up
ara

Gözlerini Haramdan Sakın

Gözlerini Haramdan Sakın Konusu ve Özeti

Gözlerini Haramdan Sakın
Gözlerini Haramdan Sakın kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Portakal
ISBN: 9789756491942
Sayfa: 512 sayfa Basım Tarihi: 2016
Aşk, polisiye, imkânsızlıklar…

İnandığı değerlere sadık kalmaya çalışan yakışıklı bir polis ve onun aksine rahat bir hayat tarzına sahip güzel bir kız; Ömer ve Betül…

Biri işine, ailesine ve değerlerine sadakatle bağlı, kendi küçük ve muhafazakâr dünyasında mutlu… Diğeri ailesi sürekli seyahatlerde olduğu için yalnız; bütün hayatı eğlenmek, gezmek, arkadaşlarıyla vakit geçirmek olan bir hayalperest…

İki farklı dünya, iki farklı insan; yolları pek de hoş olmayan bir şekilde kesişiyor. Betül hem Ömer'i ve sert mizacını anlamaya ve bir şekilde de onun farklı dünyasına girmeye çalışırken, hem de kendi hayat tarzını, aile ilişkilerini ve gerçek arkadaşlığı sorguluyor.

Ve Betül'ün tek taraflı ilerleyen bu ilgisi, Ömer'in "Benden uzak dur," ihtarlarına uymayıp bir çatışmanın ortasında hedef noktası olmasına zemin hazırladığındaysa artık her şey için çok geç oluyor.

Peki ailesine, farklı yaşam tarzlarına ve yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Betül'ün aşkı mutlu sona erecek mi? Eğlenceli bir dil, heyecanlı bir bekleyiş ve tüm imkânsızlığına rağmen yoğun bir aşk hikâyesi…
Corpus

Corpus

@corpus

Öncelikle itiraf etmem gereken şey, wattpad kitaplarına önyargı yapmaktan ziyade onları biraz yetersiz bulmam olmalı. Ben yıllardır internet üzerinde yazan ve okuyan biri olarak garip bir şekilde bu sektörü es geçmiştim. Bu yıl üye olduğumda ise durumun vahameti oradaydı. Kötü çocuklar, tecavüz öyküleri, mafyalar, töre evlilikleri ve nihayetinde spiritüel kısmı dolduran garip başlıklı İslami olduğu öne sürülen öyküler. Kimseyi incitmek istemem katiyen ancak göz attığım tüm hikayeler vasatın altındaydı ve ben hiçbirini okuyamadıkça bir daha okumamaya karar vermiştim. Velhasılıkelam, Merve'nin hikayesi kitap olmadan evvel önerilen ama benim okumak istemediğim bir hikaye olmuştu. Kitap olunca kapağı ve gidişat merakımı perçinlemeye başladı ve nihayet kitabı bu ay alabildim.

Başta biraz huzur sokağı tarzı bir öykü bekliyordum. Okuyanlar bilir, ülkemizde İslama yönelik olumsuz bakış açısının en realist örneklerinden biridir o kitap. Ancak daha sonra kitabın tamamen bir hayatı içine aldığını fark etmeye başladım. Kitap dolu dolu yazılmış, böyle emek verilmesi beni en başta etkileyen şey oldu zaten. Betül'ün hayatı, düşünceleri kendimize gösterdiğimiz geniş bir özenle işleniyor her sayfada. Başlangıçta biraz zayıf kalıyor kahraman anlatıcı, inkâr edilemez ama bir 10 bölüm sonra kalem yazarın eline öyle bir yerleşiyor ki sürüklenip gidiyorsunuz okurken. Ben normal şartlarda çok sıkılgan bir insan olmama rağmen günlerdir okumak istediğim tek roman, gözlerini haramdan sakın. Elimden bıraksam da aklımdan çıkmıyor ve garip rüya-hayal anları yaşatıyor bana gece yatarken. Kolum da bir hayli ağrıyor artık ama kitap aşkı bu, çekeceğiz.

Spoiler vermeyi ve konu anlatmayı sevmiyorum, o yüzden önem verdiğim noktaları baz alacağım çoğunlukla. Kitabın satır aralarına gizlenmiş hakikatler benim  içn gerçekten önemliydi. İnsanın bir anda değişememesinden tutun görmezden gelinen sünnetlere ve toplumun hangi kesimi olursa olsun kadına biçilen role kadar...

Anlayacağınız düşük bir beklenti ile başladığım kitaba 50. sayfalara geldiğim sıralarda âşık oldum. Merve Özcan'ın kalemi, gerçekten kendine has. Yazdıklarının ona ait olduğunu hissettirecek çok fazla yazar tanımıyorum. Mesela aklıma ilk gelen Tahereh Mafi oldu nedense. Onun da kelimeleri kullanış şekli çok özgün. Aynı şekilde Merve için de bunu hissediyorum. Yaptığı benzetmeler, göndermeleri, muzip ruh hali her cümleden hissediliyor. Yalnızca kurulan cümleye hayran olduğum yerler var kitapta mesela. Ne bir olay ne de özlü sözler aslında ancak Betül'ün karmaşık halini Plüton ile hissetmek unutulacak gibi değil.

Nasıl anlatsam beğenimi bilmiyorum fakat az evvel kitap bittiğinde kucakladığımı saklayamayacağım. Uzun zamandır bu kadar sevdiğim bir kitap olmamıştı. Hemen ikinci kitaba geçmek, bitirmek istiyor ama üçüncü kitabın henüz yazılmadığını bildiğim için kendimle hafiften savaşıyorum da. Ne kadar direneceğim, bilinmez.
ataç ikon Gözlerini Haramdan Sakın
kitaba 10 verdi
0 yorum
mai

mai

@kristalmai

Çok beğendiğim bir kitap
Tam manasıyla polisiye tam manasıyla dini tam manasıyla aşk içermiyor farklı bir kitap. tavsiye ederim wattpad kitabı olmasına rağmen çoğu wattpad kitabı gibi değil. Okudum tavsiye de ederim 6 haziran 2016 tarihinde bu serinin devamı olan Yüreğini Haramdan Sakın kitabı bu ki,tabın devamı niteliğinde (hem wattpad sitesinden hemde gerçekte okuduğum için biliyorum)
ataç ikon Gözlerini Haramdan Sakın
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ben iste ya!

Ben iste ya!

@prenses

bir kizin ailesi karsi oldugu halde islama onem vermesini ve ask yolundaki imkansizliklari asmasini anlatiyor herkesin okumasini isterim.
EK 1
bu roman fazlasiyla etkileyici ve heyecan dolu olldugu icin insanda merak duygusunu uyandiriyor birazcikta uzun bir hikaye o yuzden de 3 parcaya ayriliyor gozlerini haramdan sakin , yuregini haramdan sakin ve ruhunu haramdan sakin bu roman ask polisiye ve imkansizliklarla dolu bir kitap taraflarin birbirleri icin canlari pahasina savasi bas rol olan betulun islama merak ve sevgisi basrol olan omerin bu meraka olan saygisi ve bu meraki gidermek adina verdigi emek ve en sonunda da kavusmasi imkansiz olan iki farkli dunlara sahip ikilinin kavusmasi bu kitaba guzellik ve heyecan kazandirmistir 23.12.18
ataç ikon Gözlerini Haramdan Sakın
kitaba puan vermedi
0 yorum

Gözlerini Haramdan Sakın - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Corpus

Corpus

@corpus

Bu adamın her sözünü hazine gibi sahiplenen duygularımdan nefret ediyordum.
ataç ikon Gözlerini Haramdan Sakın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

asıl sadakat ileride evleneceğin insana veya başkasına değil rabbine
ataç ikon Gözlerini Haramdan Sakın
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

Her başım sıkıştığında geldiğim Fatma Teyze'm rahatlatamaz mıydı içimi? Peki, sırf onu görebilmek için yapmayacağım şeyler yaptığım, karşıma çıktığında kalbimi tekleten ve bir rüzgar gibi içimi ürperten Ömer de mi yapamazdı bunu?
ataç ikon Gözlerini Haramdan Sakın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ben iste ya!

Ben iste ya!

@prenses

gozlerini haramdan sakin
bu kitap bana cok sey ogretti. ben kitap okumayi seven bir insanim ama bu kitaptan sonra okumaya bayilan biriyim. bu gozlerini haramdan sakin kitabini 3 gude bitirip yuregini haramdan sakin'i basladim onu da iki gunde bitirecektim 40 sayfa kaldiginda bitmesin diye okumadim o kadar sevdim bu kitabi 3uncusu istedim pazartesi gelcek o yuzden bitmesn diye okumamistim fakat bugun dayanamayip bitirdim kitabi. kitap hakketen sahane cok duygu ve heyecan biriktiren bir kitap o yuzden paylasiyorum ki herkes okusun herkes benim gibi okumayi sevsin ve boylece ben de birilerinin iyi yollarda yardimcisi olabileyim...
ataç ikon Gözlerini Haramdan Sakın
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
4 yorum
ebru güzel (@ebruguzel150)
Yazarı kim
23.12.18 beğen cevap
müfit selimoğlu (@mufitselimoglu376)
Her şey o kadar birbirine girdi ki, ne haram ne helal belli değil artık.. bunu da öğretiyor mu hocam?
23.12.18 beğen cevap