up
ara

Ada

Ada -1 - Nil

Ada Konusu ve Özeti

Ada
Ada kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Bige Turan Zourbakis
Yayınevi: Yabancı
ISBN: 9786055016555
Sayfa: 440 sayfa Basım Tarihi: 2015
"Tamam, İşte durum şu. Buraya ergenlik yıllarındayken, on üç on dokuz yaş arası bir yerde geliyorsun. Bir yılın var. Ya bir kapı yakalarsın ya da..." Durdu, safir gözleri alevler içindeydi, kendisi tutuşacak zannettim. "Ya da?" diye bastırdım. "Ölürsün." Gizemli Nil Adası'nda kurallar belliydi. Bir yılınız vardı. Kaçmak ya da hayatta kalmak için tam 365 gün.

On yedi yaşındaki Charley kuralları bilmiyordu. Hatta nerede olduğundan bile haberi yoktu. Hatırladığı son şey sıcak hava ve kendinden geçtiğiydi. Uyandığındaysa kayalık bir arazide çırılçıplaktı. Kaybolmuş ve yalnız hisseden Charley, adada uzun süre hiçbir insana rastlamamıştı, ta ki gençlerin lideri Thad ile karşılaşana kadar. Artık, adadan kaçmanın ne kadar zor olduğunu öğrenmişti… ve tabii bir de âşık olmanın. Thad'in zamanı doluyordu ve Charley, geleceklerini kurtarabilmek için önce Thad'i kurtarması gerektiğini fark etmişti. Ancak tehlikelerle dolu bu adada en büyük tehdit zamandı!

"Ada'yı bitirdiğimde tırnaklarım yenmiş, sinirlerim gerilmişti ve kalbim yerinden çıkacak gibi atıyordu. Nefesinizi kesecek kadar heyecan verici."
-Kasie West, Dönüm Noktası romanının yazarı-

"Elinizden bırakamayacağınız, sayfaları ardı ardına çevireceğiniz bir hikâye!"
-Mary E. Pearson, Hayata Uyanmak romanının yazarı-

"Gerilim dolu, güçlü bir çıkış romanı. Ada'nın sinematografik anlatımı ve tehlikelerle dolu doğası, Lost dizisi hayranlarına yepyeni bir bölüm gibi gelecek."
-Publishers Weekly-

"On numara!"
-VOYA (Starred Review)-

"Etkileyici! Ada'nın son derece ilginç ve iyi inşa edilmiş yapısı, karmaşayı ve trajediyi bir arada sunuyor."
-School Library Journal-
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

Hızlı okundu, akıcıydı, eksikleri vardı ama benim için heyecanlıydı.
Aslında düşünürseniz ürkütücü bir konusu var kitabın. Ne olduğunu anlamadan bir hava dalgası size çarpıyor, gözünüzü tamamen başka bir mekanda açıyorsunuz, üzerinizde ise tek bir kıyafet bile yok. İpuçları arıyor ve hala Dünya'da olduğunuza karar veriyorsunuz ama neresinde?
Şöyle söyleyeyim. Bu bir 'survivor' hikayesi. Bir gençlik kitabından ne beklerseniz alırsınız. Aşk, macera, dostluk, düşmanlık vs vs.
Kitabı arkadaşımla birlikte okuduk. Biz gibi Brandon Sanderson hayranıysanız, beklentinizi düşük tutun. Biz kitap bittikten sonra bu kitabın kahramanları için ne kurgular ürettik ne kurgular. Yazarla iletişime geçip bizi işe almasını teklif etmeyi düşünüyoruz. Finalden önce devamı için heyecanlıydım ama kitap bitince gördüm ki diğer kitapların ana karakterleri farklı. O yüzden biraz hevesim kaçtı...
ataç ikon Ada
kitaba 7 verdi
0 yorum
İLKNUR İLÇİN İLKER

İLKNUR İLÇİN İLKER

@kitapseverkaradut

Merhaba kitap yorumuyla karşınızdayım . Ada kapağıyla ve çok okunmasıyla ilgimi çeken bir kitaptı. Konusu yaşları 13-19 yaşları arasındaki çocukların bı anda değişik nedenlerle kendilerini bir adada bulduklarını düşünün . Neden oradalar hiç kimse bilmiyor.Ve o adaya adımınızı attığınız andan itibaren sadece 365 gününüz var kurtulmak için.Sonrasi muamma.. her öğle vakti belli noktalarda kapılar belirliyor içeri ya da dışarı açılan . tek kurtuluş yolu bu kapılardan geçmek ve hızlı olmak. İki ana karakterimiz var Charley ve Thad. Genelde bu ikilinin yakınlaşmalarından bahsetmiş kitap. Bazı yerlerde sıkılmış olsam da genel olarak beğendim.bu serinin ilk kitabı olduğu için gizem azınlıkta diye düşünüyorum bu yüzden seriye devam etmeyi düşünüyor ve 2. Kitabı ada sırlar çözülüyor da bakalım ne olacak diyorum ??? Sevgiler :)
ataç ikon Ada
kitaba puan vermedi
0 yorum
Kumral Ada

Kumral Ada

@kumralada

Var olmayan bir ada
ıssız adaya düşerseniz nasıl kurtulursunuz? İmdat yazarsınız, ateş yakarsınız, denizi kontrol edersiniz.. Peki var olmayan bir adadan nasıl kurtulursunuz? Bu biraz zor denizi sal yapıp geçmeye çalışıyorsunuz deniz sizi geri atıyor, ıssız adadaki gibi kurtulmada yok.. Ve bu adaya çırıl çıplak öğlen vaktinde kapılardan geliyorsunuz yinede kapılardan çıkıyorsunuz ama kapıların nerede açıldığı bilinmiyor.. İşte böyle bir ada burası.. Adada bir sürü çocuk geliyor kapılardan bunlardan thad ve charley birbirine aşık oluyor bunların aşklarını anlatıyor.. Ben aşk kitaplarını pek sevmiyorum sıkıldım bu aşk taraflarından.. Sonunuda sevemedim ben böyle kurgulamamıştım.. Charley adada bir sürü yardım edebilirdi.. Neyse kitabın diğer kitaplarınıda okumak isterim bakalım onlarda nasıl maceralar var..
ataç ikon Ada
kitaba 7 verdi
0 yorum
Kitapkokusu

Kitapkokusu

@kitapkokusuu

SPOILER YOK
Şu an kitapçıda 'bi yorumlara bakayım da sonra alayım' diyenlerdenseniz hemen yardımcı olayım, kitap gayet güzel, alınır. Farklı bir hikaye var. Çok kısa zamanda bitirdim ve bir solukta okudum. Birdenbire kendilerini 'olmayan' bir adada bulan gençleri anlatıyor. Buradan kaçmak için 365 günleri var. Betimlemeler çok başarılı. Ama bu tarz adaya düşüp kurtulmaya çalışma filmlerinden ayrı değişik bir şey yok. Araya fantastik gerilim sıkıştırayım derseniz tavsiye ederim. Gerçekçi kitaplardan hoşlanıyorsanız gerçeküstülük çokça var tabi ama inanın rahatsız etmiyor. Okuyun, pişman olmayacaksınız.
ataç ikon Ada
kitaba 9 verdi
0 yorum
incikboncuk

incikboncuk

@zeynepertunc

Ada
konu güzeldi, filmi de yapılır bunun ama sonu cidden çok zorlamaydi, çok sacmaydi.
ataç ikon Ada
kitaba 5 verdi
3 yorum
incikboncuk (@zeynepertunc)
bu arada komple seriyi kastettim, ilk iki kitapta sıkıntı yok.
27.07.19 beğen cevap
Hande Ç. (@handec)
EVET ANLIYORUM
27.07.19 beğen cevap
incikboncuk (@zeynepertunc)
evet anlıyorum nedir ya? İlk kitap güzeldi. ikinci kitap ortalama çerezlik. üçüncü kitap rezildi. birini okusaniz anlayamazdiniz, üçünü okusaydiniz böyle bir şey yazmazdıniz. en azından özgün bir fikriniz olurdu. yorum yazınca ödül mü kazaniliyor acaba.
29.07.19 beğen cevap

Ada - S41

''Duydum,'' dedi Natalie.
Lavinia tarafından eklenmiştir.