up
ara
‹ Tüm Kırmızı Saçlı Kadın İncelemeleri

Kırmızı Saçlı Kadın Kitap İncelemeleri

Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Hayat efsaneyi tekrar eder!..
- Tıpkı babasız bir oğul gibi, oğulsuz bir babayı da kimse basmaz bağrına. - (Firdevsi, Şehname)

Bu bir incelemeden daha çok genel düşünce olarak algılanmalı.

Yıllar sonra okuduğum ve zihnimde yer eden sanırım 3. Orhan Pamuk romanı oldu. Yeni Hayat, Kar ve Kırmızı Saçlı Kadın..
Aldığı Nobel ödülü sonrası eleştirilerin ve tepkilerin hedefi olmasını -ki bu ödül sonrası daha da arttı- meyve veren ağaç hakikaten taşlanırmış olarak algılamamda bu son romanı etkili.
Masal tadında ve aynı zamanda kendi toplumsal gerçeklerimizle beslenmiş bu kurguyu sevdim. Çok tanıdık sahneler vardı aslında öyle ki romanın büyük kısmını okumamla aynı anda gözlerimin önünde canlandırmam, adeta bir seyirci gibi tüm kurguyu izlemem paralel ilerledi. Heyecanı, merakı, tebessümü ve içsel yarattığı sıkıntı bana tadında ve kıvamında geldi. Sonunu tahmin edecek olmanıza rağmen sıkmayan bir akışa sahip.
Başlangıçta iğreti olduğunuz redaksiyon kaynaklı hatalar ya sonradan azalıyor yada akışa kendinizi öyle kaptırıyorsunuz ki farkına bile varmıyorsunuz. Teknik, teorik ve pratik temelli okuduğum kitaplarda buna çok takılmam, alacağımı almış olmak benim için yeterlidir. Fakat roman okurken kurguya bağlı çeviri ve redaksiyon hataları beni bir süre sonra kitabı yarım bırakma noktasına kadar rahatsız eder.
Son olarak bir romanın amacı size kendi düş kurgunuzu yaratmak ve farklı kapılar açmaksa Kırmızı Saçlı Kadın bende bunu başardı. Kitabı bitirdiğimde karşımda birbiri ardına açılmayı bekleyen kapılar vardı. Cem'den çok Sührap ve Rüstem'in öyküsünü, Gülcihan'dan fazla oğlu ile evlenmek zorunda kalan Oidipus'un annesinin öyküsünü, Firdevsî'nin yaşamını merak ettim. Birbirini tekrarlayan baba-oğul temelli bu masal ve efsanelerle süslenmiş romanı okumak güzeldi. Öneririm. . .
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 7 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
28.06.17 beğen cevap