up
ara

Atatürk ve Bilim

Atatürk ve Bilim Konusu ve Özeti

Atatürk ve Bilim
Atatürk ve Bilim kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İnterpro Yayıncılık
ISBN: 9789754032390
Sayfa: 117 sayfa Basım Tarihi: 1997
Atatürk bir bilim adamı değildi. Bir kurtuluş savaşçısı ve bir liderdi. O yüzden bu kitap bir bilim adamının hikayesini anlatmıyor. Kitap bilimin medreseye karşı verdiği o müthip mücadelenin etkileyici hikayesini anlatıyor. Mustafa Kemal'in önemi bu hikayenin zafer kazanan baş kahramanı olması.

Gerçekte mücadele Mustafa Kemal'in doğumundan 108 yıl önce başladı. Ama Cumhuriyet'e kadar bu mücadeleyi medrese hiç kaybetmedi. Hatta Cumhuriyet'in ilk yıllarında medrese kapatılsa da zihniyeti bir süre devam etti. Kesin zafer, 1933 yılında Darülfünün yerinde İstanbul Üniversitesi'nin kurulması ile kazanıldı.

Atatürk ve Bilim - S41

CUMHURİYET

Cumhuriyet ilan edildiğinde, Cahit Arf, henüz genç bir öğrenciydi. İzmir Erkek Lisesi'nin orta kısmında okuyordu. Cumhuriyet'le birlikte büyüdü ve dünyanın önde gelen matematikçileri arasında yer aldı. Adını bilim tarihinin ön sıralarına yazdıran Cahit Arf, yeni devletin "işte benim istediğim bilim adamı" dediği sembol isimlerden biri oldu. Cumhuriyet'i en iyi anlayıp hayata geçiren bu ünlü adamı Ordinaryus Prof. Dr. Cahit Arf yıllar sonra, ODTÜ'de verdiği bir konferansta, o günlerin heyecanını anlattı:
Misafir tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"İstiklal savaşını kazanmış olmak bize inanılmaz, eşi bulunmaz bir güven duygusu aşılamıştır. Öyle ki o tarihlerde bizim için yapılamayacak şey, varılamayacak hedef yoktu. Laboratuarmış, deneymiş, kitapmış böyle araştırma olanaklarının eksikliğine hiç önem vermeden istersek en güç bilimsel problemleri çözebileceğimize, yepyeni buluşlar yapabileceğimize inanıyorduk."

Cahit Arf

kaynak : Bilim ve Teknik Dergisi, Prof. Dr. Erdal İnönü, sayı 168, Kasım 1981
ataç ikon Atatürk ve Bilim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum