up
ara

Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu Kitap İncelemeleri

Nazan Türk

Nazan Türk

@nazanturk

Konfucyus'den etkilenildigini düşündüğüm, kısa ama çarpıcı bir kitap. Her cümlenin altını çizmek istiyorsunuz. Bir saatte bitecek kitabı iki günde bitirdim.Cunku anlatılanları sindirmek istiyorsunuz. Kitapta olaylardan çok anlatım biçimi ve vermek istediği mesaj ön plana çıkıyor. Bayan Ming'in Hiç olmayan On Çocuğu her yaştan insana tavsiye edebileceğim bir kitap.Ayrıca kapağı da çok dikkat çekici.
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Kısacık,istenilse tek günde bitirilebilir,ama bitmesin diye yavaş yavaş okudum.3 günde bitirdim.Çok keyifli bir okumaydı.Altını çizdiğim bir sürü cümle oldu.Kimseye zararı olmayan beyaz yalanlar,kimi zaman insanı hayata bağlar.Belki de şart değildir her zaman hakikat..
0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

BAYAN MİNG'İN HİÇ OLMAYAN ON ÇOCUĞU
Yazar: Eric Emmanuel Schmitt Çevirmen: Yaşar İlksavaş
Yayınevi : Doğan Kitap Sayfa Sayısı: 72
Baskı Yılı: 2015

72 sayfalık ince bir kitap olmasına rağmen okuyup bitirdiğinizde sanki binlerce sayfalık kitapları okumuş gibi oluyorsunuz.Kitabın ismi, kapak tasarımı harika ve kendini okutabilecek nitelikte.Kitabı okurken hem eğlendim, hem düşündüm.İçinde derin felsefe biriktiren yüzlerce cümle var.

Konusuna kısaca değinirsem;Çin’e gitmiş bir işadamının Grand Hotel tuvaletlerinde bekçi olarak çalışan ve işini tüm profesyonelliğiyle yapan Bayan Ming’le tanışmasıyla başlıyor. Fakat tuhaf olan bir şey vardır ki bu yaşlı kadın kendisinin 10 çocuğu olduğunu iddia etmektedir. Oysa Çin’de uzun yıllardır tek çocuk yasasının uygulandığı bilinen bir gerçektir. İş adamımız her ne kadar Bayan Ming’e inanmasa da onun hikayelerinin müptelası haline gelir ve sık sık kadının yanına gidip ona çocuklarını anlatmasını ister. Hepsi bambaşka, hepsi çok özel çocuklardır. Durum böyle olunca inanması daha da zor hale gelir. Ama “bazen kader öylesine sert çarpar ki, onu yumuşatmak için bir parçacık fantezi yeter.” diye düşünür ve bu yaşlı kadın kendini avutmak için ne tür hikayeler uydurmuş acaba diye merakına yenik düşer. Fakat Bayan Ming’in doğumgününde tüm çocuklarını yanında istemesiyle işler biraz değişir. Bu 10 çocuk gerçekten var mıdır, yoksa yalnızca bir hayal ürünü müdür?

Bu ilginç kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan alıntılar : “Hakikat, en çok hoşumuza giden yalanın ta kendisidir!”
"Karanlıktan yakınmak yerine ışığı yakmak çok daha iyi olur." "Kendini yükseklerde gören insan, içtenlikten uzak bir dost gibi davranır; sıradan insan ise dostluktan uzak bir yakın gibi davranır." "Şimdi kendini imparator sanan bir oğulun arkasında dolaşıp duran, kasılmış, kaygılı ve histerik milyonlarca doğurgan insan var. Ülkemiz nevrozlular tarafından gözaltında tutulan bir benciller fabrikası haline geldi." "Olgunluk çağında insan hala ayıplanıyorsa artık ondan
0 yorum