up
ara

Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi

Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi Konusu ve Özeti

Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi
Sözcükler kitabının da yazarı Sözcükler ve Le mur kitaplarının da yazarı Jean Paul Sartre tarafından kaleme alınan Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi kitabı Biyografi, Düşünce türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9789753632799 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi isimli kitap 79 sayfadan oluşuyor. Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753632799
Sayfa: 79 sayfa Basım Tarihi: 2015
Canan

Canan

@cnnhni

Sartre ile bir söyleşi...
1975 yilinda (Sartre 70 yaşindayken),Michael Contat tarafindan yapilan sôyleşi ,soru cevap şeklinde ilerliyor.Satre'nin tarafindan yazilmis bir yazi değil,bir hayat muhasebesinin ,bazi yüzeysel anlatimlaridir..
Satre 70 yaşindadir ,yaşami boyunca kullandiği tek gözunu de kaybetmistir ve söyleşi o noktadan başlamaktadir..Hayata,yaşlanmaya,yazamamaya dair fikirlerini belirtir ilk başta.(asla ve asla muhtaç veya yaşli hisettiğini kabul etmez,sadece olanlarla bariştiğini ve o doğrultuda yaşamaya çalistiğini belirtir)..
Devamindaki sorular ,felsefi ve edebi yapitlari üzerine yoğunlaşir.Bu noktada yazmak,dinlemekve okumak arasindaki farki belirtmekle beraber(yazi adamiyim der kendisi için),edebiyat ve felsefe arasindaki ince çizgiyi vurgular..
Günluk aliskanliklari,dostluklari (Camus ile ilgili bôlum dikkat çekicidir),kadinlarla ilişkilerine(bu konuda Simone de Beauvoir'in ismi sıkça geçer tahmin edildiği üzereve Simone bir yol arkadaşi,bir elestirmen,bir fikirdaş olarak yer alir satirlarda)
Süphesiz,düsunsel açidan varouşçuluk felsefesi ve edebi alanda gösterdiği faliyet ve yazilarindan ziyade,politik tavirlari,komünizme yakinliği,toplumsal duyarliliği da kitapta geniş yer alir..Hatta en geniş yeri,politik tutumu kapsar diyebilirm..
Genel anlamda ,sorulari cevaplandirirken Sartre de bir narsistlik sezdiğimi die düşunmeye başlamistim ki Contat bu konuda da bir soru sorar:
Sizi taniyanlar başlica niteliklerinizden birinin,narsizimden annilmisliğiniz olduğunuzu dusunuyor.Bu konuda ne düşunuyorsunuz?
..."Narsizmim olmasaydi iyi olurdu die düsünuyorum😊ve gerçekten de olmayan biri gibi davraniyorum.Narsizim bana gôre,kendi kendini düşunumsel olarak bir tür temaşa etmektir,sevmektir,kendini yaptiği şeyde nasil düşunuyorsa o biçimde bulmayi istemenin bir türüdur,kisacasi kendi ile değismez bir ilişkidir "der....
Ve söyleşi Satre'nin yaşamla ilgili bir kahkaha eşliğinde şu cümleyle biter:
..."Ona sitem edecek birsey görmüyorum.Istediğim şeyi bana verdi,ve aybi zamanda,bunun çok ônemli olmadiğini gösterdi..
.."Gülüşu korumak gerek"die sonunu bağlayalim die ekler...
20 beğen · 5 yorum
Fâtıma (@yitiktheology)
📍👓📝
15.05.19 beğen 1 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
@cnnhni incelemesini de yazdın güzel yazınla sartre varoluş önermesini tamamladın tebrikler.
15.05.19 beğen 1 cevap
Canan (@cnnhni)
@elas sayin fidan sizin gôzünuzden kaçmamasi gerekirdi zaten yerinde ve zamaninda bir yorum tesekkurler😊😊subede gorüsmek uzere🤣🤣🤣
16.05.19 beğen 1 cevap

Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi - S41

Daha başkalarıyla, farklılıklarımıza karşın, ilişkimizi mükemmel bir şekilde sürdürüyordum. Örneğin, 1944 'te tanışmış olduğum Cocteau 'yu çok severdim, ve sonuna kadar, sık sık gördüm: ölümünden birkaç gün önce birlikte akşam yemeği yedik. Onu son derece sempatik ve şimdilerde kendisine yakıştırılanın tersine, hayata karşı çok daha az soytarı bulurdum.
Sef ile Beyz tarafından eklenmiştir.
Canan

Canan

@cnnhni

Sartre nin tek gôzünun yetisini keybedip artik eskisi yazi yazamiyor olmasinin üzerine:
...."Bir bakima bu bütün varlik nedenimi ortadan kaldirdi;var'dim ve artik yokum gibi birşey anlayacağiniz....
Şimdi bütün yapabildiğim,olduğum şeye uyum sağlamak,bu şeyin etrafinda dolanmak,olanaklari hesaplamak ve bu olanaklardan olabildiğince yararlanmak..

Yazi yazmak ve söz sôylemek üzerine :
..."Sôz ile yazi arasinda büyuk fark olduğu düşüncesindeyim..Insan yazdiği şeyi birdaha okur,ama bunu ağir ağir veya hizli bir şekilde yapar;başka türlu dendikte bir tümce üzerinde duracağiniz süre hakkinda karar veremesiniz,çunku o tümcede oturmamis olan,iyi durmayan şey,ilk bakista kendini belli etmeyebilir..
Yazi adamiyim ben,bu saaten sonra değismem çok geç..Hayatimin tek amaci yazmakti."

Felsefi el yazilarinin üstünun hic çizilmemiş,edebi el yazilarinin da bunun aksine üzerlerinin çokça çizilmis ve düzeltilmis olmalarina dair:
..."Bu nesnelerin farki...Felsefede her cümlenin,yalnizca tek bir anlami olmak zorundadir..Ôrnegin benim Sôzcukler üzerinde ,tümceye çesitli ve üstüste konmus anlamlar vererek yaptiğim çalisma felsefede kôtü bir çalişma olurdu..
Düşünuyorum öyleyse varim gibi bir tümcenin ,her yônden ilerleyen sonsuz sayida sonuçlari olabilir,ama tümce olarak o Descartesin ona verdiği anlami taşir..Oysa ki ....."Verriferes'in çan kulesini gôrebildiği sürece,Julien (sanirm Stendhal in kirmizi ve siyah romanindan bir alinti)sık sık dönüp arkaya bakti"die yazdiğinda Stendhal bize kahramanin yaptiği şeyi basitçe soylerken,Julien in ne hisettigini ve ayni zamanda Mme de Renal in ne hisettigini vb verir..
12 beğen · 1 yorum
tutimucizeguyem (@elas)
[silindi]
14.05.19 beğen cevap
Canan

Canan

@cnnhni

#birazsimone#birazsartre#siradasartreotoportresi paylaşım fotoğrafı
#birazsimone#birazsartre#siradasartreotoportresi
Simone de Beauvoire'nin,öteki cinsin varoluş mücadelesinde,yine bir varoluşçu ,Sartre ye doğru yönlenmemek imkansiz olurdu. Isimlerinin birbirini tamamladiği varolma ve ozgürluk mücadelesinin yanisira edebiyat ve felsefe dünyasinda yaşadiklari ,Bakewell’e göre , varoluşçuluk felsefesinin uygulamalı bir gösterisi die adlandirilan ilişkileri ,yazdiklari kadar dikkat çekmekteydi...
Birbirleri için her zaman “birincil” kalacaklardı. Başkaları “gelip geçici” olacaktı. Kendi ilişkilerini “vazgeçilmez”, başkaları ile olan ilişkilerini “şarta bağlı” kabul edeceklerdi....
Simone'den Satreye o halde...Satre,Satreyi anlatsin...
EK 1
Elinizdeki metin bir Sartre metni değil.Filozofun,70 yaşinda güvendiği bir yazarla yaptiği upuzun bir söyleşi çerçevesinde giriştiği bir hayat muhasebesi.. 14.05.19
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon