up
ara

Kırmızı Saçlı Kadın Kitap İncelemeleri

Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

"hayat efsaneyi tekrar eder." yada tarih tekerrürden ibarettir mi demeliyim bilemedim. Kral oidipus'un kaderi belliydi o kaderinden kaçamadı ve babasının ölümüne neden oldu. Sührap oğlunu öldürdü. Peki ya bu efsanelere bu kadar takılan ve araştıran bir adamın başına böyle birşey gelmesi yada yıllarca bunları araştırması bir kader olabilir miydi?

Hayat bazen bize mükemmel bir yaşam sunmaz. Bazı şeyleri biz çabalayarak ulaşırız. Annemizin yada babamızın eksikliği aslında bizi güçlü birer savaşçı yapar, belkide biz öyle olmak zorunda hissederiz. Ama nefes alıp da bizden uzak olunca öfkeyle karışık bir hüzün de boğar bizi. Başınızı okşayan bir elde baba ve anne şefkati aramak ne kadar acı vericidir. Yada onların yerine başkalarını koymaya çalışmak.

Cem babasız büyüyen bir çocuktu. Ki oğlu da onun kaderini yaşayıp ondan habersiz büyüdü. Cem baba şefkatin den uzak terk edilmiş ve 17 yaşında kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir çocuk olarak cıktı karşımıza. Bir kuyu ustasıyla tanışıp kehanetini başlatmış oldu bana göre. Tesadüfler aslında hayatımızın her yerinde olan ve evren tarafından bize gönderilen küçük ip uçları dır. Babasının gençlik aşkı ola kırmızı saçlı kadınla yolları hiç ummadığı şekilde ve ummadığı bir yerde kesişti. Cem ondan habersizdi fakat gülcihan onu görünce yıllardır unutamadığı aşkına benzetti.
Kitap çok akıcıydı. Okuduğum ilk Orhan pamuk kitabıydı. İlk bölümü diğer sayfada acaba ne olacak diye merakla okudum ve hiç beklemediğim bir kurguyla karşılaştım. İkinci bölüm biraz sıkıcıydı ve bu mu yani Nobel ödülü kitap bile dediğim oldu ve bunun için Orhan Pamuk'tan özür dilemem gerekecek sanırım çünkü okudukça olayları kavradım ve ortaya muazzam bir eser çıktı. Özellikle üçüncü bölüm kırmızı saçlı kadının ağzından yazılmıştı ve bütün taşlar yerine oturup kitabın verdiği duyguyu iliklerime kadar hissettim. Kitabı yorumun başında dediğim hayat efsaneyi tekrar eder diyerek bitirdim. Kitabın bize vermek istediği konu ağırlıklı olarak kader di aslında. Cem ve oğlunu sonu, kırmızı saçlı kadının sırrı bunları sizinle paylaşmak çok isterim fakat kitabın heyecanını kaçırmak istemiyorum o yüzden kendimi tutuyorum. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 9 verdi
2 yorum
Black Butterfly (@blackbutterfly)
Bence Eğer bir seyi cok didik didik edersen basina gelir derler ya aynen oyle
26.11.16 beğen cevap
Gamze Türk (@gamzeturk)
Haklısınız.
28.11.16 beğen cevap