up
ara

Ucunda Ölüm Var

Ucunda Ölüm Var Konusu ve Özeti

Ucunda Ölüm Var
Kitapta uzun yıllar boyunca devam eden bir aşkın hikayesi anlatılmaktadır.
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750518799
Sayfa: 227 sayfa Basım Tarihi: 2016
Ucunda Ölüm Var Kitabı Hakkında Genel Bilgiler

Şair olarak da tanıdığımız Kemal Varol yeni kitabı Ucunda Ölüm Var ile bizleri yarım asırlık bir süre boyunca devam eden bir aşkın hikayesiyle karşılaştırıyor. Başarılı kalemi ile bizlere memleketini anlatan Kemal Varol masalsı bir dille bizi bu hikayeye bağlıyor. Kitap İletişim Yayıncılık tarafından 227 sayfa olarak raflardaki yerini aldı.
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Uzun süredir beklediğim romanlardan biriydi. Çıktı ve okudum nihayet, şimdi de bir inceleme yazmak geldi içimden :) Ucunda Ölüm Var yazarının da deyimiyle bir aşk ve memleket hikayesi. Karakterimiz Ağıtçı Kadın ile bir gelenekten de haberdar oldum. Ölülerinin ruhlarının selameti için yaslarında ağlanması gerektiğini düşünen -çoğunluğunu zengin aileler oluşturuyor- aileler ağıtçılar vasıtasıyla bu ağlama merasimini tertip ediyorlarmış. Bu gelenek daha çok Orta Anadolu'da kullanılıyormuş. Zamanımızda var mı yok mu bilmiyorum demek ki vakt-i zamanında varmış. Karakterimiz de bu işi meslek edinen bir Ağıtçı Kadın. Artık yaşını başını alan karakterimiz ölümü beklerken rüyasında bir ses duyar. Sesin sahibi Ağıtçı Kadın'ın gençlik zamanlarında sevdalandığı ve onu bırakıp giden Heves Ali'dir. Rüyasındaki ses "Ben öldüm, gel ağıdımı yak" diyor. Bu rüya ile birlikte Ağıtçı Kadın'ın yolculuğu Arguvan'dan başlar, Konya, Bursa, İstanbul, Erzurum ve Arkanya sırasıyla devam eder. Bu şehirler akla Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir'ini de getiriyor. Ağıtçı Kadın Heves Ali'yi bulma umuduyla ve yaşlı haliyle bu yolculukları göze alıyor. "Aşk insana neler eder?" sorusuna da iyi bir cevap oluyor bu yolculuklar.

Yazar şehir betimlemelerinde başarılı olmuş bana göre. Anlatım tarzı olarak açık, sade ve akıcı bir anlatımı var. Postmodern bir tarz da göze çarpıyor. Bunun nedeni de ilahi bakış açısı, Ağıtçı Kadın'ın ağzından yazılan bölümler ve taziye sahiplerinin ölülerinin nasıl biri olduğunu kendi ağızlarından anlattığı kahraman bakış açısı bölümleri olması bana göre. Lirik bir söyleyişin olması da romanın önemli özelliklerinden birisi. Alıntı yapılabilecek çokça anlamlı cümle de var.

Kemal Varol, Haw romanıyla ses getirmişti ve bu yükseliş Ucunda ölüm Var ile de devam ediyor bana göre. Güzel bir roman okumak isteyenlere tavsiye ederim.
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 10 verdi
8 beğen · 6 yorum
Okunmayan barkod (@karamelmerii)
Ben de alınacak kitaplar listeme almıştım bu kitabı.teşekkür ederim şimdi1.sıraya getirdim.tereddütsüz alırım artık.
23.01.16 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
Rica ederim faydalı bulduysanız ne mutlu bana, siz de okuduktan sonra bir inceleme yazarsınız artık :) şimdiden iyi okumalar .
23.01.16 beğen cevap
Okunmayan barkod (@karamelmerii)
Yazarım tabi :)
23.01.16 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
Sevinirim yazmana , yazarı görürsem selamlarını da iletirim :)
24.01.16 beğen cevap
Okunmayan barkod (@karamelmerii)
Imzali kitap pek bi makbul olurdu ama olsun o da iyi :)ankara kitap fuarında ahmet varol da var mıydı bilmiyorum ama finaller bitince memlkete dönüş yaptım.bidaki fuarı kacirmayacam:))
24.01.16 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
İmzalı kitap güzel olurdu haklısın :) kemal varol yazarın ismi yanlışlık olmuş heralde :) ankara'ya gelmedi adana kitap fuarında imzaladı sadece, kaçırmaman iyi olur güzel yazarlar güzel kitaplar kolay bulunmuyor :)
24.01.16 beğen cevap
Biz hepimiz bir Ali'nin yetimiyiz dünyada..
Kemal Beyle geçen sene Kitap Ağacı Ankara'nın söyleşisinde tanışmıştım. Kitabını okumadan ilk tanıştığım yazardır.. O kadar naif ve kibar biriydi ki onu dinlemek çok güzeldi ?
Sürükleyici akıcı bir dili var.. Heves Ali'yi ararken bende onunla beraber aradım ama bulamadım.. Her hikayede ölüm üzücü her hikayede bir kaybolmuşluk var.. Daha 25. Sayfada Ağıtçı Kadının sonu yazılmış aslında "Oysa bir ölüye bakarken onların ölüsünü görmem ben. Yerde upuzun yatan mevtanın yerinde yatanın ben olduğumu düşünürüm." Ağıtçı Kadın hep o ağıtları kendi için ve bulamadığı Heves Ali için yakmış.. İlk önce ebe olmuş hayata merhaba dedirtmiş sonra ağıtçı olmuş hayata veda ettirmiş...O kadar çok altı çizili cümlem oldu o kadar çok içime işleyen cümleler oldu ki hele her bölüm başı yazılı alıntılar kalbime dokundu.. Bu sadece onlardan bir paragraf..
"Dilim sana sürçerdi, gözlerim yolunu beklerdi, ayaklarım sana koşardı, saçlarım sana düğümlenirdi. Ah çekerdim. Dilimi ısırırdım. Başımı yeniden kederle sağa sola sallardım. Bütün ölüler Ali'dir, derdim sonra. Biz hepimiz bir Ali'nin yetimiyiz dünyada." ( Syf. 198)
Kitapla ilgili bir tespit yaptım ve doğru çıktı ? Ama size söylemiiiyceeem yoksa tüm büyüsü kaçar ?
Geçen seneki söyleşinize katılmasam bu kadar nötr okuyamazdım kitabınızı.. Kaleminize sağlık ?
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

Başka kitaplarda benzerine pek rastlayamayacağınız bir karakter ile tanışacaksınız bu kitapta, bir Ağıtçı kadın ile. Sonra da onunla beraber bir yolculuğa çıkacaksınız. Konya'ya uğrayacaksınız önce, sonra Bursa'dan geçecek yolunuz. İstanbul ile Erzurum'a da varacaksınız, gezeceksiniz, farklı ve bir o kadar da hüzünlü hikayeler dinleyeceksiniz. Ama en çok arayacaksınız, her seste, her insanda tek bir kişiyi bulmaya çalışacaksınız, Ağıtçı kadın'ın ilk yarasını, Heves'ini, Ali'sini. Üzüleceksiniz, umutlanacaksınız bazen ama en çok ta hatırlayacaksınız, her yaşamın ucunda ölümün olduğunu.
Yazarın okuduğum ilk kitabı, aslında son çıkan romanıymış. Bilmeden yine tersten okumaya başlamışım :) Kitapta tek tük diyaloglar ile karşılaşacaksınız. Betimlemele ağırlıklı olsada yazarın anlatımı sizi sıkmıyor, ''şu hikayeyi de okuyayım'', derken bir anda kitabın sonuna geliveriyorsunuz. Tadı damağınızda kalıyor adeta. Bence okunmalı ;)
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

kitabın ilk önce kapağı hoşuma gitmişti. bir çift ayakkabı. herkes bilir , bir evde cenaze varsa evin kapısına mevtanın ayakkabıları konulur anadolu da..
okuduğum bir inceleme yazısından sonra da almaya karar verdim.
(http://www.aksiyon.com.tr/kultur-sanat/ask-sende-heves-bende-kaldi_553641)
iyi ki de okudum dediğim bir roman. buruk bir kalple okudum.ölüm sonuçta.. bir çok ölünün hikayelerini dinlediğimiz kitapta aksi düşünülemezdi. dünyada ölümden başkası da yalan .. ağıtçı kadının izinde gezdik durduk. bir yandan ağıdını yaktığı ölülere, diğer yandan kendi hikayesine üzüldük. kendi aşkına ağladıkça, şiirsel bir dille ağıdını yaktıkça içimiz acıdı. herkesin beğenebileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.
şimdi yazarın diğer kitaplarını da inceleyeceğim. alıntı eklemek üzere sayfa değişiriyorum:)
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

İlk Kemal Varol okuyuşum...Kitapta ağıtçı kadın var ölenlerin ardından aslında kendi acısını hesaba katarak ağıt yakan,Heves Ali'ye tutkun.Lakin ne yaşamışlar hiç değinilmemiş.Ortada karşılıklı bir aşk var mı orası bile meçhul.Ağıtçı kadın her yerde Heves Ali'yi arayıp durmuş.Heves Ali onu zerrece umursamış mı bilmiyoruz.Karakterin bu derece saplanıp kalmasına sinir bile olmuş olabilirim.Üslubu güzel,akıcı bir kitaptı.Ve sonuna kadar merak da ettirdi fakat detaylara zerre değinilmemesini ve de karakterin davranışlarını(kendini bu derece her şeye kapatıp yalnız bir hayat sürmesini,kendini sevdiğinden emin bile olmadığı bir adam uğruna şehir şehir gezmesini vs.)sevmedim.Sonu sürprizli olsa da inandırıcılıktan uzak bir kitaptı bana göre.
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

Ucunda Ölüm Var - S41

Herkes bu eski püskü eve gelip avlunun bir köşesine kurulduğunda, evden garip bir biçimde ağıt ve gözyaşları, çığlık ve dövünme sesleri yükselmedi.
Emirhan Oruç tarafından eklenmiştir.
Esmi hanım

Esmi hanım

@esmihanim

Okuma yazma bilmedim hiç.Harflerin kağıda düşenine değil yüreğe inenine inandım hep.
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
odalık

odalık

@odalik

Vazgeçtim bu oyundan.
Halim yok yeniden yollara düşmeye.
Bir ömrü rüya etmeye takatim yok.
Kime ne söylesem canım efendim!
Hasanım Ali, Hüseynim Ali, Hevesim Ali!
Kalbini unutan insan, neyi unutmaz ki!
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
odalık

odalık

@odalik

Aşkın hikayesiyse kendisinden daha güzeldi
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

fakat eni sonu herkes bilirdi ki dünya üzerinde bir âşıkların , bir de açların uykusu gelmezdi.
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

Neyse ki sonunda ölüyor insan. Şükür ki ölüyor. Kıyamete kalıyor her hesap. Üç-beş aşla, bir avuç toprağa kalıyor.Bir rüya ile bir duaya kalıyor. Bir hatıra ile vara yoğa kalıyor. Şükür ki kalbe değil, sonunda kelimelere kalıyor hesabımız. Söyleyemediğimiz, içimizde kalan o kelimeler biz farketmeden gelip yüzümüze kuruluyor. Her harf zaman içinde yüzümüze sızıyor.
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Hatırası var koca bir yılın, her güne bir anı işlenmiş. paylaşım fotoğrafı
"Hatırası var koca bir yılın, her güne bir anı işlenmiş."
Baş yastığı başın derdini bilmezmiş..

Bilirdi bu hali...

Bazen dünya insana batardı...

Ne toprak alırdı insanın sıkıntısını ne de kederini yataklar dindirirdi..

*Herkesin başında "hatıra" kavramı olduğu sürece hiç bir şey dindirilemezdi.

Ve insan kendine yine yazarın kendi cümlesiyle yitik bir ezgiyle böyle eyvahlanabiliyordu :

"Ah, herkesin ömrünü hikaye ederken kendi ömrüne bir cümle kuramamış ben..!"
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülizar Şahin

Gülizar Şahin

@gulizarsahin

Ucunda Ölüm Var... paylaşım fotoğrafı
Ucunda Ölüm Var...
#kitapyorumu Türk edebiyatının en sevdiğim çağdaş yazarlarındandır Kemal Varol...Modern masalcıdır benim için bir nevi. 90'lar Türkiye'sini sembolik ifadelerle o kadar güzel ifade eder ki, o acılı günleri tekrar yaşarsınız tüm hücrelerinizle...İki yıl önce Haw kitabı ile tanımış, dönemin olaylarını bir köpeğin gözünden dinlemiştim. Fakat bu kitap bende çok çok farklı bir etki bıraktı. Belki ağıtçı kadınla aynı toprakların çocuğu olmak mı bunun sebebi (Kırşehir),ya da ağıtlarla büyümüş bir çocuk olmak mı bilemedim. Ama şunu biliyorum ki bu toprağın kadınları çok çekti.. ve hala da çekmeye devam ediyor.. ????????????Son olarak yazarın kendisinden dinleyelim kitabının öyküsünü,
"Herkes bir kayıp duygusuyla yaşıyor. Kimi zaman bir insan oluyor bu, kimi zaman bir duygu. Roman kahramanım, elli yıl boyunca bir adamı aramış, türkülerde izini sürmüş, onu başkaları için yaktığı ağıtlara saklamış bir kadın. Bu kahraman üzerinden eksik kalmış, tamamlanmamış, ukde kalmış bir aşk hikâyesi anlatmak istedim. Türkülerde, halk hikâyelerinde, masallarda kalmış, günümüz insanının anlamakta zorlanacağı aşkın izini sürmek istedim. Ama temel derdim keşke sadece aşk olsaydı. Aşk ve memleket insana neler eder, onu anlamaya çalıştım bir bakıma.."
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon