up
ara

Kadınsız Erkekler

Kadınsız Erkekler Konusu ve Özeti

Kadınsız Erkekler
Bir kadını yitirmenin tüm kadınları yitirmek olduğunu anlatan Haruki Murakami, kadın öldükten sonra artık erkeğin yalnızlığının boy gösterdiğini bununla savaşmanın ne denli zor olduğunu, bundan kurtulmanın mümkün görünmediğini anlattığı bu kitabında yedi kadına yazılmış aşk ve ağıtları bir arada toplamıştır.
Çevirmen: Ali Volkan Erdemir
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050930979
Sayfa: 224 sayfa Basım Tarihi: 2016
Japonya’nın popüler yazarlarından olan ve ülkemizde de Sahilde Kafka gibi kitapları ile tanınan Haruki Murakami bir ağıtla yeniden aramızda. 2016 yılının başlarında Doğan Kitap tarafından basılan Kadınsız Erkekler Ali Volkan Erdemir çevirisi ile raflardaki yerini aldı.
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Murakami, son dönemde okuduğum yazarlar içinde, beni en çok etkileyen yazarlardan biri. Yalın, naif bir dili var.. Söylemek istediklerini usulca anlatıyor. Göze sokmadan, okuyucuyu sarsmadan anlatıyor. Sözcükleri öylesine güçlü ki, onları birbirine öylesine güçlü bağlarla bağlamış ki sesini yükseltmeden, altını çizmeden okuyucu ile buluşmalarını sağlamış.
Akıcı anlatımı, karakterlerine kattığı ayrıntılar, hikayelerindeki katmanlar okuyucuyu kendi dünyasının içine alıyor. Bir balıkçının ustalıkla ağ örmesi gibi, hikayelerini, karakterlerini ustalıkla ele aldığını, okuyucusuna inci ince, özenle aktardığını düşünüyorum. Kısa hikayelerini okurken hemen okuyup geçemiyor, durup düşünmek, sindirmek ihtiyacı hissediyorsunuz. Bu kitabında erkek dünyasını, erkek bakış açısını, erkeklerin duygularını anlatmış. Okuyucusunu kadınsız kalan erkeklerin dünyasında bir yolculuğa çıkarmış. Tam yedi hikayeyi, yedi ayrı durakta, yedi farklı erkek ve onların kadınlarla ya da kadınlarsız hikayelerini anlatmış. Bu aralar ne okusam diyen ya da henüz Murakami ile tanışmamış okuyuculara mutlaka tavsiye edeceğim bir yazardır.
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 8 verdi
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Ahhh şu sıralar kötü kitaplar okuyorum zannedersem. Sırf okumak için.. sanırım iyi araştırma yapmıyorum. Bu kitabı da sevmedim yazarın okuduğum ilk kitabı aldatılan erkekler, terkedilenler, sevdiği kadınları kaybedenler falan filan, bana ne ne haliniz varsa görün. Çektiğiniz yalnızlık, hissettiğiniz ızdırap duygu dünyanızda ki o sarsılma ., İğrenç erkek dünyasını hiç merak etmiyorum doğrusu.. vıcık vıcık kompleksli tavırlarınız altında inleyen küçük erkek çocuklarının acziyetleri ile hergün burun burunayım neredeyse.. hayatım büyük bir bölümü zaten o vasat basit yaratıklar içinde geçiyor. Kendilerini geliştirmiş gibi gösterenleri de görüyoruz :D Artık tiksinmekten yoruldum. Saygı duyduğum erkek sayısı hiç denilecek kadar yok:D Tamam abartmayayım bir kaç kişi yok değil.. Kötü kitap. Daha değerli bir şeyler bulmalıyım

7 öyküden oluşuyor, arada güzel cümlelerde var. Alıntı yapmaya gerek duymuyorum çünkü yorgunum.
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 5 verdi
1 yorum
Holly (@tiffany)
Haksızlık etme kadın yanım :D biraz erkek yanına saygı duymayı öğren:)))
09.07.17 beğen cevap
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

...
Yazarın okuduğum ikinci kitabıydı. Pek başarısız bulduğumu söyleyemem ama bu kitabını tam 44 günde anca bitirmişim. Tabi ki bu 44 günün içinde bayağı gün sayısınca kitabın kapağına bile dokunmadığım günler oldu. Yazarın değişik bir anlatımı var. Kitap farklı hikaye parçacıklarından oluşmaktadır. Hikayelerdeki karakterler değişik olsa da aynı konu üzerinden değişik bakış açısı işlenmiş. Erkek karakterlerin aldatılma sonrası ruh halleri betimlenmiş. Ama yazarın aldatılma konusuna karşı bambaşka bakış açıları var. Ve bu bakış açılarının olağan dışı oluşundan mıdır nedir kitabı bitirene kadar akla karayı seçtiğim doğrudur. Ruh halleri başarılı bir şekilde kaleme alınsa da beni sarmadı kitap. Ama değişik bakış açılarına sahip olan hikayeleri okumayı seviyorsanız mutlaka okumalısınız.
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 4 verdi
2 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Karakterler üzerinde aynı his diyebileceğin en belirgin yaşanmışlık hissi hangisiymis Ceren 🤔
04.09.18 beğen cevap
Eseflal (@eseflal)
04.09.18 beğen cevap
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Haruki Murakaminin bir kitabının daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yazar her kitabında olduğu gibi bu kitabına da çok azda olsa biraz mistik olaylar katmış ayni zamanda bir tane kediyi de kitap kurgusuna dahil etmiş.

Kitap Yedi tane hikâyeden oluşmakta olup, kitabın ismi kitabının sonunda yer alan öyküden gelmekte.Yazarın özellikle son hikayesinde yer alan "Bir kadını yitirmek böyle birşey ışte.Ve bir zaman geliyor ,bir kadını yitirmek, tüm kadınları yitirmek anlamına geliyor" oldukca okurun dikkatini çekiyor.
Kitapta yer alan her hikaye harika olmasa da okuru kitaba bağlayacak seviyede diyeblrz.
Farkli olarak, yazarın hikayelerine genel baktığımızda yazar kadın erkek arasi ilişkilerde altadan tarafın kadınlar olduğunu ve acı çeken tarafın erkekler olduğu gibi bir algı oluşturmuş gibimd geldi.

Keyifle okuyun
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 7 verdi
5 yorum
kbdmg (@kbdmg)
Zorla murakami kitabı okutturacaksın bana:)
18.02.19 beğen 2 cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Kim mukakabi hukaki merak ettim 😱
18.02.19 beğen cevap
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

kadınsız erkekler ve murakami
Tadı damağımda kaldı resmen. Özellikle "Bağımsız Organ", "Kadınsız Erkekler" ve "Şehrazad" öyküleri çok derin ve yakıcıydı. Yine naif anlatımlar, haykırmadan, bağırmadan, usul usul derdini anlatıyor Murakami. İlk kez öykülerini okumanın tadı da başkaydı. Anlatmak istediğini çok başarılı bir şekilde aktarmış. Japonca aslından çeviriyi yapan Ali Volkan Erdemir de kesinlikle çok iyi bir çeviri yapmış. Sanki kendi dilimizde yazılmış gibi akıcı ve temiz bir anlatımı vardı.

Murakami fazla söze ve yoruma gerek bırakmayan kendine has üslubuyla yine yapmış yapacağını. Hınzır, derin ve içtenlikli... Tipik Murakami.
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kadınsız Erkekler - S41

''Ah, hayır! Dayanamıyorum artık. Neden bu kadar çirkin yaratılmışım ben? Kendimden nefret ediyorum. Üzücü bir oyun.''
sena tarafından eklenmiştir.
"Karşımızdakini sahiden görmenin, kendi içimize, taa dibimize kadar dosdoğruca bakmaktan başka bir yolu yoktur."

Drive my Car
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Yaşam tuhaf, değil mi? Bir zamanlar müthiş bir şekilde parlayan, son derece arzu ettiğin bir şey, onu elde etmek için her şeyi göze alabilecekken, bir zaman geçtikten sonra ya da ona biraz farklı açıdan bakınca, şaşırtıcı derecede önemini yitiriveriyor.
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Ama seninle benim ilişkimiz, en başından beri yanlış deliğe iliklenmiş düğme gibiydi.
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gözde ÖZDEMİR

Gözde ÖZDEMİR

@gozdeozdemr

-Başka biri olabilmek eğlenceli bir şey mi?
+Tekrar kendine dönebileceğini bilirsen, evet.
-Kendinize dönmeyi istemediğiniz zamanlar olmadı mı peki?
+İnsanın kendinden başka dönebileceği bir yer var mıdır ki?
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Bir adam kapıyı çalmadan açar, içeride bir kadın üzerini değiştirmektedir ve çıplaktır, diyelim. "Özür dilerim hanımefendi" deyip derhal kapıyı kapatan görgülü insandır. Buna karşılık " Özür dilerim beyefendi" deyip kapıyı derhal kapatan akıllı kişidir.
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Haruki Murakami Kitapları
21. yüzyıl edebiyatının önemli isimlerinden biri olan ve eserleri elliden fazla dile çevrilen Japon yazar Haruki Murakami'nin...
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

 paylaşım fotoğrafı
Haruki murakami deyince aklıma @batuuu geliyor acaba kitabı okumuşmudur? 😂😂😂😂 güzelse okuyacağım.
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 yorum
Batuuu (@batuuu)
yok bende bugün basladim 28. sayfadaym. kokoro diye ıngılZce bir kitaba öncelik verdigim için çok geç okumaya başladım . bu arada murakami dedin mi aklina @zemberekkusu gelsn. o benden daha fazla okumuş yazardan
17.02.19 beğen 2 cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Ac oku yanın da kitap
17.02.19 beğen cevap
amour (@amour)
Herşeyin gönlünüzce olduğu sevdiklerinizle beraber mutlu,sağlıklı,huzurlu bir pazar günü diliyorum sağlıcakla kalın☺️🙏☕️
17.02.19 beğen 2 cevap
Puslu Kıtalar

Puslu Kıtalar

@ceydayilmaz00

 paylaşım fotoğrafı
Bitter bey Murakami'yi pek sever
ataç ikon Kadınsız Erkekler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
hakan yiğitoğlu (@hakanyigitoglu)
Arkadaki dürbün senin mi kedinin mi 😁
21.09.18 beğen 1 cevap
ELİF.🍒 (@julioco)
Balkonda o dürbünün işi ne😂
21.09.18 beğen 1 cevap
Puslu Kıtalar (@ceydayilmaz00)
Dürbüne odaklanmanız güzel olmuş:) Karşısı deniz arkadaşlar, yunusların geçiş bölgesi. Onlar için aldımdı
21.09.18 beğen 1 cevap