up
ara

Doppler

Doppler Konusu ve Özeti

Doppler
Ormanda bisikleti ile gezerken bisikletinden düşen Andreas’nin birkaç gün sonra ormana taşınması ile başlayan hikayesi anlatılmaktadır.
Yazar:
Çevirmen: Dilek Başak
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750835292
Sayfa: 124 sayfa Basım Tarihi: 2016
Doppler Hakkında Genel Bilgiler

Norveçli yazar Erlend Loe kaleminden çıkan Doppler kitabının çevirmenliğini Dilek Başak yapmıştır. Ayrıca Erlend Loe’nun birkaç kitabı da beyazperdeye uyarlanmıştır. Varoluş Mücadelesi isimli kitabı ise dizi olarak gösterilmeye devam etmektedir.

Doppler Kitabının Konusu

Kitabımızın kahramanı Andreas’ın hayatındaki her şey çok güzel gidiyordu. Evi güzel bir şekilde yenilenmiş, iki çocuğuna iyi bir baba olmuş ve oldukça başarılı olduğu bir iş kariyeri var. Fakat bir gün ormana bisikleti gezisi için gider. Bisikletinden düşen Andreas çimlerin arasında düşmüş bir şekilde uzanırken, içini muhteşem bir huzur kaplıyor. Aklında yer edinen banyonun fayans seçimi ya da çocuk şarkılarından o anda oldukça uzaklaşıyor. İçine gelen huzurun yanında ise hiç tanımadığını düşündüğü babasının ölümü geliyor.

Bu düşüncelerinden sonra evine dönen Andreas, birkaç gün içinde ormanın içine taşınıyor. Burada yaşamaya başlıyor. Bu yaşam tarzına uyum sağlayabilecek miydi?
ÖMER CAN KOÇ

ÖMER CAN KOÇ

@omercankoc862

Kitap modern hayatın çarkları arasında çıkışmış Doppler soyadlı birisini hikayesi. Doppler'in iyi bir işi arabası ,evi ve ailesi vardır. Hayatı sürekli bir koşuşturma içerisinde.Ev tadilatlarının biri bitmeden öbürü başlar, işyerinde sürekli bir aksiyon, çoçukların dertleri derken Dopller ormanda bisikleti ile giderken düşer ve yaralanır. Her tarafı yar içindedir.1 ,2 saat ayağa kalkamaz ve esnada bir aydınlanma gelir. Evet orman yaşıyor. Ağaçlar , yapraklar ve hayvanlar.... Modern hayatın içinde bu doğal güzellikleri nasıl bu kadar ıskaladığını düşünür. Kendini sorgulamaya başlar . Sürekli statü peşinde, lüks peşinde, kariyer peşinde bir ömür. Peki sonuç? Huzursuzluk. Bana göre mutlulukla huzur arasındaki fark olumsuzluklara rağmen iyi hissetmedir. Yani mutlusunuzdur, ama trafik sizi bir anda mutsuz edebilir, mutlusunuzdur ama ınstıgrama koyduğunuz fotoğrafın az beğeni alması sizi mutsuz edebilir. Ama huzur kendiyle barışık olma halidir. Olumsuzluklar bu ruh halini pekte etkilemez. Duppler modern hayatın insanlara bu gerçeği ıskalattığını düşünmüş olmalı ki ormana taşınır, çadırda yaşamaya başlar. Yavru geyiği ona eşlik ederken oğlu da onlara katılır. Evet Dopplerin hayatında kariyer hırsı yoktur, teknolojik imkanlar yoktur, lüks yoktur ve hatta görgü kuralları bile yoktur. Ama Doppler bütün bu yokların arasında huzurludur. Çünkü o kendini sorgulamayı başarmış , kendiyle barışmak niyetindedir
Kitap benim daha önceki düşüncelerimi destekler nitelikte. Şöyle ki 26 yaşıma kadar kendime hiç hayattan ne bekliyorum diye sormamıştım.Çünkü hayattan beklentimi ailem ve toplum çoktan belirlemişti. Ve mutsuz olduğum bir gün kendime Ömer Ömer'den ne istiyor? diye sordum. Hayatımdaki büyük boşluğu farkettim. Bana biçilen rolü oynamaya devam edersem 5 sene vade ile araba alıp , 15 sene vade ile ev alıp , sürekli ağır maddi yüklerin altında ezilip , çoçuklarımı özel okula göndermek zorunda kalacaktım ve aklım başıma geldiğinde kendimi çocuklarıma adadım yalanını söylecektim. Doppler işte bunu red ediyor. Toplum ve ailemiz bizden bir sürü görev bekliyor. Peki ya kendimiz? Hayal kurmak hayallerin peşinde koşmak sadece çocukların işimi? Toplumun bize biçtiği rolü oynamak zorunda mıyız? Kendi hayatımızın izleyicisi değil aktörü olamaz mıyız?
ataç ikon Doppler
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Avcı toplayıcı
“Ev”i dört duvar arasına sıkıştırıp içine eşyalar doldurup “bizim” yaptık. İçinde olan bitenin dışarı sızmasını önlemek izole ettik. Bir de galiba en büyük ironi pencere, hem görmek istiyoruz dışarıda olup biteni hem de perde ile örtüyoruz görünmesin diye içeri. Sakladıklarımız mı korkutuyor bizi yoksa iki yüzlü bir kendini ispat isteği mi bilemediğim bir yapılaşma evin tuğlalı kapılı pencereli hali. Oysa ev John Berger’in tanımı ile iki çizginin kesişiminden oluşur. Dikey bir çizgi kökeni atalarımıza tarihimize dayanan; diğeri ise dünya ile paralel uzanan bir kültürel varoluş. Bu iki çizginin kestiği nokta ev. Ve hiç bir zaman maddi olmadı bu kavram. Peki buna rağmen “ev”den vazgeçmek mümkün mü, ya da içinden atmak mümkün mü? Cevabını herkesin kendi içinde vereceği bir soru olsa da “...çağımızın adamıyız; çağımızın başarısız adamıyız, ya da sade başarısız bir çağın adamıyız.”
Başarılı olmayı motivasyonun bir gerek şartı görmüş ve başarıyı da bir çok toplumsal kuralı içine oturtmuş bir çağın insanıyız. Tüm beklentilerimiz bu yönde başarı için çalışmak ve elde etmek. Her şey ve herkese sahip olma ihtiyacı. Oysa dünya bizim değil biz dünyanın içinde yaşıyoruz. Gelip geçici bir varlığız hepimiz. Doğumla başlıyorum ölümümüz. Sahip olma odaklı yaşam bizi zorluyor aslında hep bir daha isteği. Tüketmek için güdülenen vahşi bir hayvan halini aldık. Toplumsal varlığın devamı ise kurallara uymak. Başarı ile güdülenip sahip olmakla kamçılanıyoruz suni ihtiyaçları giderip mutlu oluyoruz. Oysa hepimiz biriciğiz hepimiz özel ve tekiz varlığımızı armağan ettiğimiz her nesne ise sadece dünyaya ait. Bizden önce var olan ve bizden sonra da var olacak olan meta.
Kaçma isteği işte bu noktada başlıyor bir sürü insanda Avcı toplayıcı atalarımıza dönme isteği, ormana kaçma isteği modern tüketim toplumunda ki “daha” kavramından kaçma isteği. Günlük bir dil eşliğinde ilk bölümünü okudum kitabın bir sürü soru bıraktı elbette bir sürü de tat şimdi sıra ikinci kitapta. Sorulara kendimce verdiğim cevapları sevdim. Dili günlük olunca kurgunun ön planda olduğu bu kitabı umarım okursunuz.
Keyifli okumalar!
ataç ikon Doppler
kitaba 8 verdi
11 beğen · 26 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Aslında hiç sevmem kendi paylaşımıma yorum yapmayı ama ek kısmına müzik eklenince çalınıyor. O yüzden burada paylaşıyorum bu ölümsüz eseri. Kitabın ruhuna uyduğu gibi kitapta da bahsi geçen şarkıyı; https://youtu.be/YR5ApYxkU-U
05.10.18 beğen 3 cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
açılmıyor yazmak istemiştim.
05.10.18 beğen 2 cevap
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
Kıymetli @seyyah73 üyesi; incelemelerinizi kaçırmadan okumaya çalışıyorum. Ve bende oluşan genel kanı şu; siz incelemeden daha farklı-üst bir şey yapıyorsunuz. Öyle ki her kitap zihninizde, bizatihi metnin içerdiğinden daha farklı bir dünya yaratıyor, siz bu dünyayı görüyor, algılıyorsunuz ve doğrudan okuduğunuz kitabı-metni değil de onun sizde oluşturduğu dünyayı anlatıyorsunuz. Bu şekilde inceleme yapan bir sizi bir de çok kıymetli @khaos üyesini seçebildim şu ana kadar. Özellikle incelemesini yaptığınız kitabı okumuşsam çok daha ilginç oluyor incelemeyi okumak. ( Devrik cümle seven Proton)
05.10.18 beğen 5 cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
@tambagimsizproton ne yazık ki haklı çıktın bu serinin ikinci kitabı çevrilmemiş Türkçe ye çünkü kitap bu: https://www.resimag.com/
05.10.18 beğen 1 cevap
Kırmızı Bisiklet

Kırmızı Bisiklet

@kirmizibisiklet

"Babam öldü.
Dün bir geyik avladım.
Ne diyebilirim
Ya o ya ben, birimiz canından olacaktı."

İşte kitap böyle başlıyor, bir avlanma ile.

Kitabı bir kaç gün önce bitirdim ve üzerinden biraz zaman geçmesini istedim düşüncelerimi paylaşmak için. Çünkü ne tam bir etkilenme içinde olabildim ne de hayır olmamış etkilenmedim diyebildim.
Kitabı bir kaç açıdan değerlendirebiliriz. Bir başımı alıp gidesim var kitabı, bir takas ekonomisi kitabı, duygu yüklü bir sorgulama, medeniyetimizin mizahi bir eleştirisi; aslında hepsi ama bir bakıma da hiç biri. Çünkü kitabın kahramanı Doppler bisikletten düştüğü gün-kitapta bir kırılma noktası- ormanın onu çağırdığını hissediyor ve içinde bulunduğu her şey ona gereksiz, boş, anlamsız ve yorucu geliyor. Ardından bütün hayatını geride bırakarak ormana yerleşiyor. Fakat bunu yaparken, sevmediği insanlardan uzaklaşırken, bu saydıklarımdan hiç birini amaçlamadan, bir yol gösterici figür olmaksızın içine çekiliyor.

Bir başarı öyküsü yaratmak, ama neden? Belki de hepsini burada toplamak doğru olacak.

Kitaba büyük anlamlar yüklemekten, Doppler'ın mücadelesine başarı demekten veya bunun gibi şeyler yakıştırmaktan kaçınmak istiyorum. Çünkü Doppler'ın çabasına ihanet gibi geliyor bana.

Yazarın dili ve mizahi yaklaşımı bana göre muazzamdı. Ve okunması gereken kitaplar arasına da eklenmeli mutlaka.
ataç ikon Doppler
kitaba 7 verdi
5 beğen · 0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

~~Oldukça felsefik bir eser... Okurken bunu alttan alttan veriyor, hayatı sorgulamanızı sağlıyor binevi. Toplumu mizahi yönü ile eleştiriyor aslında. Bu düzende herkes birbirinin aynı, siz ne kadar farkındalık oluşturabilirsiniz.? içinde bulunduğunuz düzende ne kadar huzurlu ve mutlusunuz?
.
.
**peki gerçekten siz içinde bulunduğunuz düzeni hiç sorguladınız mı? Gerçekten huzurunuz var mı? Ya da herşeye sahip olmak insanın mutlu ve huzurlu olmasına yeter mi?
.
.
~~Kitap bitince insan durup düşünüyor, gerçektente para, başarı, araba, ev, düzenli bir aile yaşantısı insanı huzurlu etmeye yeter mi? Peki ya kendin, kendin için ne yapıyorsun, zaman ayırabılıyor ve kendini dinleyip konuşabiliyormusun? Çoğu zamna kimse bunu yapmaz, herşeye sahip olan insanlar genelde huzurun peşinde oluyor, bu kitapta da bunun farkına varabiliyorsunuz.
.
.
** Lakin benim hoşuma gitmeyen bir kaç nokta oldu. biraz sokak ağzı gibi geldi bana dili. Okurken hoşuma gitmeyen kelimeler ve cümleler oldu. Bir diğer husus ise huzuru ararken bir şnsan bencilliğe kaçabilirmi diye düşündüm, geride kalan bir ilen doğmamış bir bebeğin varsa onları da dülünmek laızm, kendini prmanın içine apatıp orada yaşamak bana çokta mantıklı gelmedi. Ama vermek istediği mesajı vermiş mi, EVET, okunabilir mi? Tercih sizin, size bırakıyorum? ben pek beğenemedim, ya yanlış bir zaman da okudum, yahut da bana hitap etmedi ?
ataç ikon Doppler
kitaba 5 verdi
1 beğen · 0 yorum
Hayattaki amacımı sorguladım..
Hayattaki amacımı sorguladığım günlerde gerçekten beni daha çok bunalıma sokan bir kitap oldu.. Aslında rahat okunan bir kitap ama ruh halim nedeniyle her elime aldığımda sadece 3 4 sayfa okuyabildim zor bitirdim.. Bana nedense ailesini bırakıp ormana yerleşmesi bencilce gelmedi ama kocam böyle bir şey yapsa kızarım herhalde yada bende yanına taşınırım ? Ama anne geyiği öldürüp yavrusuyla arkadaş olması bana çok mantıklı geldi çünkü hayvanlar aleminde aslan sadece bir hayvanı öldürür geri kalanını bırakır ama insan canavarı bütün hayvanları öldürür.. Tüketici bir toplum olduğumuzun çok farkındayım bunu kitabı okurken bir kez daha anladım ama bunu değiştirmek için bir şeyler de kendimiz yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum.. İnsanlardan bu kadar soğuduğum bir zamanda bu kitabı okumak biraz ağır geldi sanki.. Hırsızlık yaptığı kişi ve evine giren hırsızla yaptığı sohbetler de hep düşündürücüydü..
ataç ikon Doppler
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum

Doppler - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ebru

Ebru

@kubraebru

“İnsan bir kez başarılı olmayagörsün, çevresinden övgüler almaya devam etmek için elinden geleni ardına koymaz. Bu, kendi kendine güçlenen, sonlanması gerektiği düşünülemeyecek bir döngü. İnsan öğrenci olarak, daha sonra iş hayatında, örgütlerde, derneklerde başarılı olabilir. İnsan başarılı bir partner, eş ya da dost, başarılı bir ebeveyn ve tüketici olabilir; insanın başkalarından daha başarılı olamayacağı hiçbir şey yok aslında; insan başarılı bir biçimde yaşlanabilir, hastalanabilir ve başarıyla ölebilir. Bisikletten düşüp kafamı çarpmasaydım ben de bunu yapardım şüphesiz. Ama artık olmaz. Ölümüm beceriksizce olacak, yaşadığım sürece bir daha asla bir şeyleri başarmaya çalışmayacağım. Hiçbir şeyi başarmayacağım artık.”
ataç ikon Doppler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
19 beğen · 5 yorum
iskoç (@iskoc)
Sen bisikletten mı düştün ?
25.03.19 beğen 1 cevap
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Çevremdekiler yardıma ihtiyacım olduğunu düşünüyor ama kendi başımın çaresine kendim bakmak islediğimden Afrika gibi de gururluyum. Afrika ile aramdaki en büyük fark, benim insanlardan hiç hoşlanmamam, Afrika’nınsa insanları çok sevmesidir.
İnsanların, dostların ve ailenin arasında olmak Afrika için en belirgin özelliklerden biri olarak görülürken, insanlardan, dostlardan ve aileden uzak durmak, benim en belirgin özelliğim.
ataç ikon Doppler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Balık

Balık

@balikadam

Düze çıkmak istiyorsak, dünya halkları ve dinleri birbirlerine ellerini uzatmalılar. Ama bunun işe yarayacağına hiç inanmadığımı da itiraf etmeliyim. Sanırım tren kaçtı. Şimdi hayatta olanların yok olması ve yerlerine yeni bir insanlığın gelmesi gerek. Boş bir sayfa açılması lazım. İnsan ırkının saldırgan nitelikleri bir miktar azalmalı. Daha az yufka yürekli bir insanoğlu, büyük resmi görebilme yeteneğine sahip yeni bir tür ortaya çıkmalı.
ataç ikon Doppler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Yuvada başarılıydım. İlkokulda başarılıydım. Ortaokulda başarılıydım. Lisede iğrenç bir şekilde başarılıydım; yalnızca derslerde değil, sosyal olarak da. İneklemeden, bütün ders kitaplarını hatmetmeden başarılıydım; biraz isyankâr ve küstahtım, hocalara tavrım, izin verilenin sınırındaydı ama yine beni diğerlerinden daha çok severlerdi; bunu becerebilmenin şartı, insanın sevimsiz bir şekilde çok başarılı olmasıdır, diye düşünüyorum bugün. Başarılı bir öğrenciydim, süper başarılı bir sevgilim oldu, diğer bütün işlere on basan bir iş teklifi aldıktan sonra başarılı dostlarımın arasında, başarılı bir şekilde evlendim. Sonra başarıyla büyüttüğümüz çocuklarımız oldu, başarılı bir şekilde elden geçirdiğimiz bir ev aldık. Bütün bu başarıların ortasında yıllarca dolanıp durdum. Başarılarla yattım, başarılarla kalktım. Başarılarla uyudum. Başarı soludum ve yavaş yavaş yaşamımı yitirdim. Şimdilerde olan bilene böyle bakıyorum. Allah çocuklarımı benim kadar başarılı olmaktan korusun.
ataç ikon Doppler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Ama eşsiz olmak demek, sadece eşsiz demektir. İyi demek değil."
ataç ikon Doppler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
şiir adamı

şiir adamı

@siiradami

Doppler paylaşım fotoğrafı
Doppler
"Norveç'te yaşıyorsan koşullar hakkında doğru bir fikrin olmuyor, diye düşünüyorum. Norveç'in bankalarda milyonlarca kronu var. Şaka gibi bir rakam. Sanki bir şeyin ne kadar çok olduğunu anlatmak için öylesine seçilmiş bir rakam. Ama bu, gerçek bir rakam. Norveç'in binlerce milyar kronu var. Bu para petrolden geliyor. Dünyada petrol fiyatlarını tetikleyen her sorunun ardından, paraları istifliyoruz. İnsanların arasına karıştığımız da yok. Denizin dibindeki petrolün sahibi kim, diye sorulabilir insan öyle düşünecek olursa. Ayrıca insan herhangi bir şeyi nasıl olur da alıp satabilir? Çünkü Norveç gerçek dünyanın önemsiz bir banliyösü. Biz de buralardan giderek uzaklaşıyoruz. Bu düşünceler akıllı düşünceler diye düşünüyorum ama kimin umurunda. Aynı zamanda faydalılarsa, bırak akıllı da olsunlar.
Küçük kervanımız Norveç'ten çıkmak ve dünyanın geri kalanına girmek üzere. Doğuya gidiyoruz. Diğer insanlara ulaşana kadar avlanıp meyve toplayacağız. Diğer insanları buradakilerden daha çok sevecek değilim belki de. Ama sadece belki. Göreceğiz.
Bu bir seferberlik. Bizler, son nefesimize kadar savaşacak askerleriz.
Akıllılığa karşı. Aptallığa karşı.
Çünkü ortada bir savaş var.
Bir savaş."
ataç ikon Doppler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon