up
ara
‹ Tüm Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi İncelemeleri

Sartre Sartre’ı Anlatıyor Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi Kitap İncelemeleri

Canan

Canan

@cnnhni

Sartre ile bir söyleşi...
1975 yilinda (Sartre 70 yaşindayken),Michael Contat tarafindan yapilan sôyleşi ,soru cevap şeklinde ilerliyor.Satre'nin tarafindan yazilmis bir yazi değil,bir hayat muhasebesinin ,bazi yüzeysel anlatimlaridir..
Satre 70 yaşindadir ,yaşami boyunca kullandiği tek gözunu de kaybetmistir ve söyleşi o noktadan başlamaktadir..Hayata,yaşlanmaya,yazamamaya dair fikirlerini belirtir ilk başta.(asla ve asla muhtaç veya yaşli hisettiğini kabul etmez,sadece olanlarla bariştiğini ve o doğrultuda yaşamaya çalistiğini belirtir)..
Devamindaki sorular ,felsefi ve edebi yapitlari üzerine yoğunlaşir.Bu noktada yazmak,dinlemekve okumak arasindaki farki belirtmekle beraber(yazi adamiyim der kendisi için),edebiyat ve felsefe arasindaki ince çizgiyi vurgular..
Günluk aliskanliklari,dostluklari (Camus ile ilgili bôlum dikkat çekicidir),kadinlarla ilişkilerine(bu konuda Simone de Beauvoir'in ismi sıkça geçer tahmin edildiği üzereve Simone bir yol arkadaşi,bir elestirmen,bir fikirdaş olarak yer alir satirlarda)
Süphesiz,düsunsel açidan varouşçuluk felsefesi ve edebi alanda gösterdiği faliyet ve yazilarindan ziyade,politik tavirlari,komünizme yakinliği,toplumsal duyarliliği da kitapta geniş yer alir..Hatta en geniş yeri,politik tutumu kapsar diyebilirm..
Genel anlamda ,sorulari cevaplandirirken Sartre de bir narsistlik sezdiğimi die düşunmeye başlamistim ki Contat bu konuda da bir soru sorar:
Sizi taniyanlar başlica niteliklerinizden birinin,narsizimden annilmisliğiniz olduğunuzu dusunuyor.Bu konuda ne düşunuyorsunuz?
..."Narsizmim olmasaydi iyi olurdu die düsünuyorum😊ve gerçekten de olmayan biri gibi davraniyorum.Narsizim bana gôre,kendi kendini düşunumsel olarak bir tür temaşa etmektir,sevmektir,kendini yaptiği şeyde nasil düşunuyorsa o biçimde bulmayi istemenin bir türüdur,kisacasi kendi ile değismez bir ilişkidir "der....
Ve söyleşi Satre'nin yaşamla ilgili bir kahkaha eşliğinde şu cümleyle biter:
..."Ona sitem edecek birsey görmüyorum.Istediğim şeyi bana verdi,ve aybi zamanda,bunun çok ônemli olmadiğini gösterdi..
.."Gülüşu korumak gerek"die sonunu bağlayalim die ekler...
20 beğen · 5 yorum
Fâtıma (@yitiktheology)
📍👓📝
15.05.19 beğen 1 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
@cnnhni incelemesini de yazdın güzel yazınla sartre varoluş önermesini tamamladın tebrikler.
15.05.19 beğen 1 cevap
Canan (@cnnhni)
@elas sayin fidan sizin gôzünuzden kaçmamasi gerekirdi zaten yerinde ve zamaninda bir yorum tesekkurler😊😊subede gorüsmek uzere🤣🤣🤣
16.05.19 beğen 1 cevap