up
ara

Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu

Hakikat, En Çok Hoşumuza Giden Yalanın Ta Kendisidir! -

Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu Konusu ve Özeti

Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu
Çin’de bir tek çocuğun dışında başka çocuklara izin verilmemektedir. Bir otelde çalışan Bayan Ming, otelde çalışırken tanıştığı bir Fransız’a tam on çocuğu olduğunu anlatır. Fransız buna inanmasa da anlattıklarıyla Fransız’ın dikkatini çekmeye başarır. Gerçekle yalanı birbirine karıştıran Bayan Ming’in hikayesi anlatılmaktadır.
Çevirmen: Yaşar İlksavaş
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050931426
Sayfa: 72 sayfa Basım Tarihi: 2015
Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu kitabının yazarı Şişmanlayamayan Sumocu kitabından tanıdığımız Eric-Emmanuel Schmitt’tir. Şiirsel bir dil ile anlattığı Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu Doğan Kitap tarafından basılmıştır. Çevirisini ise Yaşar İlksavaş yapmıştır.

Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu Roman Özeti
Çin’de bulunan Yunhai kasabasında bulunan Grand Hotel’de çalışan Bayan Ming bilge ve yaşlıdır. Otelin tuvaletleri ile ilgilenmektedir. Bir gün işinin başındayken Fransız olan bir iş adamı ile çalışır. Fransız’a on çocuğu olduğundan bahseder. Yalnız Çin’de tek çocuktan başka çocuk yapmak onun doğmasına izin vermek yasaktır. Fransız bu bilge kadının anlattıklarına inanmıyor gibi olsa da kadının anlattıkları onun ilgisini çeker.

Bayan Ming ise doğum gününde on çocuğunun da bir araya getirmeyi ister. Artık bir şeylerin çözüme kavuşması gerektiğini düşünür ve bunu gerçekleştirmek için elinden geleni yapmaya başlar.
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

BAYAN MİNG'İN HİÇ OLMAYAN ON ÇOCUĞU
Yazar: Eric Emmanuel Schmitt Çevirmen: Yaşar İlksavaş
Yayınevi : Doğan Kitap Sayfa Sayısı: 72
Baskı Yılı: 2015

72 sayfalık ince bir kitap olmasına rağmen okuyup bitirdiğinizde sanki binlerce sayfalık kitapları okumuş gibi oluyorsunuz.Kitabın ismi, kapak tasarımı harika ve kendini okutabilecek nitelikte.Kitabı okurken hem eğlendim, hem düşündüm.İçinde derin felsefe biriktiren yüzlerce cümle var.

Konusuna kısaca değinirsem;Çin’e gitmiş bir işadamının Grand Hotel tuvaletlerinde bekçi olarak çalışan ve işini tüm profesyonelliğiyle yapan Bayan Ming’le tanışmasıyla başlıyor. Fakat tuhaf olan bir şey vardır ki bu yaşlı kadın kendisinin 10 çocuğu olduğunu iddia etmektedir. Oysa Çin’de uzun yıllardır tek çocuk yasasının uygulandığı bilinen bir gerçektir. İş adamımız her ne kadar Bayan Ming’e inanmasa da onun hikayelerinin müptelası haline gelir ve sık sık kadının yanına gidip ona çocuklarını anlatmasını ister. Hepsi bambaşka, hepsi çok özel çocuklardır. Durum böyle olunca inanması daha da zor hale gelir. Ama “bazen kader öylesine sert çarpar ki, onu yumuşatmak için bir parçacık fantezi yeter.” diye düşünür ve bu yaşlı kadın kendini avutmak için ne tür hikayeler uydurmuş acaba diye merakına yenik düşer. Fakat Bayan Ming’in doğumgününde tüm çocuklarını yanında istemesiyle işler biraz değişir. Bu 10 çocuk gerçekten var mıdır, yoksa yalnızca bir hayal ürünü müdür?

Bu ilginç kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan alıntılar : “Hakikat, en çok hoşumuza giden yalanın ta kendisidir!”
"Karanlıktan yakınmak yerine ışığı yakmak çok daha iyi olur." "Kendini yükseklerde gören insan, içtenlikten uzak bir dost gibi davranır; sıradan insan ise dostluktan uzak bir yakın gibi davranır." "Şimdi kendini imparator sanan bir oğulun arkasında dolaşıp duran, kasılmış, kaygılı ve histerik milyonlarca doğurgan insan var. Ülkemiz nevrozlular tarafından gözaltında tutulan bir benciller fabrikası haline geldi." "Olgunluk çağında insan hala ayıplanıyorsa artık ondan
0 yorum
Nazan Türk

Nazan Türk

@nazanturk

Konfucyus'den etkilenildigini düşündüğüm, kısa ama çarpıcı bir kitap. Her cümlenin altını çizmek istiyorsunuz. Bir saatte bitecek kitabı iki günde bitirdim.Cunku anlatılanları sindirmek istiyorsunuz. Kitapta olaylardan çok anlatım biçimi ve vermek istediği mesaj ön plana çıkıyor. Bayan Ming'in Hiç olmayan On Çocuğu her yaştan insana tavsiye edebileceğim bir kitap.Ayrıca kapağı da çok dikkat çekici.
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Kısacık,istenilse tek günde bitirilebilir,ama bitmesin diye yavaş yavaş okudum.3 günde bitirdim.Çok keyifli bir okumaydı.Altını çizdiğim bir sürü cümle oldu.Kimseye zararı olmayan beyaz yalanlar,kimi zaman insanı hayata bağlar.Belki de şart değildir her zaman hakikat..
0 yorum

Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gizem Dindaroğlu

Gizem Dindaroğlu

@gizemdindaroglu

Amacı aşmak amaca ulaşmak demek değildir
ataç ikon Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum