up
ara

Osman Birinci Kitap - Aşk Kitap İncelemeleri

RETA

RETA

@duyguuu

"Dünyanın ilk günü" ve "Seferad"tan sonra Beyazıt Akman'ın okuduğum 3.kitabıydı "Osman"..
Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu yine akıcı bir dille ve hiç sıkmadan anlatmış ama özellikle diğer iki kitaba nazaran çok fazla kurgu eklemiş yani kitabın %85-90 ı kurguydu diyebilirim. Çoğu yerde acaba bu gerçek mi yoksa kurgu mu diye de ikileme düştüm. O yüzden ayrıca açıp tarihçeye de baktım bi kaç sefer.
Tamam kitabın okunabilir olması ve tarih kitaplarından ayrılması için salt tarihten çok kurgunun olması gerektiğine katılıyorum ama ben bir tarihi roman okurken aynı zamanda bir çok bilgi de edinmek isterim. Sürekli ikileme düşüp acaba bu doğru mu ya da acaba bu da mı kurgu demek istemiyorum. O yüzden yazarın kurgudan biraz da olsa feragat etmesini ya da en azından gerçeğe uygun kurgular yaratmasını tercih ederdim.
Hiç bilmediğim bir konu olsa veya firavunlar/mumyalar gibi halk dilinde abartılan, günümüzde bile halen araştırması devam edip gizemini koruyan konulardan olsa bu kadar sorgulamazdım sadece anlatımın akışına kapılıp giderdim.
Son olarakta Osman'ın sevdiği kızla ilgili bölüm bir bıçakla kesilmiş gibiydi. Bir yerden sonra aralarındaki aşka hiç değinilmemesi de dikkatimden kaçmadı.
Dip not: Bu kadar eleştiden sonra bu puan mı verilir demeyin; yazarın bu kitabı dört yıllık bir araştırma sonucu yazdığını es geçmeyip hakkını yememek lazım..
7 yorum
RETA (@duyguuu)
04.07.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Olunmalı diyor musun yani ;)
04.07.17 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
Vala artık bu yorumlardan sonra kararı sana bırakıyorum?
04.07.17 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
Bide Davut'u abartılı bulmuştun ya Osman ona bin basar?
04.07.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Off. Hafiften geri adım attım bile :)
04.07.17 beğen cevap
Batuhan (@guangzhou)
Tarih kitaplarında olması gereken özellikler konusunda aynı fikirdeyiz, yorum için teşekkür ederim kitap satın almadan ziyade değer yaratıp yaratmadığı konusunda tür yorumlara ihtiyaç var.
02.08.18 beğen 1 cevap