up
ara

Terk Edenler ve Kalanlar

Napoli Romanları 3 - Those Who Leave and Those Who Stay

Terk Edenler ve Kalanlar Konusu ve Özeti

Terk Edenler ve Kalanlar
Fabrikada işçi olarak çalışan Lila ve Lenu'nun faşizme karşı direnişi.
Çevirmen: Eren Yücesan Cendey
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051419572
Sayfa: 458 sayfa Basım Tarihi: 2016
Terk Edenler ve Kalanlar Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Kimliğini büyük bir ısrarla gizli tutan Elena Ferrante, ilk kitabı olan Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım ile başladı Napoli Romanları'nı yazmaya. Seriyi ikinci kitap olan Yeni Soyadının Hikayesi izledi. Tüm dünya da büyük ses getiren Napoli Romanları Serisi, üçüncü kitabı Terk Edenler ve Kalanlar ile devam ediyor.

Terk Edenler ve Kalanlar Kitabının Konusu
70'li yıllarda kadın işçi olarak çalışan özgür bir ruha sahip olan Lila ve arkadaşı Lenu'nun zorlu maceraları.

Terk Edenler ve Kalanlar Kitabının Özeti
Fabrikaların idareleri belki bir gün el değiştirir ve yönetim hakkı işçilerin eline geçer. Üstelik kadın işçilerin. Lila, fabrika da gecesini gündüzüne katarak çalışan işçilerden birisidir. Haksızlığa gelemez, boyun eğmez, özgür bir ruha sahip, hakkını savunan bir kadındır. Bu karakteri ile çalışmakta olduğu fabrikanın düzeninin yönetimin istediği gibi işlememesine sebep olur. Lila’nın hayatı, karşımıza kolay çıkabilecek bir hayat değildir. Diğer kadınlara benzememesi yönünden de dikkatleri üzerine çeker. Zeki ve kıvrak zekası sayesinde, içine düşmüş olduğu her türlü karmaşadan kurtulmayı başarmıştır. Gelecekteki güzel ve yeni günlerine yelken açmasını öğrenmiştir.

70’li yıllar, solcular ve faşistlerin acıma duygularını kaybederek savaştığı yıllardır. O yıllarda, solcular için hayatta kalmak epey zordur. Lenu’da zulüme, baskılara karşı duran, insancıl, tek yürek olmayı başarmış duygulu insanlardandır. Lenu yeni evlenmiştir. Hayatında gelişen karmaşalar ve seçimler arasında kalır. Git geller devam ederken, trajik bir seçim yapması gerekecektir.
Ying Yang
Lina ile Lenu aynı Ying Yang simgesi gibiler.. Yine birlikte ama aynı zamanda ayrı..
Birbirlerini destekleyen ama aynı zamanda birbirlerine karşı.. Akla kara gibi.. İyi ve kötü gibi..
Nasıl bir ilişkileri var? Nasıl bir dostluk bu?
Anlatılmaz yaşanır demek isterdim ama Lenu çok güzel anlatmış.. Tavsiyemdir
ataç ikon Terk Edenler ve Kalanlar
kitaba 9 verdi
0 yorum

Terk Edenler ve Kalanlar - S41

Bir an için yanıldığımı sandım, Lila onun hayatından hiç çıkmamıştı, demek ki kitapçıya benim için değil, ondan haber almak için gelmişti. Sonunda şöyle düşündüm: gerçekten Lina hakkında haber almak istiyor olsaydı bunca yıldır bilgi edinmenin yolunu bulurdu ve bu konuyu ivedilikle kapamak isteyen birinin sert tonuyla tepki gösterdim.
Jigglypuff tarafından eklenmiştir.