up
ara
‹ Tüm Kırmızı Saçlı Kadın İncelemeleri

Kırmızı Saçlı Kadın Kitap İncelemeleri

Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Orhan Pamuk 30 yıl önce 2 kuyucu ustasından etkilenmiş ve 30 yıl sonra 14 ayda bu kitabı yazmış. Yani aslında iddia edilenin aksine kısa sürede yazılmış bir kitap değildir.Ayrıca kendi hayatından da çok izler taşıdığını söylüyor kendisi.
Esasında baba oğul ilişkisi ve geleneklerimizin insan hayatını nasıl şekillendirdiğini anlatır. Babasızlık özgürlük mü yoksa eksiklik mi sorusunu irdelemiş.”Bir baba ihtiyacı her zaman mı vardır yoksa kafamız karıştığı dünyamız dağıldığı ruhumuz daraldığı vakit mi isteriz babayı?”
Kitapta hafif bir gizem yaratması beni sürükledi.Ayrıca batılılaşma sürecinde eski edebiyatımızı bir nevi kültürümüzü unutmamıza dair yaptığı küçük göndermeler de hoşuma gitti.
Kitabın adını başlangıçta kuyu olarak düşünmüş sonra bir farklılık yaparak kadını da işin içine katmış ve kitabın adını da değiştirmiş.Kitap erkeklerin üzerinden giderken sonunun kırmızı saçlı kadının ağzından yazılması çok hoşuma gitti. Ama bi yandan da sığ geldi kırmızı saçlı kadının bölümü. Duygularını tam olarak alamadım eksiklik hissettim. Halbuki erkeklerin bi şeyler yapıp kadınların ağlaması üzerine çok daha güzel şeyler yazılabilirdi.
Yine sonda kırmızı saçlı kadının enverin pipisinin nasıl büyüdüğünden ona bakışından vs bahsetmesi beni irrite etti. Niye anlattı ki şimdi bunu gibisinden bir hisse kapıldım.
oidipus ve rüstemden kendi yazdıklarından daha fazla bahsetmiş gibi geldi. Belki çıkış noktası buydu ama ayşeyi tanıyamadık sonuç da çok erken bağlandı oldu bittiye geldi resmen. Bunlar eksikken oidipusdan bu kadar bahsedilmesi hoşuma gitmedi.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum