notlar yoksa hatırlamak da imkansızlaşır. Murathan Mungan bunu güzel başarmış. Ayrıntılarıyla geçmiş yılları bize dün gibi aktarmış. Kendisinin de belirttiği gibi "..bu kitabın harcı, malzemesi doğrudan insanın kendi yaşamıdır. Hayat yaşarken olduğu gibi yazarken de bir zamanlama işidir."Eline sağlık diyorum.
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba 7 verdi
0 yorum
Mustafa Atalar

Mustafa Atalar

@matalar

Yüzleşme
Murathan Mungan bir gece beni aradı. "Gelsene, anlatacaklarım var" dedi. Vardığımda gece yarısnı geçiyordu. Odanın loş ışığına rağmen, gözlerinden içindeki burukluk görülüyordu. Belli, hafif sarhoştu ama kelimelerindeki kırılganlık bir çocuk kadar haklıydı.

Anlattı, anlattı, anlattı... Hiçbirşey yapamadan boğazımdaki düğüm ve burnumdaki sızıyla dinledim sadece. Belli ki yüzleşmek istemiş.

Yüzleşiyordu, hayatla, çocukluğuyla, toplumuyla, devrimle ve Ankarayla...
İşte bu kitap o akşam yarı sayıklamayla ağzından çıkanlardır.
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba 10 verdi
0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes - Seoul

Şimdi ben ne yazsam bu kitaba özenti olacak :) Herkesin kendi çocukluğundan bir şeyler bulabileceği ,zaman zaman gülümseyeceği ve geçmişe dalacağı bir kitap. Bir yazarın özel hayatı , onu daha yakında tanıma şansına sahip olmaktır biyografi romanlar... Güzeldi. Akışı ağırdı yavaş yavaş okudum ama sıkılmadım okurken.
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner - Antalya

bir çocuğun anıları
Bu yazımda bir dünyanın varlığını derinden hissetmemizi sağlayan anlar var. Farklı insanlar olmamızı sağlayan o derin sessizliğin öğrettiklerine değinilmiş kitapta. Mungan'ın bir zamanlar çocuk olmasının altında yatan izlerin yer aldığı anıların betimlendiği güzel eser.
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba 9 verdi
0 yorum

Harita Metod Defteri - S41

Galiba korkmuştum. Neden korktuğumu bilmeden korkmuştum. Gerçeklerin korkutucu olduğunu anlamış olabilir miyim o yaşta, bilmiyorum. Adını koymadan, koyamadan öğrendiklerimiz yok mudur hayatta? Belki bu da onlardan biriydi.
yağmurokyanus tarafından eklenmiştir.
caratash

caratash

@emrahkaratas - Mersin

Ne kadar yazıp söylesem de, asıl hayatım sanki hatırlayamadıklarım arasında saklıymış duygusundan kurtulamıyorum.
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68 - İstanbul

Üzerine ne kadar düşünürsek düşünelim niye o kadar ağladığımızı, niye o kadar güldüğümüzü, niye o kadar kızdığımızı ya da sevdiğimizi anlamadığımız zamanlara gömülmüş bir hayat durur geçmişimizde...
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68 - İstanbul

Ne kadar yazıp söylesem de, asıl hayatım sanki hatırlayamadıklarım arasında saklıymış duygusundan kurtulamıyorum.
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68 - İstanbul

Çocukluğunu hatırlamak insanları yumuşatır.
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas - Aydın

-Her çocuk annesinin yemeklerini beğenir.Biraz da damağın hafızasındandır bu.
ataç ikon Harita Metod Defteri
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
57
KİTAP
Idefix Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden idefix'in en çok satan kitaplarının güncel listesidir. Çok satan kitapları ta...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Murathan Mungan Kitapları
Türk edebiyatının sevilen ve en çok okunan yazar ve şairlerinden biri olan Murathan Mungan'ın okunması gereken en iyi kitapla...