up
ara

Modern Türk Hikayesi

Kavram, Gelişim Seyri, Tematik ve Karşılaştırmalı Okumalar - Modern Türk Hikayesi

Modern Türk Hikayesi Konusu ve Özeti

Modern Türk Hikayesi
Büyük Göçmen Kuş: Yahya Kemal Beyatlı kitabının da yazarı Alim Kahraman tarafından kaleme alınan Modern Türk Hikayesi kitabı Deneme (Yerli) , Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Büyüyen Ay Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786059268011 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Modern Türk Hikayesi isimli kitap 300 sayfadan oluşuyor. Modern Türk Hikayesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Büyüyen Ay Yayınları
ISBN: 9786059268011
Sayfa: 300 sayfa Basım Tarihi: 2015
Modern Türk Hikayesi hikayemizin gelişim seyrini, yönelimlerini tematik ve karşılaştırmalı okumalarla araştırıyor. Kitap üç ana bölümden meydana gelmektedir. Kavramlar üzerine bazı dikkatlerin yer aldığı ilk bölümde aynı zamanda klasik hikaye verimleriyle modern dönem arasında, yeni algı çerçevesinde bağlantı kurmaya da yardımcı olacak düşünceler de dile getirilmekte. İkinci bölüm modern Türk hikayeciliğini kuşbakışı irdeliyor. Doğuşundan başlayarak günümüze yakın bir tarihe kadar türün gelişim seyrini gözler önüne seriyor. Üçüncü bölüm ise yazarlar ve eserler bağlamında tematik, kavramsal ve karşılaştırmalı okumaları içeriyor. Şüphesiz her bölüm kendi içinde açımlayıcı yeni yazılara, ilavelere açık bir yapı da sergilemektedir. Ancak kitabın, bir gövde olarak, kendini gerçekleştirmiş olduğu da rahatça söylenebilir.

Hikaye, eleştiri ve biyografi eserleriyle tanıdığımız Alim Kahraman bu kez Modern Türk Hikayesi'yle hikaye dünyamıza yeni bakış açıları ve yorumlar getiriyor.

Modern Türk Hikayesi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Sami Paşazade Sezai'nin "Küçük Şeyler" adlı eseri, birçok araştırmacı tarafından, Türk edebiyatında modern anlamda kısa hikayenin başlangıcı kabul edilmiştir.
ataç ikon Modern Türk Hikayesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Ömer Seyfettin, Türk edebiyatında hikâyeye romancılığın bir yan ürünü gibi bakmayan, doğrudan doğruya hikâyeye yönelerek hikâyeciliği meslek haline getiren, çalışmalarıyla türün bağımsız olarak belirmesini sağlayan ilk yazar olmuştur.
ataç ikon Modern Türk Hikayesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

"Çekirgeler", Rasim Özdenören'in hikâyede yeni ve olumlu bir tipe geçişidir. Bir pencerenin aralanışı...
ataç ikon Modern Türk Hikayesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum