up
ara

Devlet Üzerine

Devlet Üzerine Konusu ve Özeti

Devlet Üzerine
Somut Durumun Somut Tahlili kitabının da yazarı Vladimir İlyiç Lenin tarafından kaleme alınan Devlet Üzerine kitabı Siyaset, Felsefe türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yordam Kitap yayınevinden 2016 yılında 9786051721071 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Devlet Üzerine isimli kitap 64 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mazlum Beyhan çevirmiştir. Devlet Üzerine kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Mazlum Beyhan
Yayınevi: Yordam Kitap
ISBN: 9786051721071
Sayfa: 64 sayfa Basım Tarihi: 2016
Devlet nedir? Devletin özü, önemi ve anlamı nedir? Sosyalistlerin devlete karşı tutumu nasıl olmalıdır? Elinizdeki kitapçıkta, Lenin, bu sorulardan yola çıkarak devlet üzerine çarpıcı, anlaşılır ve özlü açıklamalarda bulunuyor. Lenin'in, Ekim Devrimi'nin zaferinin ardından, 1919'da Sverdlovsk Üniversitesi öğrencilerine verdiği konferansın kaydından oluşan kitapçık, Marksizmin devlete yaklaşımını çok geniş bir okur kitlesinin anlayabileceği bir yalınlıkta sunmayı başaran ender bir kaynak olarak öne çıkıyor. Lenin'in, üç ay sonra yine aynı üniversitede, Sovyet iktidarını yıkmaya çalışan gerici güçlere karşı savaşmak üzere cepheye gönderilen Sverdlovsk Üniversitesi öğrencilerine yaptığı konuşma da kitapta ek olarak yer alıyor.

Mazlum Beyhan'ın Rusça aslından çevirisiyle...

"Adına devlet denen ve önünde insanların bunun tüm halkın ortak iktidarı demek olduğu şeklindeki eski masallara inanarak kör inana dayalı bir saygıyla durdukları makineyi proletarya kaldırıp atacak ve bu bir burjuva yalanıdır diyecek. Biz bu makineyi kapitalistlerin elinden zorla aldık. Ve biz, aldığımız bu makineyle, bu sopayla, sömürüyü paramparça edeceğiz. Ve ancak dünyanın hiçbir yerinde sömürü ve sömürme olanağı kalmadığında; toprak sahibi ve fabrika sahibi kalmadığında, patlayana dek tıkınanların karşısında açlıktan kıvrananlar kalmadığında... ve bunların bir daha var olmalarının olanağı da kalmadığında, bu makineyi hurdaya çıkaracak, parçalanmaya terk edeceğiz."
V. İ. Lenin

Devlet Üzerine - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Atiye

Atiye

@atiye

Devlet, bir sınıfın başka sınıflara hükmetme aygıtıdır.
ataç ikon Devlet Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Atiye

Atiye

@atiye

 paylaşım fotoğrafı
"Devlet, bir sınıfın öteki sınıfları baskı altına almasını sağlayan, diğer bütün sınıfları bir sınıfa boyun eğdiren bir makinedir. Bu makine farklı şekillerde olabilir. Köleci bir devlet bir monarşi olabileceği gibi, aristokratik bir cumhuriyet ya da hatta demokratik bir cumhuriyet bile olabilir. "
ataç ikon Devlet Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum beğen ikon