up
ara

Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı

Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı Konusu ve Özeti

Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı
Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisi kitabının da yazarı Karl Marx tarafından kaleme alınan Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sol Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789757399261 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı isimli kitap 292 sayfadan oluşuyor. Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Sol Yayınları
ISBN: 9789757399261
Sayfa: 292 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Bir toplumsal oluşum, içerebileceği bütün üretici güçler yeteri kadar gelişmeden önce asla yokolmaz; yeni, daha yüksek üretim ilişkileri, maddi varlık koşulları eski toplumun bağrında olgunlaşmadan önce eskilerinin yerini almazlar. Onun içindir ki, insanlık kendi önüne, ancak çözüme bağlayabileceği sorunları koyar; çünkü yakından bakıldığında her zaman görülecektir ki, sorunun kendisi ancak onu çözüme bağlayacak olan maddi koşulların mevcut olduğu ya da oluşmakta olduğu yerde ortaya çıkar." İçindekiler Sunuş, Emile Bottigelli Karl Marx'ın "Ekonomi Politiğin Eleştirisi", Friedrich Engels Önsöz, Karl Marx Birinci Kitap Sermaye Üzerine Birinci Kısım: Genel Olarak Sermaye Birinci Bölüm: Meta A. Metaın tahlili üzerine tarihsel basit düşünceler İkinci Bölüm: Para ya da basit dolaşım I. Değerlerin ölçüsü B. Paranın ölçü birimi üzerine teoriler II. Dolaşım aracı a) Metaların başkalaşımı b) Paranın dolaşımı c) Sikke. Değer alameti III. Para a) Para yığma (iddihar) b) Ödeme aracı c) Evrensel para IV. Değerli madenler C. Dolaşım araçları ve para üzerine teoriler Ekonomi Politiğin Eleştirisine Giriş A. - Giriş 1. Üretim, tüketim, dağıtım, değişim (dolaşım) I. Üretim Tarihsel üretim ilişkilerinin sürdürülmesi. Genel olarak üretim ve dağıtım. Mülkiyet II. Üretim ile dağıtım, değişim, tüketim arasında genel ilişki A1) Üretim aynı zamanda tüketimdir de B1) Dağıtım ve üretim C1) Değişim ve üretim III. Ekonomi politiğin yöntemi IV. Üretim. Üretim araçları ve üretim ilişkileri. Üretim ilişkileri ve dolaşım ilişkileri. Üretim ve dolaşım koşullarına göre devlet ve bilinç biçimleri. Hukuki ilişkiler. Aile ilişkileri Ekler Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı Üzerine Mektuplar Adlar Dizini Kaynaklar Dizini I. Yazarlar II. Gazete, Dergi ve Öteki Yayınlar Konu Dizini

Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Rıza U.

Rıza U.

@rzauludogan

"Ulaşmış olduğum ve bir kez ulaşıldıktan sonra incelemelerime kılavuzluk etmiş olan genel sonuç, kısaca şöyle formüle edilebilir: Varlıklarının toplumsal üretiminde, insanlar, aralarında, zorunlu, kendi iradelerine bağlı olmayan belirli ilişkiler kurarlar; bu üretim ilişkileri, onların maddi üretici güçlerinin belirli bir gelişme derecesine tekabül eder. Bu üretim ilişkilerinin tümü, toplumun iktisadi yapısını, belirli toplumsal bilinç şekillerine tekabül eden bir hukuki ve siyasal üstyapının üzerinde yükseldiği somut temeli oluşturur. Maddi hayatın üretim tarzı, genel olarak toplumsal, siyasal ve entelektüel hayat sürecini koşullandırır. İnsanların varlığını belirleyen şey, bilinçleri değildir; tam tersine, onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır."
ataç ikon Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum