up
ara

Osman Birinci Kitap - Aşk

Osman Birinci Kitap - Aşk Konusu ve Özeti

Osman Birinci Kitap - Aşk
Osman Birinci Kitap - Aşk kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
ISBN: 9786051731292
Sayfa: 591 sayfa Basım Tarihi: 2016
On üçüncü asrın sonları. Anadolu savaş ve kan içinde. İnsan kellelerinden kulelerle kalplere terör salan doğulu barbar Moğollar, Batılı fanatik Haçlı orduları ve hain Haşhaşinler.. Ve Türkleri tamamen bitirmek niyetinde olan imparatorluk varisi tekfurlar... Bu kaostan bir cihan lideri doğmak üzere... Küçük bir uç beyliğinden çıkarak bu katliamlara dur diyecek, umudun ve adaletin adı olacak bir genç! Kuruluş hiç böyle anlatılmadı. En son araştırmalar ışığında dört yılda yazıldı. İki ciltlik bir epik; film tadında bir roman. Osmanlı İmparatorluğu'nu kuran, ona adını veren kahramanın hikayesi. Şövalye Mihal'in gözünden, Marko Polo'nun seyahatnamesinden ve Yunus Emre'nin kalp gözünden Osman. Türk ve dünya edebiyatının en kapsamlı Osman Gazi çalışması. Yeni kuruluş yılı olarak kabul edilen ve Osman Bey'in Doğu Roma İmparatorluğu ile savaşı 1302 Bafeus Muharebesi'nin ilk romanı. Akademisyen-yazar Beyazıt Akman'ın merakla beklenen bu büyük epiğini iki kitap halinde yayınlıyoruz.

Birinci Kitap: Osman'ın çocukluğu, gençliği, Rabia ile tanışması, ona aşık oluşu. Şeyh Edebali'nin dergahında insan-ı kamil olma serüveni. Şövalyelerle ilk çarpışmalar, tekfurlarla ilk savaşlar, Haşhaşinler ile hesaplaşma ve büyük bir ihanet.

İkinci Kitap: Osman en büyük kabuslarıyla yüzleşiyor, zorlu bir birlik mücadelesi veriyor. Mihal kritik bir karar aşamasına geliyor ve Aşık Yunus'un yolu Osman'la son kez kesişiyor. 1302 Bafeus Muharebesi kitabın görkemli finalini oluşturuyor.
RETA

RETA

@duyguuu

"Dünyanın ilk günü" ve "Seferad"tan sonra Beyazıt Akman'ın okuduğum 3.kitabıydı "Osman"..
Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu yine akıcı bir dille ve hiç sıkmadan anlatmış ama özellikle diğer iki kitaba nazaran çok fazla kurgu eklemiş yani kitabın %85-90 ı kurguydu diyebilirim. Çoğu yerde acaba bu gerçek mi yoksa kurgu mu diye de ikileme düştüm. O yüzden ayrıca açıp tarihçeye de baktım bi kaç sefer.
Tamam kitabın okunabilir olması ve tarih kitaplarından ayrılması için salt tarihten çok kurgunun olması gerektiğine katılıyorum ama ben bir tarihi roman okurken aynı zamanda bir çok bilgi de edinmek isterim. Sürekli ikileme düşüp acaba bu doğru mu ya da acaba bu da mı kurgu demek istemiyorum. O yüzden yazarın kurgudan biraz da olsa feragat etmesini ya da en azından gerçeğe uygun kurgular yaratmasını tercih ederdim.
Hiç bilmediğim bir konu olsa veya firavunlar/mumyalar gibi halk dilinde abartılan, günümüzde bile halen araştırması devam edip gizemini koruyan konulardan olsa bu kadar sorgulamazdım sadece anlatımın akışına kapılıp giderdim.
Son olarakta Osman'ın sevdiği kızla ilgili bölüm bir bıçakla kesilmiş gibiydi. Bir yerden sonra aralarındaki aşka hiç değinilmemesi de dikkatimden kaçmadı.
Dip not: Bu kadar eleştiden sonra bu puan mı verilir demeyin; yazarın bu kitabı dört yıllık bir araştırma sonucu yazdığını es geçmeyip hakkını yememek lazım..
7 yorum
RETA (@duyguuu)
04.07.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Olunmalı diyor musun yani ;)
04.07.17 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
Vala artık bu yorumlardan sonra kararı sana bırakıyorum?
04.07.17 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
Bide Davut'u abartılı bulmuştun ya Osman ona bin basar?
04.07.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Off. Hafiften geri adım attım bile :)
04.07.17 beğen cevap
Batuhan (@guangzhou)
Tarih kitaplarında olması gereken özellikler konusunda aynı fikirdeyiz, yorum için teşekkür ederim kitap satın almadan ziyade değer yaratıp yaratmadığı konusunda tür yorumlara ihtiyaç var.
02.08.18 beğen 1 cevap
ayrıksı

ayrıksı

@ayriksi

Aşkın ve varoluşun hikayesi..
"Dünyanın İlk Günü" kitabıyla tanımıştım yazarı.. Sürükleyici, harika bir kitaptı. İkinci kitabında biraz hayal kırıklığına uğrayınca, bu kitabı alırken biraz tereddüt ettim.. Ama kitaba başlar başlamaz tüm tereddütlerim yok oldu. Kurgusu ve anlatımı mükemmel bir kitap. Yazar bu kitabında karakterlerin iç dünyasına daha fazla yer vermiş ve bunu deneme tadında kaleme alarak daha etkili hale getirmiş. Özellikle Yunus Emre'nin ağzından yazılan bölümler harikaydı.. Karakterlerin birbirleriyle karşılaşacakları anları sabırsızlıkla bekledim diyebilirim.. :) Olumsuz olarak gördüğüm tek nokta: o dönemde yaşanan bazı işkenceleri çok ayrıntılı bir şekilde anlatmasıydı. Okurken ruhumun mengene ile sıkıştığını hissettim. O kadarcık kusur hoş görülebilir diyerek; tarihi roman sevenlerin kesinlikle okumasını tavsiye ederim.
ataç ikon Osman Birinci Kitap - Aşk
kitaba 10 verdi
0 yorum
Yağmur A.

Yağmur A.

@yagmura

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı lakin ben sevdim. Yalın, akıcı bir dille anlatılmış. Kayılar ve Osmanlı hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir insanın dahi rahatlıkla anlayabileceğini düşündüğüm, bilgi edinebileceği bir eser. Yer yer bazı bölümlerde kurguları uzatılmış bulabiliriz evet yalnız yazarın araştırması ile birlikte rahatlıkla anlaşılabilir bir kitap, bir Osman çıkmıştır karşımıza. Ben severek okudum. İyi okumalar, İyi Keyifler.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Beyazıt Akman'ın okuduğum 3. kitabı idi. Yazarın kalemini ve araştırmacılığını çok beğeniyorum. Dolayısıyla bu kitap da çok güzeldi. Tarihi roman sevenlerin özellikle alıp okuması şart. Bir anda kendinizi kitabın ve tarihin için de buluyorsunuz. Uzun uzun anlatmaya gerek yok alın ve okuyun :)
8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Bir anda kendinizi kitabın ve tarihin için de buluyorsunuz."
19.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Reklâmcı gibi...
19.01.17 beğen cevap
Eduşka (@edaa)
Yine bir yazım yanlışı var sandım :)
19.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bu tarz cümleler olsa olsa kitabın arka kapağında oluyor Eda.Sen kitabın reklâmını yapar gibi "Bir anda kendinizi kitabın ve tarihin için de buluyorsunuz." yazmışsın ya düşünceni.Sen buldun mu kendini bir anda kitabın içerisinde? Mühim olan senin ne hâle geldiğin...Ben okurum ama hiç de senin düştüğün duruma düşmem belki de!
19.01.17 beğen cevap
Eduşka (@edaa)
Ben kendimi için de bulmadığım kitabı sevmem , bence kitapla bütünleşmek önemli.
19.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Tıpkı ben! Ben de sevmem içerisinde kendimi bulmadığım kitabı. :) Dahi anlamına gelen "de", "da" ayrı yazılıyordu ya! :) Örnek:Leonardo da Vinci idi.Son yazdığın cümledeki "de" takısı bu kurala uymamış!
19.01.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Selam Eduş okunacaklar listeme ekledim. Tarihi romanları seviyorum. Önerilerinize açığım.
19.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
16.02.17 beğen cevap

Osman Birinci Kitap - Aşk - S41

Beyazıt, metrelerce uzunluğundaki labirentimsi koridorlardan geçti, boynundaki kartı iki ayrı kapıya okutarak kilitlerdeki kırmızı ışıkların yeşile dönüşmesiyle kapılar açıldı, üç kat aşağı indi. Arşivlere geldiğinde arşiv görevlisi kadın Beyazıt'ı güler yüzle selamladı.: bir aydır sabahtan akşama kadar izlemesi gereken bu araştırmacıyı artık tanıyordu.
ayrıksı tarafından eklenmiştir.
ayrıksı

ayrıksı

@ayriksi

Şimdiye kadar yaşadığın her şey seni bir sonraki sınavına hazırladı. Hayatta başına gelen hiçbir şey boşuna değildi. İlahi güç, seni her kademede ayrı ayrı yetiştirdi, pişirdi. Attığın her iyi adım için sana misliyle karşılık verildi.
ataç ikon Osman Birinci Kitap - Aşk
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ayrıksı

ayrıksı

@ayriksi

Dünya benim için halvetti ama bu halvette büsbütün de yalnız değildim. Ne zaman insanlardan kaçmak istesem hiç olmadık bir yerde bir can bulurdu beni. Ne zaman umutsuzluğa kapılsam, bir Âdemoğlu çıkar ve suratımda tokat gibi şaklardı. Umutsuzluk insanoğlu için hak değildi. Evet, bir Âdemoğlu beni bulur ve insanoğlu hakkındaki yargılarımı hepten altüst ederdi. Ne zaman kendimi bir dağ başına atsam, bu kişi bana insanın neden yeryüzünün halifesi olarak yaratıldığını gösterirdi. Bazen bir çoban, bazen bir mezarcı bana haykırırdı neden yeryüzünün hâlâ helak olmadığını.
ataç ikon Osman Birinci Kitap - Aşk
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Hiç kimse unutmamalıdır ki ,her erkek aslında babasını yitirdiğinde doğar.
ataç ikon Osman Birinci Kitap - Aşk
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Liz

Liz

@seymasurucu

Bildiğimiz iki kollu, iki ayaklı, iki gözlü insandan daha vahşi canavar mı var?
ataç ikon Osman Birinci Kitap - Aşk
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Ama Türk'ü Türk yapan şey hiçbir zaman değişmedi, oğlum o da bizim sözümüzün eri olmamızdır.
ataç ikon Osman Birinci Kitap - Aşk
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
23
KİTAP
Bilgi Tutkunlarına Hitap Eden En İyi Tarihi Romanlar
Tarihi seviyor ama araştırma kitaplarını sıkıcı buluyorsan en iyi tarihi kurgu türündeki romanlar listemiz senin için burada....
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...