up
ara
‹ Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler Kitap İncelemeleri

Fehmi Çapraz

Fehmi Çapraz

@fhmcprz

Grevler günümüz dünyasının olmazsa olmaz eylemlerinden biridir.Duyarız,görürüz sırtında göğsünde “Bu iş yerinde grev vardır diye yazan çalışanları” Aklınıza gelebilecek bir çok yer(ler)de olabilir bu.Çalışma şartlarının,maaşların, Alt-üst ilişkilerinin/Siyasi nedenlerin sebep olabileceği bu eylemler yaklaşık 3200 yıl önce Mısır Piramitlerinin yapılması aşamasında ortaya çıktı ve o zamandan bu yana da hayatımızın bir parçası.Ama günümüze kadar belki de grevin olmadığı tek bir endüstri var?Neresidir bu hiç düşündünüz mü?Zorlayın belleğinizi/bilginizi.
Yaşanmış/yaşanılacak hikayelerden yola çıkarak yazan kurgu ustası üstat Jose Saramago ölmeden önce son kez kaleme aldığı ve tamamlayamadığı bu küçücük eserinde bu soruya cevap aramış ama ne yazık ki ömrü yetmemiş.Saramago’nun muhteşem sorusu
“SİLAH SANAYİ”nde neden hiç grev olmaz.
Silah endüstrisinin karanlık geçmişi(Savaş çığırtkanlıkları yapıp ülkelerin içişlerine karışıp birbirlerine karşı insanları kışkırtarak provoke edişleri tıpkı ilaç şirketleri gibi hastalıklar icat edip yüzlerce binlerce insanın ölümüne yol açıp sonrada panzehirleri/aşı-serum ve ilaçları satmaları gibi)çıkan yada çıkabilecek her türlü grev girişimini kanlı bir şekilde bastırmış olduğunu gösteriyor.Silah fabrikalarının aralıksız süren üretimleri/satışları dünyada cereyan eden bir çok savaşın,kargaşalığın ana kaynağıdır.
Saramago’nun tamamlayamadığı bu eseri biz okuyanlarına da farklı tahliller sunma imkanı veriyor.
1 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

✏"Dünya kurulalı beri silahlar vardı ve bu yüzden daha fazla insan ölüyor değildi,sadece ölmesi gerekenler ölüyordu, asla daha fazlası değil."✏ Asla daha fazlası değil.... Bu cümle okuduğumdan beri kafamın içinde dönüp dönüp duruyor. Hele ki son bir senedir canım ülkemi düşününce içimi sızlatıyor. Ve neden silah sanayide hiç grev olmaz? Saramago'yu okuduktan sonra, dedim keşke olsa, olsa da bir süre yüreğimiz ağzımızda yaşamasak. Her sabah korkuyla bakmasak haberlere. En ufak birşey de mesela internet yavaşladığında elimiz gitmese haberlere, yüreğimiz hoplayarak.
Gelelim romana artık. Bizi okumak kurtaracak ne de olsa. Okuyanlar kurtaracak, bilgi kurtaracak, bilim kurtaracak. Velhasıl kitaplar kurtarıcımız olacak. "Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler", Saramago'nun son kitabı. Tamamlayamamış ama yarım bırakmışlık yaşatmıyor okuyunca okuyucuya. Kitapta Saramago'ya ait notlar ışık tutuyor bize. O yüzden diyorum ya yarım kalmamış aslında. Aklından geçenleri bize gösteriyor ve kitaptaki diğer metinlerle birlikte kitabı tamamlıyor bizim için. Roman silah endüstrisini sorguluyor. Bitmek bilmeyen savaşlarla, silah fabrikasını mercek altına alarak o meşhur soruyu soruyor: “Neden silah sanayisinde hiç grev olmaz?”. Bir silah fabrikasında çalışan adamla idealist karısı arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Bir solukta okuyacaksınız.
4 beğen · 0 yorum