up
ara

Sihir Diyarında

Sihir Diyarında Konusu ve Özeti

Sihir Diyarında
Yüzleşmeler kitabının da yazarı Henri Michaux tarafından kaleme alınan Sihir Diyarında kitabı Anlatı, türünde okuyucusu ile buluşuyor. MonoKL yayınevinden 2015 yılında 9786055159313 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sihir Diyarında isimli kitap 102 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Engin Soysal çevirmiştir. Sihir Diyarında kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Engin Soysal
Yayınevi: MonoKL
ISBN: 9786055159313
Sayfa: 102 sayfa Basım Tarihi: 2015
Fransız Edebiyatı'nın en büyük yazı ustalarından, düşten diyarların büyük mimarı Henri Michaux'dan büyülü bir anlatı. Akıllardan uzun süre çıkmayacak Sihir Diyarında sizi sarıp sarmalayacak, bu diyarı en uç köşesine kadar keşfetmek isteyeceksiniz: "Bedenleri olmayan etkiler diyarına hoşgeldiniz."

Sihir Diyarında - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Suratını alıp duvara tükürüyor.
Burada ortaya koyduğum oldu başka bir bölümde söz ettiğim kapsül ile ilgilidir. Bu hor görme eylemi, birey ile hiçbir ilişki olmasını istemediğiniz anlamına gelir, onun üzerinizde hiçbir izi olmasını arzu etmiyorsunuz demektir. Bu nedenle onu kamuya açık şekilde reddedersiniz.
Sihir Ustası nefret edilen bakılamayacak hâle getirilmiş ama buna karşın tanınabilir ve gerçek olan suratı en yakın duvara tekrar kusar ve Sihir Ustası alıp başını gider. Surat duvarda bir süre kalır, daha sonra ise toz hâline gelir.
ataç ikon Sihir Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Genelde hayvanlarla barış içinde yaşıyorlar, aslanlar bile onlarla zerre kadar ilgilenmiyor. Ancak, bazen şu ya da bu nedenle öfkelenmelerine yol açıldığında, aç oldukları için bir insanı kaptıkları olur. Bir Sihirbaz'ın basit bir aslana teslim olmadığını düşünebilirsiniz, ama zayıf bir erkek çocuk gafil avlanabilir. Kendini de savunamazsa ne yapar o zaman? Zayıflığının içinden öylesine güçlü bir mutluluk sarar ki kendini, öyle aşırı bir yutulma arzusuna teslim olur ki, bir genç, aslanın ağzından çıkarıldığında ağlamaya başlamıştı.
''Beni mutluluğun doruk noktasından neden geri çektiniz?'' demişti kurtarıcılarına, ''oysa ben bir zavallıyı parçalayıp bitirmekle meşguldüm...'' ; çünkü kendini hep aslan sanıyordu, ama konuştuğunu fark edince ve kiminle konuştuğunu görünce, yanlışını anladı ve rahatız oldu, sustu.
Ama kendisine anlayış gösteriliyordu; o affediliyordu. Bu mutluluk öylesi muhteşemdi ki, kendisin bu hazdan mahrum bırakılmıştı, bu mutluluk da aslında ölümün eşiğinde son bulacaktı.
ataç ikon Sihir Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Köpek fırınında köpeğe karşı gösterilen şefkat korunur. Esasen hayvan ölünce şefkat de kaybolur. Bu nedenledir ki sonradan günah çıkarmaları çoğu zaman mukadder olan kadınlar gözyaşlarıyla ve biraz da maskaralıkla fırının şoförüne hâlâ yaşam dolu olan, tam ne olduğu bilmeden bekleyen ve kuşkusuna rağmen ev sahibesinin dostluğuna güvenen bir köpeği teslim ederler. Köpek fenalaşır. Gerisi çabucak olup biter ve pek tarif edilmez. Köpek, gözü ıslak, geri dönüp bakmaya çalışırken, fırının kapısının arkasına geçer geçmez kaybolur.
ataç ikon Sihir Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Orada haydutlar suç işlerken yakalandıklarında, ânında yüzleri kopartılır. Cellat Sihir Ustası hemen olay yerine gelir.
Parçası olduğu insana hâliyle alışmış bir yüzü kopartmak için inanılmaz bir irade gücü gerekir.
Yüzü hafiften bırakır kendisini, sonra ele gelir.
Cellat çabalarını ikiye katlar, eğilir, güçlü bir şekilde soluk alır.
Sonuçta yüzü kopartır.
Operasyon iyi yapıldığı için yüzün tamamı ayrılır: alın, gözler, yanaklar, paslara karşı etkili bir süngerle temizlenmiş gibi olan kafanın tüm ön tarafı.
Kalınlaşmış ve koyu bir kan, yüzün her yanında apaçık duran damarlardan akar.
Ertesi gün, insanda yalnızca dehşet hissi uyandırabilecek kabuk tutmuş yuvarlak bir yara oluşmuştur.
Kim ki böylesini görmüştür yaşamı boyunca bunu anımsar. Zaten gördüğü kâbuslar bunu kendisine anımsatmayı bilir.
Şayet operasyon iyi yapılmamışsa, haydut da iri kıyım olduğundan, yalnızca burnunu ve gözlerini kopartmayı başarabilirsiniz. Bu da bir sonuçtur, çünkü koparma işlemi salt sihir olduğu için, celladın parmakları koparılacak yüze ne dokunabilir ne de hafiften de olsa o yüzle temas edebilir.
ataç ikon Sihir Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Doğal sihir gücünün büyük olduğu, kurnazlık ve tekniğin de bunu güçlendirdiği bu diyarda, hassas ve sinirli olanların otonomilerini yitirmemeleri için özel önlemler almaları gerekiyor.
Önemli kişiler, şahsiyet hâlleri bile, bana samimiyet anlarında, korkularını da açığa vurarak şöyle dediler: ''Bu ben miyim? Hiçbir şey fark etmiyor musunuz... Bende yabancı olan bir şey yok mu?'' Başkaları tarafından işgal edilmiş olmaktan ya da kendilerinden daha güçlü meslektaşlarca manken olarak sipariş edilmiş olmaktan o kadar korkuyorlar.
Onlara İsa'dan ve François d'Assise ya da sonradan kalıplaşmış keşişlerden söz açtığımda, Cuma günleri ellerinden ve ayaklarından kan kaybeden Thêrêse Neumann'dan bahsedince, inanan bir tavırdan daha çok savunmada kalan, dehşete kapılmış ve çok daha ciddi bir havaya bürünüyorlar.
''Nasıl? Öleli iki bin yıl olmuş diyorsunuz ve hâlâ sizi tam anlamıyla duygusal olarak etkisi altına alabiliyor!'' Dehşete kapılmışlardı ve bizim için hüzün duyuyorlardı.
ataç ikon Sihir Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
0/10
0 oy
Sence kaç puan almalı?
0