up
ara

Elveda Güzel Vatanım

Devletin derinlikleri, toprağın derinliklerinden daha karanlıktır.

Elveda Güzel Vatanım Konusu ve Özeti

Elveda Güzel Vatanım
Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılıp Cumhuriyetin kurulduğu dönemde İttihak ve Terakki üyesi olan Şehsuvar Sami vatanı ile sevdiği kadın arasında kalır.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051419480
Sayfa: 560 sayfa Basım Tarihi: 2015
Elveda Güzel Vatanım Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
, İstanbul Hatırası gibi polisiye romanlarıyla tanıdığımız Ahmet Ümit’in 2015 yılında yayımlanan tarihi kurgu romanıdır.

Everest Yayınları tarafından basılan ve 560 sayfadan oluşan kitap, 2015 yılının aralık ayında 250 binlik ilk baskısıyla piyasaya çıktı.

Ahmet Ümit'in üslubu ve kitaplarının konusu hakkında daha detaylı fikir edinmek için Ahmet Ümit sözleri ve kitap alıntıları sayfasını inceleyebilirsiniz.

Elveda Güzel Vatanım Kitabının Konusu
Ahmet Ümit, Elveda Güzel Vatanım kitabında İttihak ve Terakki Cemiyeti’nin 1906 ile 1926 yılları arasındaki 20 yıllık süreci ele alıyor.

Yazarın önceki romanları polisiye türünde olsa da bir çoğunda tarihten kesitlere yer verilmişti. Bu defa ise Elveda Güzel Vatanım ile tamamen geçmişe, 1900’lerin ilk 20 yılına gidiyoruz.

Kitapta, İttihak ve Terakki’nin 1889’daki kuruluşundan başlayarak 1906’da orduyla birleşip büyük bir güce kavuşmasının ardından 1926’da İzmir Suikasti ile sona ermesine kadar olan tarihi sürecine tanık oluyoruz.

Tarihsel bir roman niteliği taşıyan kitap, tarihin bu karışık ve zor dönemlerinde yaşanan bir aşkı da ele alıyor ve II. Meşrutiyet’in, Şehsuvar Sami ile sevgilisi Ester’in hayatlarının üzerinde nasıl bir etki yarattığına tanıklık etmemizi sağlıyor.

Elveda Güzel Vatanım Kitap Özeti
Şehsuvar Sami, Galatasaray Lisesi’nde eğitim görmüş Selanikli genç bir adamdır. Aldığı eğitim sayesinde Fransıza konuşabilen Şehsuvar, Fransız Devrimi hakkında da bilgi sahibidir. Hayali ise yazar olmaktır. Yahudi bir kız olan şair Ester’e aşıktır. Birlikte Fransa’ya gitmeye karar verirler. Ancak Sami, kendisini devrime kaptırır ve hayatları bir anda tamamen değişir.

O sıralar Osmanlı İmparatorluğu çöküş dönemindedir. İmparatorluğun başında despot bir sultan olan Abdülhamit bulunmaktadır. İttihat ve Terakki üyesi olan Şehsuvar Sami, özgürlüğe kavuşma arzusuyla gün geçtikçe sivrilir, hatta bir tetikçiye dönüşür.

Bir entrikanın ortasında kalan Şehsuvar Sami büyük bir ikileme düşer. Bir tarafta aşık olduğu kadın, diğer tarafta ise vatanı vardır.

Sami, Ester’e 45 tane mektup yazıyor ve bu mektuplarda o dönem içine düştüğü çıkmazı, kararsızlıklarını ve korkularını anlatıyor.
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967 - İstanbul

Teslimiyetçiliğin Hazin Hikâyesi
Başarıları yadsınamayacak bir ismin kaleminden çıkan, yakın tarihimizin üzerinde en çok kutuplaşma yaratılan döneminde geçen güzel bir eser Elveda Güzel Vatanım. Eski İttihatçının, yıkılan vatanla birlikte umutlarını da yitirmesi ve daha da önemlisi hayatını mücadeleye adayıştan, hayatının alamını kaybedeşine bir yolculuk. Öncelikle belirtmekte fayda var ki bu kitabın iki yönlü incelemeye tabi tutulması olağandır. Birincisi edebi yönü ikincisi siyasi yönü. Birincisiyle başlayayım.
Son zamanlarda Türk edebiyatında bu denli kaliteli edebiyat metni okuduğumu zannetmiyorum. Mektup dilinin ustaca işlediği hikaye örgüsü, okuru hikayeden koparmadan dün ve bugün arasında git geller yapmayı başarıyor. Dönemin dilini bu günün sadeliğiyle birleştiren yazar hem okuyucuyu romanın geçtiği döneme götürmeyi başarmış, hem de bunu yaparken anlamsız ağdalı cümleler kurmaktan kaçınarak okuyucuyu yormamış. Dili bu ustalıkta kullanmayı başaran yazar aynı ustalığı kitabın yazım tekniğinde de göstermiştir. Mektup dilindeki yazım tarzı böylesi hikâyeleri anlatmak için oldukça zor bir yöntem olsa da yazar bunun da altından kalkmayı başarmış. Bu başarı da okuyucuya kitaptan aldığı edebi zevki arttıracak bir unsur olarak yansımış.
Gelelim kitabın ikinci yönüne yani siyasi yönüne. Bu kitabın baş kahramanı Şehsuvar Sami eski bir İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesi. Abdülhamit döneminden itibaren büyük siyasi çalkantıların hepsi başkahramanın bakış açısından okuyucuya yansıtılmakta. Çok karmaşık olan bu dönemi suya sabuna dokunmadan anlatmak olanaksız olduğundan yazar da kendi siyasi görüşünü baş kahramanın dilinden okuyucuyla paylaşmakta. Ne kadar içerisinde katılmadığım, taraf olmadığım hatta karşısında durduğum fikirler yüceltilse de yazar bunu okuyucuda nefret uyandıracak keskinlikte anlatmadığı ve bir çok yan karakterle diğer görüşlere de yer ayırdığı için rahatsızlık duymadım. Tarihi olaylar ve sıralanışları titizlikle çalışıldığı belli olan kronolojik sıralamasına uygun kullanılmış. Bir çok kıyıda köşede kalmış ismin hikayede kendine yer bulması da kitabın olgunluğunu arttıran unsurlardan olmuş.
Sözün özü bir tarihi roman olarak ve içindeki fikirleri bakımından kitabı onaylamam mümkün olmasa da edebi anlamda ve konuları ciddiyetle ele almasından dolayı kitap beni kendine bağladı. Düşüncem odur ki herkesin kitaplığında bulundurması gereken, modern Türk Edebiyatının önemli yapıtlarından biridir.
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba puan vermedi
0 yorum
Oz

Oz

@oznurs26 - Ankara

Tarihi bir yıpranmışlık..
Ahmet Ümit'ten okuduğum üçüncü kitaptı ve kesinlikle diğer ilk ikisine benzemiyordu. Benim gibi tarihi anlamakta, kafasında kurgulamakta zorlananlar için ideal bir roman olmuş. Hem tarihi hem aşk konulu.. Edebiyatta en sevdiğim dönemlerden biri olan II. Meşrutiyet, siyasi olaylar karıştığı zaman direk kaçtığım bir alan olmuştu. Hem paşalar,fedailer,sultan,sadrazam isimlerini karıştırıyordum hem de savaş alanlarını. Ki bu kitapla beraber kim nedir hem onu öğrendim, hem sıkıcı tarih kitaplarını okuyarak aklımda kalamayacak bir sürü şey öğrendim. Tabi bu bilgilerin doğruluğu her zaman tartışılır bir vaziyettedir ki Ümit'in bu kitap için çok çalıştığı gözlerden kaçmamalıdır.

Çoğu incelemeye baktığımda Ümit'in siyasi bir taraf tuttuğu, kendi düşüncelerini açıkça ortaya koyduğunu belirtmişler. Bir çok kişinin yadırgadığı bu faaliyet roman içindeki en normal şeydir bana göre. Kitap başlı başlına II. Meşrutiyetten bahsederken, sırf paşaların rol oynadığı bir saha varken kim siyasi tarafını belli etmez veya düşüncesini dile getirmez bilemiyorum, hele adamın bu kendi kitabı ise.

Bunun yanı sıra üstkurmaca ve özellikle metinleraraslık disiplinlerden yararlanan bir roman olmuş. Okumak isteyenlerin illa ki tarih merakı olmak zorunda değil, ben sadece bir roman gözü ile bakarken tarih merakım ilerledi.Ve romanda kendinizi bir anda fedai, bir anda casus yapabiliyorsunuz. Dönemin o ruh halini, karamsarlığını, hezimete uğrayan yapısını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Son sayfasına geldiğinizde biraz hüzünlü, biraz incinmiş olmamak elde değil ki kitabın bir sonu var, belirsiz biten aşk öykülerinden değil. Ayrıca kitapta söylenmiş altı çizili hiçbir söz, özellikle kitabın kapağındaki ''Devletin derinlikleri.... karanlıktır'' cümlesi tesadüfi yazılıp söylenmemiştir. Ve her ne kadar bir roman mükemmel yazılırsa yazılsın mutlaka eksiklikleri vardır, okuyanlar ya da okuyacak olanlar bunu göz önünde bulundursun.
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 9 verdi
3 yorum
Promiyer (@pronuyer)
Bab-ı Esrar ı okumadıysan onu da oku
09.07.16 beğen cevap
Oz (@oznurs26)
Okurum, teşekkürler @bku
09.07.16 beğen cevap
Promiyer (@pronuyer)
Rica ederim
09.07.16 beğen cevap
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Bugüne kadar polisiye romanlar yazan Ahmet Ümit, bu kitapla ilk tarihi romanını yazdığını söylüyor.
Dıştan içe doğru inceledikçe artık Everest Yayınları'nın, Ahmet Ümit kitaplarını yayınlarken farklı tasarımlara gittiğini görüyoruz. Bundan son derece memnunum. Ayrıca yazarın yayınevinden çıkan kitaplarının en sevdiğim özelliği okunaklı puntolarla yazılmış ve uzun, kalın kitaplar olması. Okurken sayfaların nasıl hızla ilerlediğini anlamıyorsunuz bile.
İçe doğru döndükçe konunun ana hattı 'İttihat ve Terakki' cemiyetinin bir fedaisi, akabinde de ülkenin o dönemki siyasi gelişmeleri. Açıkça söylemeliyim ki cemiyetle ilgili okulda sürekli her dönem bir şeyler anlatılırdı. Ama dersi ders gibi gördüğümü için olsa gerek kafamızda boşluklar olurdu. Şahsen benim o şekildeydi. Şimdi kitabı okuduktan sonra, daha doğrusu kitabı okurken bir yandan da not alıp araştırma alışkanlığımdan dolayı kafamdaki tüm boşluklar gitti. Siyasi tarihi sıkıcı ders kitaplarından okuyup bir türlü kavrayamayan ya da zorlananlar varsa kolaylıkla başlayabilir.
Ahmet Ümit, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ni " İnkılap en başta kendi çocuklarını yer " felsefesinin doğruluğunu kanıtlarcasına, vatan sevdalısından yıkmaya çalıştıkları despotluğa nasıl dönüştüklerini çarpıcı, keskin, etkileyici ve net bir üslupla anlatıyor. Hal böyle olunca her zamanki Ahmet Ümit sürükleyiciliğinde bir roman ortaya çıkıyor. Tabii akabinde ' Eshter ve Şehsuvar Sami ne olacak ' sorusunun da cevabını bulma umudu yok değil..
Romanın içinde geçen otel misafirlerinden Agatha Christie imaları Ahmet Ümit'e göre basit ve zorlama olmuşsa da genel hatları ile tarih ve polisiye sevenlerin bir çırpıda okuyacağına inanıyorum.
Keyifli okumalar ^^
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 10 verdi
0 yorum
Akıcı Bir Anlatım, İlginç Bir Buluş
Ahmet Ümit, son kitabı Elveda Güzel Vatanım’ı yazarken belli ki epey araştırma yapmış ve Meşrutiyet Dönemini bir aşk hikâyesi çerçevesinde, ilginç bir buluşla anlatırken, çok samimi ve akıcı bir dil kullanmış.

Kitap, içindeki vatan sevdası sayesinde ülke için faydalı şeyler yapacağına inandığı İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne kurye olarak girip, zamanla fedai konumuna yükselen Selanik doğumlu Şehsuvar Sami’nin yıllar geçtikçe cemiyete olan inancını yitirmesini ve peşinden gidememesine rağmen asla unutamadığı Musevi kökenli sevgilisi Ester’e olan aşkını anlatıyor.

Şehsuvar Sami, 1906 ile 1926 tarihleri arasında yaşadıklarını artık Fransa’da ikamet eden Ester’e 16 gün boyunca yazdığı mektuplarla anlatıyor; birçok tarihi gerçeğin yanında, Türkiye’nin farklı yöntemlerle gelişeceğine inanan değişik gruplar arasındaki paranoyakça rekabeti ve yıllar boyunca hiç azalmayan sevdasını kaleme alıyor.

Anlattığı tarihi olaylar ve bazı gerçek karakterlerin yanında, Şehsuvar Sami’nin vatan sevdası ile sevgilisine duyduğu aşkın arasında sıkışıp kalmışlığını çok içten ve gerçekçi bir şekilde kâğıda döken Ahmet Ümit, işin içine polisiye katmayı da ihmal etmemiş.

Klasik polisiyelerinden farklı olsa da çok daha duygusal (hatta Trablusgarp Savaşı bölümünde gözleri sulandıran) bir roman Elveda Güzel Vatanım… Beğendim, tavsiye ederim.
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 8 verdi
1 yorum
Ayça tarkmen (@aycatarkmen)
tek kelimeyle okuyucularını hayal kırıklığına uğrattı.
10.02.16 beğen cevap
Ahmet Ümit kitaplarını heyecanla satın alıp aynı heyecanı hiç kaybetmeden kitabına başlayıp bitirdiğim nadir yazarlardan biridir. ancak bu kitap çok başarılı ve çok emek harcanmış bir kitap olmasına rağmen aynı duyguyu yaşatmadı bana. Ahmet Ümit polisiye roman ve hikayelerine alışık olduğum ve bu tarzını taktir ettiğim bir yazar. Dolayısıyla bu kitapta sakin sakin ilerleyen her sayfada işte şimdi tamda Ahmet Ümit'e göre diyebileceğim bir gizem ve bir takip hikayesi bekledim. Ancak kitap oldukça sakindi. Gizemli şeyler yaşandığında bile onu orada bırakıyor olmaktan pek hoşlanmadım. Ancak itiraf etmeliyim ki kitap bir başka yazara ait olsaydı mükemmeldi diyebilirdim. Kesinlikle kusurları olan bir kitap değil. Ne kadar tarihi bir kurgu romanı olsa da gerçek bir tarih kitabıymış gibi hatırı sayılır miktarda araştırma yapılmış üzerinde çok uğraşılmış bir eser. Ancak kendi tarzından uzaklaşmadan hikayeye kıyısından köşesinden Ahmet Ümit polisiyesi katılmış olmasını çok isterdim. Tabi ki tespitler tahminler ve "aa hiç tahmin etmemiştim demek o yapmış" dedirtecek sonuçlar vardı. Ancak o noktaya gelene kadar ne romanın kahramanı nede okur o olaylar üzerinde durmadığı için pekte tadı olmuyor ne yazık ki o keşiflerin...
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 9 verdi
0 yorum

Elveda Güzel Vatanım - S41

Bu arada Şemsi paşa, istasyondan bir arabayla telgrafhaneye gitmişti. Muhtemelen olan biten hakkında saraya rapor vermek niyetindeydi. Atıf bey de benim benim gibi suikast için bunun kaçırılmaz bir fırsat olduğunu düşünmüş olacak ki, manastır'ın ortasından geçen Drahor nehri' nin karşısındaki telgrafhaneye yöneldi. son derece sakindi, sanki ölmeye, öldürmeye değil de yürüyüşe çıkmış gibi küçük adımlarla arşınlıyordu telgrafhanenin önündeki caddeyi. Bir ara lokantaya girip karnını bile doyurmuştu. Onu gören zabit dostlarıyla sohbet ediyor, gelen geçenle selamlaşıyor ama gözünü bir an olsun telgrafhanenin kapısından ayırmıyordu.
1919 MAVİ tarafından eklenmiştir.
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc - Ordu

Hayatın en güzel bencilliğidir aşk.
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Herkesin aynı yalana inanıyor olması, onu hakikat yapmaz.
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

..vatan için dökülen kan asla ziyan değildir..
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Esin Aykan

Esin Aykan

@esinaykan

Zalimin en büyük başarısı , zulüm ettiklerini kendine benzetmesidir...
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
büşra

büşra

@busraozknc - Konya

"Aşk, dünyanın en büyük bencilliğidir."
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
17
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En İyi Ahmet Ümit Kitapları
Polisiye roman türünün Türkiye'deki en ünlü yazarı Ahmet Ümit'in mutlaka okunması gereken en iyi kitaplarını bu listede payla...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
Nur

Nur

@bibliophilenur - Erzurum

 paylaşım fotoğrafı
Sahi nedir vatan ? Bir toprak parcasi mi ,ucsuz bucaksiz denizler ,derin goller ,yalcin daglar ,yemyesil ovalar ,kalabalik , sehirler , tenha , koyler mi ? Hayir butun bunlarin otesinde bir anlam tasir vatan . ne sadece toprak parcasi ,ne su havzalari , ne agac silsilesi ... Annemizin sefkati , babamizin saclarina dusen ak , ilk askimiz, dogan cocgumuz dedelerimizin mezaridir vatan .. .
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
 paylaşım fotoğrafı
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamze

Gamze

@gmzdmry - Mersin

 paylaşım fotoğrafı
Okumaya başlayalım.??
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum