up
ara

Kırmızı Saçlı Kadın Kitap İncelemeleri

booklover

booklover

@sevdiyebiri

kırmızı!
Orhan Pamuğun okuduğum ilk kitabıydı muhteşem bir dil kullanmış herkesin anlayacağı dilden yazılmış kitabın ortalarında biraz sıkıldım fakat sonraları doğru inanılmaz sevdim. Şimdi soracak olursanız beklentileri karşıladı mı diye keskinlikle evet Orhan pamuğun diğer kitaplarında görüşmek üzere 👋
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba puan vermedi
0 yorum
S

S

@bukleli

Okumaya çok hevesle başladığım ortalarında heyecanımın arttığı sonunda ise “biliyordum ya!” diyerek bitirdiğim bir roman. Kitap boyunca kaderden kaçılabilir mi yoksa kader kaçamayacağımız bir şey mi sorusu oluşuyor zihninizde. Genel olarak baba-oğul çatışmasını konu alan, içerisinde başka efsanevi hikayeleri barındıran kısa soluklu bir roman. Diyebileceğim tek şey kitabın içine girme isteğiyle beraber bazı şeyleri değiştirmek olacak. Ama ne yalan söyleyeyim daha iyi Pamuk romanı okumuştum.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 7 verdi
0 yorum
Fatolina

Fatolina

@fatolina

Saçlarını Taramışsın Kırmızı Renge Boyamışsın
Evet okuduktan sonra inadına kırmızıya boyamak istedim saçlarımı.. Kitap seni başka hikayeleri de bilmeye itiyor.. Örneğin sonrasında gidip Kral Oidipus'u buldum.. Sonra Rüstem'i.. Mutlaka okunmalı..
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 10 verdi
0 yorum
Esra Yılkın

Esra Yılkın

@darksdarks

Kırmızı saçlı kadın|Orhan Pamuk~
Orhan Pamuk’ un okuduğum ilk kitabıydı. Geniş bir zamana yayılmış bir roman. Görünürde bir aşk hikayesini daha doğrusu bir erkeğin yaşamını anlatan ama alt metinlerde baba-oğul/birey-otorite ilişkisini, batı-doğu felsefelerini içeren bir kurguya sahip. İran edebiyatında Firdevsi’nin yazdığı Şehnâmede geçen babanın oğlu öldürmesi 'Rüstem- Sührab' ve batı edebiyatındaki Sophokles’in yazdığı Oğulun babayı öldürmesi "King Oedipus -Laios ' karşılaştırması hem benzerlik hem farklılık acısından ele alınmış.
Kitaptan alıntılar:
İnsanın sevdiği, kıymetli bir şeyini kuyuda bırakıp sonra da unutması acaba neyin işaretiydi?
Her yıldız bir hayatı işaret ediyordu. Cenab-ı Allah yaz gecelerini yıldızlı yapmıştı ki, ne kadar çok insan, ne kadar çok hayat olduğunu hatırlayalım..
Sonuçları düşünürsen özgür olamazsın. Özgürlük, tarihi ve ahlakı unutmaktır.
Dünya ile arama uzaklık koydum. Dünya güzeldi , içim de güzel olsun istedim.
Kuvvetli,kararlı bir babamız olsun,bize neyi yapıp neyi yapamayacağımızı söylesin isteriz.Niye?Neyi yapıp neyi yapamayacağımıza,neyin ahlaklı ve doğru,neyin ise günah ve yanlış olduğuna karar vermek zor olduğu için mi?Yoksa suçlu ve günahkar olmadığımızı işitmeye her zaman mı vardır,yoksa,kafamız karıştığı,dünyamız dağıldığı,ruhumuz daraldığı vakit mi isteriz babayı?
Tıpkı babasız bir oğul gibi, oğulsuz bir babayı da kimse basmaz bağrına.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba puan vermedi
0 yorum
Furkan Saka

Furkan Saka

@scofield67

Orhan pamuğun okuduğum ilk kitabıydı ama gerçekten sürükleyiciliği,akıcılığı tatışılır, bıraksam mı diye düşünmedim değil
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 6 verdi
0 yorum
Kemal Şayli

Kemal Şayli

@kemaalsaylii

Mükemmel kaleme dökülmüş.
Kitabı ilk başta zaten adından kaynaklı aldım ve iyi ki okuyup bitirmişim ki etkisinden de uzun süre çıkamamıştım uzun soluklu bir şekilde okudum.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 8 verdi
0 yorum
Melisaholmes

Melisaholmes

@direncmelisa

Etkisinden uzun süre çıkamayacağım bir kitap.Kitap sıradan gibi gözükse de ortalarından sonra “vay bee” dedirttiren türden.Olması gerektiği bir şekilde de kitap bitiyor.Orhan Pamuğun diğer kitaplarını okuyacağım.Anlatış şekli Livaneli gibi olduğu için daha da çok sevdim :)
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 10 verdi
0 yorum
Blackrose

Blackrose

@blackrose

Orhan Pamuk'un üslubuna ters düşen kitap...
Diğer kitaplarına nazaran zaten çabuk çıkardığı çabuk çıkarmış olduğunu kitaba yansıtan bir yapıt
Olaylar birden oluyor uzun süre olaylar olmuyor düzensiz bir akış var eski tanrıça efsanelerini anlatırken kendini tekrarlıyor fakat vermek istediği olay güzel akış beni rahatsız etti olay akışı çok hızlı olmadığı için diğer sayfada ne olucak böyle olucak mı acaba diye diye tek solukta bitirebilecek bir kitap..
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba puan vermedi
0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

kitabın konusu çok ilgi çekici...hızlı ilerliyor ve gayet akıcı..Orhan Pamuk kitapları daha da ilgimi çekmeye başladı bu kitapla birlikte..
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Daha önce Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi adlı kitabını okumuştum. Ve Kırmızı Saçlı Kadın romanıyla ilgili fazlaca beklentim olduğunu fark ettim ki bu kitap okunamayacak kadar kötü olmamakla birlikte, beklentimi de karşılayamadı diyebilirim. Romanın içeriği; tiyatrodaki efsanenin gerçekleşip, yaşanmışlığa kadar uzanmış olmasını anlatmaktadır. Romanımızda bir babanın oğlu tarafından öldürülme çalkantılarını okuyacaksınız. Ayrıca bu baba karakterinin toy zamanlarında, evli olan Kırmızı Saçlı Kadına nasıl saplantılı bir aşk ile bağlı olduğunu okuyacaksınız. Ben romanı okurken şunu da fark ettim; romandaki olay örgüleri bir ustanın Cem'e anlattığı bir hikayenin ta kendisidir. Anlayacağınız hikayeler yaşanmışlığa karışmış durumdadır.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 6 verdi
0 yorum
Merdümgiriz

Merdümgiriz

@raskolnikovisa

Orhan Pamuk'a karşı bir sevgi besleyemediğim kesin fakat her kitabını okumaya başlarken belki bu sefer değişik duygular uyanır diye önyargılı davranmadan okumaya çalışıyorum. Malesef bu önyargı durumu hiçbir zaman değişmiyor.
Gelelim kitaba
Kitap baba oğul ilişkisini gerçekten bize iyi yansıtıyor. Gerek yaptığı telmih sanatıyla gerekse hikayenin akışındaki kahramanlardan bunu iyice benimsemek mümkün. Küçük bey karakterinin yaşadığı olaylar üzerinden ilerleyen bu eserde aslında kapağa bakıp aşk hikayesi diye düşünerek ele alınmayacağını anlamamız gerekiyor.
Birinci kısımda olayın akışı hızla ilerlerken tek sorun klasik Orhan Pamuk betimlemeleri olarak karşımıza çıkmakta. Bölümü merakla ilerlerken duraksadığımız yerler aslında bu betimlemeler oluyor. Ben de burada sıkılıyorum. Bazen o kadar sıkıcı betimlemeler geliyor ki kendimi Orhan Pamuk değil de dönemindeki halka öğretici metin yazan Ahmet Mithat okuyormuş gibi hissetmeme neden oluyor.
Bana göre bir kitapta şaşırtıcı sahneler olması gerekiyor - ki böylece kitap hem daha çabuk bitiyor hem de merak duygusu kitabı daha iyi anlamamı sağlıyor- Bu kitapta ise ilk bölümde bunu görmek mümkün fakat ikinci bölümde sonunu çok rahat kendiniz okumadan da getirebiliyorsunuz. Bu yüzden kitabı pek sevemedim diyebilirim. Vaktiniz varsa evet okuyun fakat vaktiniz kısıtlı ve elle tutulur bir şey istiyorsanız buradan yavaşça uzaklaşın.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 4 verdi
3 yorum
Red Red (@khaos)
Ben de hiç sevmezdim, ta ki "Benim Adım Kırmızı"yı okuyana kadar
10.11.17 beğen 1 cevap
Fatih Karaman

Fatih Karaman

@gezenotelci

Babam
Babalık kavramı üzerinden işlenen güzel bir hikaye.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 8 verdi
0 yorum
redminnion

redminnion

@redminnion

Dünya güzeldi, içim de güzel olsun istedim.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba puan vermedi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

KIRMIZI SAÇLI KADIN
KIRMIZI SAÇLI KADIN

Roman; Orhan Pamuk;Y.K.Y.5.Baskı / Ağustos 2016 ; 195 Sayfa (4)(16.07.2017)

Devrettim Orhan Pamuk'un son romanı olan KIRMIZI SAÇLI KADIN başlıklı kitabı.Giriş bölümü fena değildi,gelişme bölümü idare ederdi,sonuç bölümünde epeyce puan kaybetti benden.

On altı yaşında bir çocuğun anası yaşında bir kadınla tek gecelik bir ilişkisi çarpık bir düzeni işaret eder en çok.Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Aydın kabul edilenler Türkiyemizin içerisinde bulunduğu bu durumu alay ederek,kamu görevlilerini küçük düşürerek kitabında kullanıyorsa bu işte bir başka art niyet var demektir.

Nobel kazanmış bir yazarımız olduğu için Pamuk'u yerden yere vuranlara karşı savunmuş biriyim.Artık bu gerçeği geçmiş zamanda kullanacağım.Bu romanda Pamuk, kendisini vatan düşmanlığı yaptığını iddia edenlere karşı tavır koyuyormuş,o kesime olan hıncı yüzünden yazdıklarıyla bir parça kendini avutuyormuş gibime geldi.

Romanın Türkçesi geçer not alamadı benden.Bir metni hem de dünya çapındaki bir yazarımızın metnini bu hâlde kitaplaştıran ekibe de bir çift sözüm olacak.Yahu Kardeşim hiç mi Türkçemize bihakkin vakıf olan yok aranızda?.. Şu berbat hâliyle roman bana yabancı bir dilden Türkçemize çevrilmiş hem de kötü çevrilmiş bir metin gibi geldi. İlk defa Orhan Pamuk'un bir kitabını okuduğum için pişmanlık duyuyorum.

On altı yaşındaki çocuğun anası yaşındaki bir kadınla tek gecelik ilişkisini kimse bana destanlardan yola çıkarak savunmaya kalkmasın. Roman yazacağım ünümü devam ettireceğim gayesiyle şu romanı yazmaya başlamış ise Pamuk kendisine,Yazıklar olsun,diyeceğim.

Pazar,16 Temmuz 2017
EK 1
Kitabı okuyacak olanlar aşağıda yazdıklarımı okumasın!

KIRMIZI SAÇLI KADIN romanının kahramanı olan kadın 186.sayfada anlatıyor:

"Asıl zorluk kendimi değil oğlumu ikna etmekti.Davayı açsın diye aylarca ona dil döktüm,yalvardım;kavgalar ettik,tartışıp bağrıştık.Annesinin evliyken bir başkası ile yattığını, o kişiden çocuk sahibi olduğunu, bunu bilip sakladığını kabul etmesi kolay değildi,bunu kabul ediyorum.Kaç kere utanç ve öfkeyle "Emin misin?" dedi bana ve kaç kere "Oğlum, emin olmasam söyler miyim? " dedim ona.Bazan o,bazan ben utanıp önümüze bakar,susardık."

Cem adındaki erkek kahramanın 16 yaşındayken KIRMIZI SAÇLI KADIN kahramanla tek gecelik ilişkisini bir düşünelim.Cem rakı içmiştir o akşam. Bir cinsel ilişki aklından geçmemektedir.KIRMIZI SAÇLI KADIN Cem'in iki katı yaşındadır. Aradan 30 yıl geçtikten sonra bir anne yetişkin oğluna yukarıda alıntıladığım şekliyle olayı anlattığını açıklıyor.

Cem ile bir geçmişi yok ki KIRMIZI SAÇLI KADIN kahramanın. Anlatılacak bir yaşanmışlık da yok ki! Sadece tek gecelik bir ilişki var ortada! Paylaşılmış olan bir tek gün dahi yok! Ve yıllar sonra bir Türk kadını çıkacak zengin olmuş olan oğlunun asıl babasını bulduğunu artık yetişkin olan oğluna anlatacak! Anlatabilecek! Üstelik bunu anlatıyorken Romancı kadının aklında zengin babadan para koparmak olmadığını yazacak! Off! Baştan sona inandırıcılığı son derece zayıf ihtimaller üzerine kurulmuş bir roman olmuş KIRMIZI SAÇLI KADIN romanı. 17.07.17
EK 2
"KARA KİTAP romana benzemeyen bir roman.Konusu değildi bu romanda benim için önemli olan. Yazarımızın Türkçeye olan hakimiyeti övgüye değer. Ne Sema Kaygusuz'un yapmış olduğu gibi az kullanılan kelimelerle cümle kurma kaygısı gütmüş,ne edebiyat yapmış,ne de hikâyesini beğendirmeye çalışmış.Ben yazdım böyle bir roman alın okuyun,der gibi Pamuk.Sayfaları çevirme heyecanı yaşamadım,,,sindire sindire,tadını çıkara çıkara okudum.

Orhan Pamuk okumaya devam edeceğime dair bir his var içimde!..Güzel yazıyor bu adam..."

Kara Kitap adlı eserini okuduğumda tarih 1 Ekim 2013 imiş.Dört yıl kadar geçmiş aradan.O zaman Orhan Pamuk ve Kara Kitap başlıklı eseri için bunları düşünmüşüm... 17.07.17
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 4 verdi
30 yorum
Desert Rain (@seaa)
Hıım bence bende hic okimim yazdiklarin yetti hic iç açici bi roman diyil dedin gibi zayif ihtimallerle geçmiş :)
16.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Çoook zorlama bir kurgu olmuş @kartanesi.Oku da şahit ol bence ne kadar zorlama ne kadar uyduruk bir roman olduğunu KIRMIZI SAÇLI KADIN romanının.
16.07.17 beğen cevap
Desert Rain (@seaa)
Abiya beni bu sözler yeterince kastı be çok saçma oldu kesin özet geçmisin zaten saolasın ben başka yelkenlere geçiş yapim.Bende bir kitabı açtımda beyenmesem hoşuma gitmedimi aninda birakıyorum devamını getirmeden bunuda özeti anlatmisin hic güzel roman olmadi belli ben hiç almim :-)
16.07.17 beğen 1 cevap
Leandros (@leandros)
Okunmaz !!! Zaman kaybı...
16.07.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Orhan Pamuk'un sadece Kar kitabını okudum. Ama yine de ona karşı ön yargımı yıkamadım. Nobel ödülü kazanmış olması yetmedi bir türlü onu okumama. Sanırım bu yaptığın yorumlardan sonra da hiç okumam Semih abi :)
17.07.17 beğen 1 cevap
Desert Rain (@seaa)
(@leandros aynen öyle zaman kaybı.
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Arkadaşlar siz okuyun da kendi kararınızı kendiniz verin yahu!
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@kartanesi yazdıklarım özet değil fakat roman Orhan Pamuk yazdığı için "kötü" ve 4 puan.Fakat misal yeni bir yazarın ilk romanı olsaydı bu roman biraz daha hoşgörüyle bakabilirdim.Kimse ile kıyaslamak olmaz Orhan Pamuk'u mamafih sonradan yazarlığa soyunmuş olan bir şarkıcımızdan daha kötü bir roman yazmış olmasını hayretle karşılıyorum.
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@leandros romanı hiç okumadan "Okunmaz!" diyorsan bu kabul edilebilir bir durum değil;bilesin!
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ve sen @glbn...Benim incelememi okuduktan sonra aldığın bu "(...) hiç okumam" kararı yanlış bir karar olur;bu karardan dön lütfen! Benim dememle olacaksa hepinize tek bir yazar ve tek bir roman adı bildireyim de onu okuyun oldu olacak!
17.07.17 beğen cevap
Desert Rain (@seaa)
Abicim kısa özet geçtiniz diye ben ona dedim öyle tabi haklısınız Orhan Pamuk iyi bir yazar sadece bu romanı güzel diyildi şimdi bir kitabı actimızda keyif almiyorsak neden okuyalım ki böyle bir yazarda bu romanı beklemiyordunuz sadece.Kara Kitap diyorsunuz o kitabı hiç okumadim aklimda bulundurcam tabi güzel oldu kesindir.
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@kartanesi kendime de şaşırdım KARA KİTAP hakkında yazmış olduklarımla şu KIRMIZI SAÇLI KADIN -ki romanın başlığı bile irkiltici!- hakkında yazdıklarım arasındaki beğeni farkına!..Ben daha önceden dört eserini okumuştum Orhan Pamuk'un ve tamamına geçer not vermiştim.Nasıl izah edebilirim Kırmızı Saçlı Kadın adlı romanı hakkındaki görüşümü tek kelimeyle? Afalladım,diyeceğim...
17.07.17 beğen cevap
Desert Rain (@seaa)
Aynen öyle iki kitap ayni yazardan birini cok beyenerek okudunuz diyeri bir facia gibi hic iyi diyil semih abi her kitap iyi olucak diye bir şey yok bu kitabı beyenmeyen bence siz tek diyilsiniz okuyucularda öyle düşünüyorlardir :)bu yazarı cok beyeniyordunuz her kitabinı gel görki okuyunca hayal kırıklığı diyelim :)
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bu yazarı "çok" beğendiğimi söyleyemem @kartanesi...Elbette Orhan Pamuk'u hiç sevmeyen arkadaşlarımız da,kitapseverler de vardır.Fakat hayal kırıklığı yaşadım bak o doğru!.. ;)
17.07.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Yok öyle değil Semih abi. Yorumun öncesinde de dediğim gibi Orhan Pamuk'a oldum olası ısınamadım ben.
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Pek şeker pozları var ama @glbn.Adam hep gülerek poz veriyor nasıl yapıyorsa? Sezar'ın hakkı Sezar'a : Fotojenik bir Ağabeyimiz ama değil mi? Bak bu dediğime itiraz edemeyeceksin! ;)
17.07.17 beğen cevap
Saturnine (@saturnine)
Yeni Hayat'ı okudunuz mu Sayın @semih-oktay?
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
İstanbul - Hatıralar ve Şehir
Kara Kitap
Masumiyet Müzesi
Kırmızı Saçlı Kadın

Bu kitaplarını okudum Orhan Pamuk'un @saturnine.YENİ HAYAT başlıklı olanı okumadım.

Ne zamandır görüşemedik Saturnine! Nasılsın? :)
17.07.17 beğen cevap
Saturnine (@saturnine)
İyiyim Semih abi nasıl olayım uğraşıp duruyorum hep aynı. Siz nasılsınız? Ben bir sürü kitabını okudum Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi ve Kırmızı Saçlı Kadın en beğenmediğim iki kitabı. Onun dışında Kara Kitap ve Yeni Hayat favorilerim. Yeni Hayat'a da bir şans verip yorumlarınızı paylaşırsanız iyi olur, sevecek misiniz merak ettim.
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Allah daha iyi etsin @saturnine.Ben çok şükür iyiyim;hafta sonunu iple çekiyorum,kısa bir tatile çıkacağım zira. :)
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
İstanbul - Hatıralar ve Şehir 6 puan
Kara Kitap 6 puan
Masumiyet Müzesi 7 puan
Kırmızı Saçlı Kadın 4 puan

Ben de bayılmıyor(d)um Orhan Pamuk'a @saturnine. Fakat ona "vatan haini" diyenlere karşı savunuyor durumdaydım ona yanıyorum.Bu KIRMIZI SAÇLI KADIN romanını okuyorken,Zamanında Orhan Pamuk'u keşke savunmasaydım,diye geçti onlarca sayfasında.Pişmanlığım budur.

"Yeni Hayat'a da bir şans verip yorumlarınızı paylaşırsanız iyi olur, sevecek misiniz merak ettim." diyorsun ya elbette okurum.Yazarımızı yerden yere vursam da okurum fakat bir daha ne zaman Orhan Pamuk okumaya karar veririm hiç bilemiyorum.Şöyle yapayım : YENİ HAYAT başlıklı kitabını okuma listeme alayım ve kısa bir not ekleyeyim!..

Olur mu?
17.07.17 beğen cevap
Saturnine (@saturnine)
Bir de bu kitabı deneyin bakalım. Belki savunmaya gönül rahatlığıyla devam edersiniz. Ben de aynı durumdayım çünkü okumadan linç edenlere sürekli iyi romancıdır o bir şans ver hele deyip duruyorum. Beğenmezseniz bana kızmayın sonra ama ben Gölgesizler'i okuyup beğenmiş biriyim :(
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hiç okumadan linç edenler farklı bir gözle bakıyorlar doğal olarak.Haklılar da ama bizim yahu,bi-zim ya-za-rı-mız.Bi-zim! Biz bizim olanı da yerden yere vururuz bazan(O.P.).Bak bu "bazan" yazılış biçimi itibarıyla Orhan Pamuk'a aittir ve kendisini anmak için kullanırım bazan!.. Ahaha.Ne uydu değil mi? GÖLGESİZLER okudun ve beğendin mi? Dur seni arkadaşlıktan atayım da ben!.. Bir daha söyle de engelleyeyim seni! :D
17.07.17 beğen cevap
Saturnine (@saturnine)
Aşkolsun ama :( bir daha da belli etmem o kitabı beğendiğimi. Hatta baya beğendiğimi :) üstüne hemen filmini bile izlediğimi :) kızmayın tövbeler olsun :(
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Neee! Bir de filmini mi izledin? Sn.CK @karacurin! Orada mısın? Lütfen müdahale edin! Ben fenalaştım! ;)
17.07.17 beğen cevap
Saturnine (@saturnine)
Ben yavaştan hesabımı kapatıp kaçayım neokurdan :)
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
GÖLGESİZLER kitabına verdiğim puanı da sonradan sildim @saturnine.Her kitapseverin okumalardan aldığı haz değişik oluyor doğal olarak.Seksen milyon nüfusu olan Türkiyemizde bir milyon kitapsever varsa bir milyon ayrı yorum vardır.Ben sevmem ama sen seversin bir yazarı;tam tersi de mümkündür.En iyisi ben sana en sevdiğim yazarlardan ve eserlerinden bahsedeyim. :)
17.07.17 beğen cevap
Saturnine (@saturnine)
Bahsedin ama kitap alacak durumum yok abi mümkünse elimde olan kitaplardan denk getiriverin size zahmet :) şu anda parfümün dansı'nı okuyorum mesela, o kitabı nasıl bilirsiniz?
17.07.17 beğen 1 cevap
Desert Rain (@seaa)
@saturnine bir şey sorucaktım size bana engelmi bastiniz yorumlarinizi gorüyorum ama profil hayir engelediyseniz cevap alabilirmiyim neden diye?
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
PARFÜMÜN DANSI başlıklı romanı iyi bilirim @saturnine! İnceleme yazmışımdır herhâlde.
17.07.17 beğen cevap
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Orhan pamuk'tan -bence- bir "zorlama" roman daha... Kitap, yazarın bir an önce bir kitap yazma arzusuyla ve alelacele okuyuverdiği birkaç efsanevi hikayeyi de garnitür olarak serpiştirerek baskıya yetiştirmiş olduğu hissi verdi bana. Aynı yıl içinde iki kitap yazınca da daha fazlası beklenemezdi.

Kitabın sonlarına doğru bir milli maçtaki spiker yorumu geldi aklıma: "...oysa ne kadar da güzel başlamıştı herşey." Gerçekten güzel başladı hikaye, bir su kuyusu ile adeta kuyunun içine içine çekiyordu beni. Ama sonra basitleşti ve merağım azaldı. Çarpıcı sürprizler olarak hazırlanmış olan tüm olaylar kolayca tahmin edilebilir nitelikteydi.

Bir oedipus, belki biraz da elektra kompleksi ile harmanlanmış hikaye, babası tarafından terkedilen bir çocuğun, çocukluk yıllarında yaşadığı birtakım olaylardan duyduğu suçluluk ve bu suçluluğun yaşamına etkilerini konu alıyor.

Daha önceki kitaplarını da pek sevememiş olsam da bu yazarın, sonuçta önemli bir ödül sahibidir. Ve kitabın ilk bölümünün de hatırı olunca işin içinde 5-6 puanı hakeder.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 6 verdi
0 yorum
/ 5