up
ara

Olağanüstü Bir Gece

Phantastische Nacht

Olağanüstü Bir Gece Konusu ve Özeti

Olağanüstü Bir Gece
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy kitabının da yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Olağanüstü Bir Gece kitabı Alman - Avusturya, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786053326090 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Olağanüstü Bir Gece isimli kitap 80 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye İlknur İgan çevirmiştir. Kitap Kısacık, Okunası Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Olağanüstü Bir Gece kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: İlknur İgan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053326090
Sayfa: 80 sayfa Basım Tarihi: 2015
Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak "suç" işler. Böylece yeniden "hissetmeye" başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, "hayatın en dibindeki lağımlara" sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.
esradlf

esradlf

@esradlf - İstanbul

Bu kitabın bana kattığı şey
'Bu kitabın bana kattığı şey..' yazamam.
Bu kitap olaylar farklı şekilde gelişmiş olsa bile
benim anlam veremediğim ızdırabı, buhranlığı, yalnızlığı açıkladı.

Bir kitap aradım. İnsanlarda bulamadığım o manevi ızdırabı,kitaplarda bir yazarda aramaya başladım.
Ve velhasıl bu kitap karşıma çıktı. Bana bir ödül,hazine..

Yazdığın her sayfa,yaşadığın her acı boşluk.. hakiki benliğimizdi. Sen bana bir şey katmadın,sen bana
beni öğrettin. Nasıl bu hale geldiğimi, nasıl ruhumu eğittiğimi, sen bana ruhumun varoluşunu öğrettin.
Dışarıdan herkesin hayran kaldığı benliğimiz, bizim benliğimiz değil..

Yaşamımızda ki bunalım,boşluk,terkedilmiş hissi, köpeğin kuyruk sallamasına, fakirin on kuruşa muhtaç-
lığına, uçurtmanın gökyüzünde sallanmasına kadardı. Biz gerçeklikten veya dünyanın maddi acımasız-
lığından soyutlandık. Belki ütopya da yaşıyoruz.. Ama asıl yaşamakta bu değil miydi?

Kadere sırtını yaslamış bir insanın ki yaşamak mı?
'olsun kader, olsun n'apalım' diyen birinin ki yaşamak mı?
Tek derdi para olup,onun için yaşamını işlerde paçavra insanlara muhtaç kalmak yaşamak mı?
Gerçekliğe saklanıp, hayallerden kaçmak yaşamak mıydı?

Kaç insan borçtan hayatına son verdi?
Bedenimizin bize borç olduğunu bilmemek yaşamak mıydı?

Bir çocuğun başını okşamak çok mu zor?
Gökyüzünde kuşların dansını izlemek..
Denizin pürüzsüz çarsaf oluşunu izlemek..
İnsanlara tebessüm edip onları güldürebilmek çok mu zor?

Hayatına ve kendine dikenli bir örgü çekmek niye ki?
Yaşam, belki hiç bilmediğiniz bir tablonun ufak bir renk tınısı..

Yabancılaşmayın. Herkesi, her şeyi tanıyın.
Bir pencereden hayatı izlemeyin. Birçok pencereden hayatınızı yaşayın.
Cama konan yağmur damlası değil,
yağmurun ta kendisi olun.
Pencereler önünüzde eğilsin.
Her pencereye bir damla bırakın.
Diğer damlalar izinizi sürsün.

Bir insana yaşamayı öğretin. Bırakın pencereler bizlerin olsun.

Bir insana yaşamayı öğretin. İçlerinde sadece sevgi olsun.


ESRA KUL/ 6 Nisan 2017

s.z'ye ithafen..
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Hikayede bir numara yok ama anlatım çok leziz. Öncelikle şu hikayede bir numara yok kısmına değinmek istiyorum; yorumlar arasında bu kitabın kurgusu zayıf kalmış çünkü yazar kendisinin yazmadığı bir hikayeyi derlemiş benzeri bir cümle okudum ki gerçekten bu kafaya ulaşmak herkese nasip olmaz. Kitap baştan sona Zweig kitabı, yayalım. Girişteki kısım kurgunun bir parçası. Zaten aksi olsa kitap Zweig' in olmazdı. Neyse bu gereksiz muhabbeti uzatmadan kitabın içeriğine geçeyim.

Konuşmaya değmeyecek hikayeyi bir yana koyarsak o kadar güzel, o kadar akıcı duygu tasvirleri, ruh çözümlemeleri var ki olayı falan zerre umursamayıp o pasajların içerisinde kayboluyorsunuz. Yani karakterin ruh halinin anlatımı ve bir de kendine yabancılaşma ile ilgili enfes bir pasaj vardı, oralara bayıldım. Diğer yandan her ne kadar hikayede bir numara yok desem de böyle küçücük bir olayın insan düşüncesine, ruhuna etkisini bu kadar derinlemesine ve incelikle anlatılabilmesi saygıyı hak ediyor. Adam ruhsal çözümlemelerde o kadar başarılı ki küçücük bir olaydan insan zihnini ve duygularını merkeze alan dolu ve uzun bir öykü yaratmış. Bir de şehveti yaşayış biçimini ve cinselliğe bakış açısını çok sevdim, kendime yakın buldum. Onun dışında başka da bir şey söyleyemem sanıyorum bu kitapla ilgili. Herhangi bir alıntı eklemeyeceğim ama çok uzun olmasaydı o kendine yabancılaşmayla ilgili olan pasajı eklerdim. Bir de zaten tüm kitap belki orijinal metinden belki de çevirideki başarıdan dolayı o kadar güzel ki her sayfadan bir alıntı yapıp da paylaşmak mümkün zaten.
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba 7 verdi
0 yorum
Luanna Josephina

Luanna Josephina

@luannajoseph - Baku / Baki

Stefan Zweigdən ilk dəfə bir əsər oxuyuram. Kitabı oxuduqdan sonra düzgün kitabla başladığıma əmin oldum. Əsər sanki bu rəsmdəki inanılmaz bir gecədən bəhs edirəm deyirdi. Kitabın arxasında yazıçı və kitab haqqında məlumat var. Yazıçını həyat yoldaşı ilə birlikdə intihar etdiyini oxuyanda, marağımı daha da artdı.
Kitabın arxasında, duyğusuz və vecsiz bir insanın etdiyi səhvlə bir gecədə bataqlığa düşüb və ordan zirvəyə yüksəlməsindən bəhs etdiyi yazılmışdı.
Yazıçının təsvir gücü çox xoşuma gəldi. Adi bir baxışı, hadisəni təsvir edərkən incə məqamlara toxunmağı gözəl bacarıb. Bir insan bir gecədə necə dəyişə bilər deyə düşündürür.
Əsas obraz həyatındakı hadisələrə pəncərədən yağışa baxırmış kimi baxdığını deyir. Həyatında müşahidəçiyə çevrilmiş insanı, bundan gözəl necə təsvir etmək olardıki..
Obrazın keçirdiyi hisləri ifadə tərzi çox maraqlıdır. Törətdiyi cinayətlə xeyirxahlığı dərk etməyə başlayır. "Siddharthada" deyildiyi kimi, bir insanın içində həm pislik, həm də yaxşılıq var. Törətdiyi cinayətlə yaranan vicdan əzabından qaçmaq üçün şəhərin küçələrini gəzməyə başlayır. Vaxtilə görmədiyi üzləri, hisləri, həqiqətləri görməyə başlayır. Hiss etmədiyi hisləri hiss etməyə başlayır.
Oğurlamaqla bəxş etmək arasında necə bir oxşarlıq ola bilərki? Yazıçı oğurlamaqla bəxş etməyi öyrənən insanın hekayəsini qələmə alıb...
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba 10 verdi
0 yorum
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Parça Bütün.
Ehlidil tarafından açılmış bir başlıkla "Ölmek için mi doğduk yoksa yaşamak için mi?" ve "Olağanüstü Bir Gece" kitabının yolları kesişti. Kitabın yarsında karşılaştığım başlık ve kitap aynı kristalden beslendiğini kitabın sonunda anlayabildim.
Hikaye son sayfalara doğru çözlüyor. Sanki yüksek dirençli bir kesitten geçemeyen sonunda yeterli gerilimi alan bir devre gibi. Lambalar yanıyor her yer aydınlık, zihin aradığı özgürlüğe bütünlük kavramı ile varıyor. Kafamızda yarattığımız zevk alanlarının -gurur ve üstünlükle beslenerek - kendimiz için birer hapishaneye dönüşebileceği iyi tasvir edilmiş. Zamanla duygusuzluğa dönüşen tutumlar kötülcül düşüncelerin karanlığıyla değişik bir haz etrafında toplanıyor ve sonuna kadar bu durumun peşini bırakmıyor kahraman. Ateşlenme aradığı çoşku son ana kadar anlamını bulamıyor. Sy11 de pazarları sürekli yaptığı bir iş vardı. Burası krtik aslında. Planlanmış pazar günleri öğleden sonra bir kaç saatini tesadüflere bırakmak. Kahraman içinde bulunduğu durumdan kurtulmanın yolunu aynı zamanda daha önceden planlı olarak yaptığı bu eylemlerin sonucunda elde ediyor. Kendi seçimlerinin olmadığı bir akışta yani raslantısal bir modelin kucağında kendini bulabiliyor. Kitaptan bir söz kitabın çekirdeği. "Çünkü sadece kendi kaderlerini bir gizem olarak yaşayabilenleri gerçek anlamda yaşadıklarına inanıyorum"
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi
0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

OLAĞANÜSTÜ BİR GECE
Yazar: Stefan Zweig
Çevirmen: İlknur İgan
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 70

Öncelikle konusuna kısaca değinirsem;
Kitabın kahramanı dertsiz tasasız bir burjuva beyefendisidir. Derken bir gün sevgilisi tarafından terk edilir ve o anda hiçbir şey hissetmediğini fark eder. Fark ettiği şeylerden biri de bu hissizliğinin pek çok konuda olmasıdır. Duyarsız ve hissiz bir insan olmaktan hem rahatsızlık duyar hem de bu durumun kendi yaşantısında bir dönüştürücü olmasını sağlar.

Kurgu Zweig'e ait değil, katıldığı savaşlardan birinde hayatını kaybeden Avusturyalı bir subayin, çekmecesinde bulunan notlarin derlenmesiyle olusturulmus bir kitap.

Zweig'in sadece üç kitabını okudum.Bu kitaplardan yola çıkarak diyebilirim ki yine psikolojik tahlillerin yoğun olduğu bir kitaptı.Psikolojik durum analizi yapmış yazar.Okuyucu kendinden de çok şey buluyor bu kitabı okurken ve kendi içsel yolculuğuna çıkıyor.

Zweig karısı ile beraber intihar ettiğini biliyordum.Sebebini araştırırken buldum.Bu sebep gerçekten onun ne kadar hassas bir insan olduğunu gösteriyor.İntihar etme sebebi Hitler'in dünyaya yaydığı umutsuzluğun hiç bitmeyeceğini sanmış.Yazdıkları kadar yaşadıklarını da iyi analiz etmek gerekiyor.

Kitabın kapağı da çok hoş. Van Gogh'un Yıldızlı Gece tablosu.
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba 8 verdi
0 yorum

Olağanüstü Bir Gece - S41

... gülerek indirişlerini, çığırtkanların müziğin gürültüsünü bastırmaya çalışarak kısılmış sesleri ve maymunsu jestleriyle oradan oraya koşturmalarını seyrettim; bütün bunlar kalabalığın binlerce sesin birbirine karıştığı, aralıksız hareket eden, kalitesiz müzikle esrimiş bedeniyle, ışıkların titreşmeleriyle ve kendi bir arada oluşlarının sıcak hazzıyla nasıl da ağdalanarak karışıyordu.
Tarçın Portakal tarafından eklenmiştir.
Ekrem Ali Pek

Ekrem Ali Pek

@dragonborn - İstanbul

Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar...
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lu Na

Lu Na

@luna0 - Baku / Baki

Gülerek, sohbet ederek dalgalanan bir insan kalabalığının ortasında ben kendi kendimi arıyordum, içimdeki o yitik insanı arıyordum, idrak edişini o büyülü sürecinde yılları yoklayarak gerilere gittim.
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Betül Nazlı

Betül Nazlı

@bitulaphy - İstanbul

Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa - Mersin

...bu sessiz yolculukta tarifsiz bir yalnızlık içindeydim...
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
147
KİTAP
Kapak önemli! En güzel kapaklı kitaplar
İçeriğin öneminin farkındayız. Fakat bu listede sadece güzel kapaklı kitaplar olsun istedik. Sen de kapağını en beğendiğin ki...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
murat akkuyu

murat akkuyu

@muratakkuyu - Şanlıurfa

Olağanüstü Bir Gece paylaşım fotoğrafı
Olağanüstü Bir Gece
Bakalım o geceyi olağanlaştıran nedir.
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

 paylaşım fotoğrafı
Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Edebiyatseverler

Edebiyatseverler

@siznearamistiniz

 paylaşım fotoğrafı
Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Havva

Havva

@havvagyd - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Çok olağanüstü bir gece oldu uzun süre sonra neokurumu yükledim ve sanırım özlenmiş buralar
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum