up
ara

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler

- Alabardas, Alabardas, Espingardas, Espingardas

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler Konusu ve Özeti

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler
Arthur silah üretimi yapan bir fabrikada çalışıyordur. Silah üreten bu fabrikanın çalışanları üzerinden silah üretimi ve kullanımı hakkındaki soruları cevaplamaya çalışıyor.
Yazar:
Çevirmen: Işık Ergüden
Yayınevi: Kırmızı Kedi
ISBN: 9786059799782
Sayfa: 130 sayfa Basım Tarihi: 2016
Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler Kitabı Hakkında Genel Bilgiler

Nobel Edebiyat Ödülü bulunan ünlü yazar José Saramago’nun Alabardas, Alabardas, Espingardas, Espingardas orijinal adından Işık Ergüden çevirisi ile Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler olarak Türkçeye çevrilmiştir.

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler Kitabının Konusu

Silah üretim fabrikasında çalışan biri olan Arthur üzerinden anlatılan kitapta, bir insanın silahla öldürülmesi ve bu silahları üreten fabrikada çalışan işçilerin ekmek parası peşinde koşması anlatılmaktadır.

Ekmek parası için, bir insanın ölümüne sebep olabilecek ya da yaralayabilecek silahları üretirken, fabrika sahibine karşı neden bir greve başlamadıkları ya da eylem yapmadıkları gibi konuları esas almıştır
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

✏"Dünya kurulalı beri silahlar vardı ve bu yüzden daha fazla insan ölüyor değildi,sadece ölmesi gerekenler ölüyordu, asla daha fazlası değil."✏ Asla daha fazlası değil.... Bu cümle okuduğumdan beri kafamın içinde dönüp dönüp duruyor. Hele ki son bir senedir canım ülkemi düşününce içimi sızlatıyor. Ve neden silah sanayide hiç grev olmaz? Saramago'yu okuduktan sonra, dedim keşke olsa, olsa da bir süre yüreğimiz ağzımızda yaşamasak. Her sabah korkuyla bakmasak haberlere. En ufak birşey de mesela internet yavaşladığında elimiz gitmese haberlere, yüreğimiz hoplayarak.
Gelelim romana artık. Bizi okumak kurtaracak ne de olsa. Okuyanlar kurtaracak, bilgi kurtaracak, bilim kurtaracak. Velhasıl kitaplar kurtarıcımız olacak. "Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler", Saramago'nun son kitabı. Tamamlayamamış ama yarım bırakmışlık yaşatmıyor okuyunca okuyucuya. Kitapta Saramago'ya ait notlar ışık tutuyor bize. O yüzden diyorum ya yarım kalmamış aslında. Aklından geçenleri bize gösteriyor ve kitaptaki diğer metinlerle birlikte kitabı tamamlıyor bizim için. Roman silah endüstrisini sorguluyor. Bitmek bilmeyen savaşlarla, silah fabrikasını mercek altına alarak o meşhur soruyu soruyor: “Neden silah sanayisinde hiç grev olmaz?”. Bir silah fabrikasında çalışan adamla idealist karısı arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Bir solukta okuyacaksınız.
4 beğen · 0 yorum

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler - S41

Silah tedarikçisi olarak mı, Evet, sayın müdürüm, silah tedarikçisi olarak, hepsi bu, Peki bu iyi mi olurdu, yoksa kötü mü, Bakış açısına bağlı, Sizin bakış açınız nedir, Ben şirketin çalışanıyım, refah içinde olmasını, gelişmesini dilerim, Y yurttaş olarak, sade bir kişi olarak, Silahlardan hoşlandığımı kabul etmem gerekse de ben de herkes gibi savaşların olmamasını tercih ederim...
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
tiştek

tiştek

@tisteki

Kaos insana bu dünyada işgal ettiği yeri hatırlatır ve onu daha insan kılar.

* kitabın sonunda yer alan Roberto Saviano'nun ''Artur Paz Semedo'yu Bende Tanıdım'' yazısından.
ataç ikon Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Dünya kurulalı beri silahlar vardı ve bu yüzden daha fazla insan ölüyor değildi,sadece ölmesi gerekenler ölüyordu, asla daha fazlası değil.
ataç ikon Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Dünya kurulalı beri silahlar vardı ve bu yüzden daha fazla insan ölüyor değildi,sadece ölmesi gerekenler ölüyordu, asla daha fazlası değil."
0 beğen · 0 yorum
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Jose Saramago Kitapları
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun Dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eserlerinden mutlaka ok...
Derya Deniz

Derya Deniz

@deryadeniz41

Yeni kitabım paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım
#Yeni kitabim
ataç ikon Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon