up
ara

Mezeleri Güzel - Bir Beyaz Yakalının İtirafları

Mezeleri Güzel - Bir Beyaz Yakalının İtirafları Konusu ve Özeti

Mezeleri Güzel - Bir Beyaz Yakalının İtirafları
Mezeleri Güzel - Bir Beyaz Yakalının İtirafları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Ot Kitap
ISBN: 9786059738026
Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 2016
"Anlatacağım hikâye, şehirli ve çalışan grubun yaşadıkları. Ben de onlardan birisiyim ya, o yüzden içeriden bolca itiraf taşıyor. Zira ne yazıyorsam çokça kendimden, yakın çevremden gördüklerim. Hikâye gerçek. Uydurmadım, en fazla biraz abartmışımdır. Ne yaptığımızı, dünyayı nasıl gördüğümüzü ve neden böyle davrandığımızı anlatmaya çalıştım.

Bu kitap, kötü çocuklar olmadığımızı ispat etme ve bize verilen gazları kolayca yuttuğumuzun hesabını verme çabası aslında. Kendime ve sınıf arkadaşlarıma bolca iğne batırdım. Hatta çuvaldız ve şiş bile kullandım kimi zaman. Ama itirafçı olan beni dahi şişleyemeyecek kadar iyi insanlarız, biz beyaz yakalılar. Her sabah saat 6.45'te çalan alarm sesinin, sabah tıraşının, makyajının, kravat ve topuklu ayakkabı içinde büzüşen bedenlerin, bilgisayar başında uyuşan beyinlerin öyküsü bu kitap. Başka da bir şey değil."
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Erdem Aksakal'ı OT dergisi sayesinde tanıdım. Yaptığı tespitleri severim. Kitabından da, anlattığı hikayelerinin yansımasını beklemiştim ama hiç de beklediğim gibi çıkmadı. Öncelikle kitap, bir beyaz yakalı hakkında tespitleri anlatıyor. Tamamı ile beyazyakalıların yaptığı yanlışlar ve düşünce tarzındaki bozuklukları özetliyor. Bu açıdan pek subjektif kalmış. Üstüne basa basa proleter sınıf ve küçük burjuva ayrımını yapmasına rağmen, Türkiye'deki girişimcilerin eğitim seviyesini de göz önünde bulundurup anlatmasını beklerdim. Bu haliyle tüm iğnelemeler beyaz yakalılara gelmiş. Ben üstüme alınmadığım için keyifle okudum ama arada sıkışıp kalan bir çok insan var ve algısı nedeniyle bu kitabı okuduklarında mutsuz olacaklar. Zaten yazarın amacı da bu..
Erdem Aksakal'ın tespitlerinden öte bu işleri hikayeleştirmesi gerekiyor. Yoksa bu haliyle çerezlik bir kitabın ötesine geçemez maalesef.
0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Erdem Aksakal'ın "Mezeleri Güzel" meyhane kitabı değil, içki meze kitabı değil. Beyaz yakalıların, plaza çalışanlarının, devlet memurlarının, şehirli çalışan grubunun işyeri ortamında ve özel hayatlarında yaşadığı olaylar tabi ki biraz da abartılı, esprili bir şekilde çok güzel anlatılmış. Her çalışan kendisinden ya da çevresinden bir şeyler bulabilir bu kitaptan. Kitabının "Yakam Beyazlaşırken" adlı ilk bölümünde kendisi de şöyle yazmış:
"Anlatacağım hikaye, bu şehirli ve çalışan grubun yaşadıkları. Ben de onlardan birisiyim ya, o yüzden içeriden bolca itiraf taşacak. Zira ne yazıyorsam çokça kendimden, yakın çevremden gördüklerim. Hikaye gerçek. Uydurmadım, en fazla abartmışımdır." diyor.
Güzel, eğlenceli, okunası.
0 yorum
hatice Yaltır

hatice Yaltır

@haticeyaltir

Belki de bir beyaz yakalısınız. İçinizde bulunduğunuz çarkın farkında değilsiniz. Artık kendinize ayna tutma zamanı.

beyaz yakalı biri olarak keyifle okudum. Sorguluyor ve sorgulatıyor.
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
28.08.16 beğen cevap
hatice Yaltır (@haticeyaltir)
nasılsınız?
30.08.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Teşekkür ediyorum;iyiyim.İyi sayılırım.Sen nasılsın Hatice?
31.08.16 beğen cevap

Mezeleri Güzel - Bir Beyaz Yakalının İtirafları - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"İşte beyaz yakalı, hem üretimde hem tüketimde etkili ama yetkisiz bir sınıf olarak icat edilmenin sancısını çekti hep."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Maaş zamlarının olduğu gün istediği zammı alamayıp "Burada çalışılmaz artık, bu ne ya!!! Yeter ulen, istifa ediyorum" tavırlarına girenler, önümüzdeki on yıl boyunca orada çalışmaya devam edecektir."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Birisi de çıkıp şirketine "E sen devletin işverene zorunlu kıldığı kreşi açmıyorsun, binlerce kadını bakıcı diye aslında var olmayan bir mesleği yapmaya mecbur bırakıyorsun demez. Atarını gider bakıcıya yapar. "Ay iş yapsın diye aldık, akşama kadar ya telefonda laklak, veya televizyon izliyor diye yakınır, kendisi iş yerinde akşama kadar telefonda laklak yapıp Facebook'ta gezinirken."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Siz hesabı geçirdikçe mezeleri güzel diye neşeleniriz biz ustam. Kasaptan kilosunu 8 TL'ye alıp, 100 gramını 25'ten sattığın ciğeri överiz. Tarif sorarız."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Saygın bir okulu bitirip, iş dünyasında müthiş bir deha olmayı, çevreni ışığınla aydınlatmayı umuyordun ama gerçek bunun çok uzağında. Ortaokul mezunu bir patronun şirketinin, vasat bir departmanında mesainin yüzde 70'ini arzuhalciliği andıran bir uğraşıyla geçiriyorsun. İşin de o, yeteneğin de. Altın falan değil ama maalesef tek bileziğin bu. Profesyonel bir mail yazıcısın.
0 yorum