up
ara

Gömülü Şamdan

Gömülü Şamdan Konusu ve Özeti

Gömülü Şamdan
Gömülü Şamdan kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Regaip Minareci
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053326168
Sayfa: 120 sayfa Basım Tarihi: 2015
Süleyman'ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma'yı yağmalayan Vandalların eline geçmesi, kentin Yahudi cemaatinde şok etkisi yaratır. Cemaatin yaşlıları, olan biteni gelecek kuşaklara aktarması için o sırada yedi yaşında olan Benjamin'i de yanlarına alarak kutsal Menora'yı denizaşırı yolculuğuna uğurlarlar. Seksen yıl sonra aynı Benjamin, şamdanı Yahudilere geri vermesi için İmparator İustinianos'a yalvarmak üzere Bizans'a gider. İustinianos'un Kudüs'teki bir Hıristiyan kilisesine gönderdiği şamdan, orada kaybolmuştur. Ancak Zweig Gömülü Şamdan'da söylenceye bir gün yeniden kavuşma umudu barındıran bir final atfeder.
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

GÖMÜLÜ ŞAMDAN
Yazar: Stefan Zweig
Çevirmen: Regaip Minareci
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 110

Stefan Zweig genel tarzının dışında bir konu seçmiş bu kitapla.Tarih ve öğretici ağırlıklıydı Gömülü Şamdan.Az sözle çok şey anlatmış.
Zweig'in oldukça akıcı ve etkileyici anlatımıyla okunmaya değer kitaplarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Konusu kısaca şöyle:
"Tarih içinde farklı yerlere savrulan fakat Yahudiler için önemini yitirmeyen, Menora adlı yedi kollu kutsal bir şamdan vardır. Roma yağmalandığında bu şamdan vandalların eline geçer ve o dönemde hor görülen Yahudiler, bu şamdanın ellerinden kayıp gitmesine göz yummak zorunda kalırlar. O zaman için küçük bir çocuk olan Benjamin, büyür, seksen küsur yaşına gelir ve şamdanı gözleriyle gören son insan haline gelir. Şamdanı aramak ve yeniden Yahudilere vermek görevi için seçildiğine inandırılır etrafındakiler tarafından. Fakat denizler aşıp o yaşında uzun yolculuklar yapması, Bizans’a gitmesi ve imparatorun karşısına dikilmesine rağmen şamdanı Hristiyanlardan alamaz. Benjamin büyük bir umutsuzluğa kapılır ve ölmek ister. Fakat Tanrı onun bu duasını kabul etmez, çünkü Benjamin’in gerçekten de ölmeden önce gerçekleştirmesi gereken kutsal bir görevi vardır."
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 7 verdi
0 yorum
AYHAN TÜRK

AYHAN TÜRK

@ayhanturk

BÜYÜLÜ BİR YOLCULUK
Yedi yaşında bir çocuğun Roma'da başlayıp nerede bittiği tamda belli olmayan yaklaşık 80 yıllık kutsal macerası. Akdeniz ülkelerini heyecan verici yolculuklar ile gezip, ölmeden önce dünyanın en güzel şehri olan İstanbul'a da yolu düşen, Yahudilerin kutsal çocuğu Benjamin'in , 11 ihtiyarın emrini yerine getirme çabasını takdir edeceğinizi düşünüyorum. İçinde; devlet yönetimi, demografik yapı , din , aksiyon dolu denizaşırı seyahatler, savaş, yağma, umut, trajedi... v.b. birçok kavramla karşı karşıya kalacaksınız. Bol görsel efekt ve kaliteli başrol oyuncuları ile bir gün sinema filminin çekilmesini temenni ederim...
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 10 verdi
0 yorum
Erica

Erica

@ericache

Zweig ile Tarihde Bir Yolculuğa Var mısınız?
Zweig, bu eserinde bizi diğer öykülerinden daha farklı ve kutsal bir yolculuğa çıkartıyor.

Yahudiler için kutsal sayılan yedi kollu Menora ismindeki şamdanın yolculuğuna tanıklık ediyorsunuz. Şamdan ile birlikte onu takip eden ve onunla etkilen insanların duygularını, hüzünlerini, sevinçlerini ve kutsala ola bakış açılarını görüyorsunuz. S.Zweig’in Gömülü Şamdan kitabı beni diğer kitapları kadar etkiledi diyebilirim. Çünkü Zweig, bu eserinde sadece kutsal ile ilgili etkileri değil, Yahudiliğin göçebeliği ve hayat tarzını da okuyucuya çok güzel aktarıyor.

İnce ve okunması rahat bir öykü. Elinize aldığınız andan itibaren bırakamayacağınız sihirli ve gizemli bir yolculuğa hazır olun.

http://beynelmilelblog.blogspot.com.tr/
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 8 verdi
0 yorum
Diğer hikayeleri kadar çekici gelmedi
Zweig'dan ilk kitabı okuduktan sonra çok beğendim ve diğer kitaplarını da okumaya başladım. Gömülü şamdan okuduğum 5. kitabıydı herhalde ama bu kitap diğerleri kadar etkileyici gelmedi. Betimlemeler, anlatımlar yine Zweig tarzıydı ama hikayesi çok etkilemedi beni. Belki de yahudilerin kutsallarıyla ilgili olduğu için de olabilir. İllaki okunacak bir kitap değil. Denk gelirse okunabilir.
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 7 verdi
0 yorum
Evren Özkaya

Evren Özkaya

@evrenozkaya

Bir parça hayalkırıklığı
Zweig'a dairokuduğum ilk kitabı Satranç'tan sonra sonra herhangi bir araştırma yapmaksızın, hepsi müthiştir nasıl olsa düşüncesiyle önüme ilk gelen diğer kitabı Gömülü Şamdanı okumaya koyuldum ve maalesef hayal kırıklığı oldu. Okumaya devam edeceğim, umarım diğer kitaplarında Satranç kitabında aldığım hazzı yaşarım.
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 6 verdi
1 yorum
Selma Kavurmacıoğlu (@selmakavurmacioglu)
Ben bir çok kitabını zevkle okudum; ama Üç Büyük Usta ve Hayatının Şiirini Yazanlar'ı özellikle tavsiye ederim. Sonrasında Amok Koşucusu, Mürebbiye, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Korku.. olmak üzere birçok kitabını tereddütsüz okuyabilirsiniz. Bahsettiğiniz kitabı ben okumadım, Avrupa Vicdanı ile Günlükler'ini okurken itiraf edeyim, zorlandım. İyi okumalar...
20.05.18 beğen 1 cevap

Gömülü Şamdan - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gözde ÖZDEMİR

Gözde ÖZDEMİR

@gozdeozdemr

Bir insan için bilmemek sormaktan daha kötüdür. Çok soran insan çok şeyi anlayabilir ancak. Yalnızca çok şeyi anlayan biri adil bir insan olabilir.
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gözde ÖZDEMİR

Gözde ÖZDEMİR

@gozdeozdemr

İnsanın durup dinlenmek istediği yerde huzursuzluk, barışı aradığı yerde savaş vardı; yazgıdan kaçılmıyordu.
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erica

Erica

@ericache

"Belki bizim gerçek yolumuz budur, hüzünle geriye ve özlemle ileriye bakarak, huzuru arayarak ama daima huzursuzluk içinde sürekli yollarda olmamızdır." (Sayfa 36)
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

İnsanın durup dinlenmek istediği her yerde huzursuzluk, barışı aradığı her yerde savaş vardı...
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Bir Stefan Zweig daha mı? Ne çok Zweig,ne çok Zweig!
25.10.17 beğen cevap
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
Seviyorum ağabey , elimde değil :)
25.10.17 beğen 1 cevap
Gözde ÖZDEMİR

Gözde ÖZDEMİR

@gozdeozdemr

Daima kaba kuvvetin galip geldiği adaletsiz ve gaddar bir dünyada adil kişi, bulunduğu yerden kopup Tanrı'ya yönelmekten başka ne yapabilirdi ki?
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
78
KİTAP
İntihar Eden Yazarların Kitapları
Hayatına kendi isteğiyle son veren ünlü yazarların kitaplarını bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece intihar eden yazarların...
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları
Avusturyalı gazeteci ve roman, oyun, biyografi yazarı Stefan Zweig'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....
Selma Kavurmacıoğlu

Selma Kavurmacıoğlu

@selmakavurmacioglu

 paylaşım fotoğrafı
"Hadi sor çocuğum! İstediğin kadar cesurca sor, ben yanıt vereceğim. Bir insan için bilmemek sormaktan daha kötüdür. Çok soran insan çok şeyi anlayabilir ancak. Yalnızca çok şeyi anlayan biri adil bir insan olabilir."
ataç ikon Gömülü Şamdan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum