up
ara

Yabancı Şahmeran

Yabancı Şahmeran Konusu ve Özeti

Yabancı Şahmeran
Yabancı Veyl kitabının da yazarı Öznur Yıldırım tarafından kaleme alınan Yabancı Şahmeran kitabı Roman (Yerli), Erotik türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pegasus yayınevinden 2016 yılında 9786053438748 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yabancı Şahmeran isimli kitap 600 sayfadan oluşuyor. Kitap En Değerli Kitaplarım listesinde de yeralmaktadır. Yabancı Şahmeran kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053438748
Sayfa: 600 sayfa Basım Tarihi: 2016
Sen cennetin varlığından gurur duy, ben cehennemi istiyorum.

Yağan kar şiddetini gitgide artırıyor, koyu renk saçlarıma tutunan kar tanelerinin sayısı çoğalıyordu. Konuşmadı, konuşmadım. Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik. Ben de bu alfabeye bir kez daha boyun eğdim ve uzun, titreyen parmaklarımı avuçlarımın içine bastırdım. Elimi yanıma indirdiğimde avuçlarımda eriyen kar yere damladı...

Rengi, kan rengiydi.
Rengi, kaybın rengiydi.
Rengi, bir cinayetin rengiydi.
tersokur

tersokur

@tersokur

Şahmeran
Wattpad uygulamasından ilk okuduğum hikayeyi, bir kitap olarak ellerime aldığımda tekrar okuyamayacağımı düşünüyordum. Ama başardım ve iki gün bile sürmeden kitap elimde eridi gitti.

Şimdi genel olarak bir yorum yaparsam;
Ben kitap okumayı seven bir okuyucu olarak Wattpad'i korkutucu bulmuyorum. Küçük, büyük fark etmez ama bu kadar hikayenin arasında okunmaya değer şeyler olduğunu düşünüyorum ve bunlardan hepsi olmasa da kitap olmayı hak edenler de var. Öznur Yıldırım'ın Yabancı'sı da benim içim kitap olmayı hak ediyordu. Hiç akla gelmeyecek bir kurgu ya da bir kalem diyemem ama önemli olan da bilindik bir kurguyu yazarken kendine ait parçalar eklemektir. Öznur genç yaşında bunu başarabiliyor. Zaten kitabı elinize aldığınızda 15 yaşındaki Öznur ile 18 yaşındaki Öznur'un kaleminin ilerlemesini fark ediyorsunuz. Kusursuz değil ama ilerisi için daha iyisi olacağını düşünüyorum. Betimlemeleri ve Doğa'nın iç sesine eklemelerini de sevdim diyebilirim.

Bir de ayrıntılı olarak gözüme takılanlar var;

Ne yazık ki eklemeler sırasında fark edilmediğini düşünüyorum ya da editör bizim kadar bunalmamış. Fazlasıyla kelime tekrarı var ve bu biraz benim hikayeden kopuşlarıma sebep oldu.

Doğa'nın gücünün ve kaçırılmasının ardındaki o öfkeyi tam anlamıyla hissedemedim. Uygulamada okurken bu tarz kısımları es geçiyordum ama kitap olacak ve eklemeleri, düzenlemeleri olacak diye düşünüyordum. Haliyle Doğa'nın iç sesine verilen ağırlıklarda da kızın öfkesini ya da korkusunu tam anlamıyla hissetmek isterdim. Bir katilin elinde tutulan bir kızın o an tek sorununun saçlarını yıkamak olması bana tebessüm ettirdi. Nerede bu Doğa'nın dil başlı halleri? Doğa'nın dik başlı olduğunu onun anlatımıyla öğreniyoruz ama bu duygular okuyucuya ulaşmıyor. Herhalde Ediz'in emir kipli cümlelerinde Doğa'nın öfkesini hissedemeyen sadece ben değilimdir.

Doğa'nın bildiğim kadarıyla doğa üstü yetenekleri yok. Durum böyle olunca da şuana kadar hiçbir fikri olmayan Ediz'in duygu değişimleri hakkında gözlerine bakarak net çıkarımlar yapması inandırıcılıktan biraz uzaktı. Doğa'nın anlatımından değil de sanki yazar arada ipin ucunu kaçırmış gibi...

Gece ve Uygar ikilisi için bir hikaye ya da kısa bir özet yazılmadan direk olaya daldırılmış sanırım. Çünkü ara ara kopukluklar var. Önce Ediz'in ağzından borçlarından dolayı Ediz ile olduklarını öğreniyoruz. Sonrasında bir bakıyoruz buz gibi Ediz'in ailesini yakından tanıyor ve sırlarına hakimler. Sanki yüzeysel iki karakter olmuş. Okuduğumuza göre Ediz'i çok iyi tanıyorlar ve bazen Doğa'yı uyarıyorlar ama öyle bir an geliyor ki Ediz'i kışkırtacak cümleler kuruyorlar. Ediz neredeyse Doğa'yı öldürecek kıvama geliyor.

Kitabın en akıcı kısımlar Hatay da olan kısımlardı. Ediz'in o bilindik cümlelerinin gelmeye başlamasıyla onu özlediğimi fark ederek hızlı hızlı okudum. Ama okurken şunu farkettim; Bizim soğuk, dediğini yapan yeşil gözlü katilimiz bazen çocukça hareketler yapıyor. Doğa'ya çocuk diyor kendisi ondan daha fazla çocuklaşıyor.

Serinin devamında, umarım daha fazla dikkat edilir. Her karaktere en azından bir geçmiş çıkarılır ve Ediz karşımıza daha sağlam çıkar. Bir de Doğa'nın gücünü hissetmeyi istiyorum.
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 6 verdi
15 beğen · 1 yorum
ŞafakPala (@safakpala)
[silindi]
21.07.17 beğen cevap
Camillie Claudel

Camillie Claudel

@scripturient

Stockholm Sendromu ve Klişeler
Kitabı ilk çıktığı dönemlerde Wattpad'de okumuştum. Tabi o zamanlar Wattpad'deki sınırlı kitap sayısı ve benim yaşımın daha küçük olması gibi sebeplerden ötürü kitap çok hoşuma gitmişti. Kitabının çıktığını öğrenince tekrar aldım okudum ve bu sefer hiç hoşuma gitmedi. Öznur'un yaşına göre çok iyi bir dili olduğu ve karakterlerin iç çatışmalarını yansıtmakta başarılı olduğu kesin ama ne yazık ki dili bana hitap etmiyor. Fazla tekrarlar, bazı yerlerde sadece edebiyat yapma çabasıyla yazılmış gereksiz uzunluktaki paragraflar ve yazarın ağır dili yüzünden kitap sıkıcılaşıyordu. Anlatımı bir kenara bırakıp karakterlerden ve kurgudan bahsedecek olursam. Kitap bu konuda da benim için sınıfta kaldı. Klişeleşmiş ve fazla derinliği olmayan karakterler insani kitaptan soğutuyor. Çevrenizde okuduğunuz tüm gençlik kitaplarında Doğa ve Ediz'in farklı türevlerini bulabilirsiniz. Kurgu da insanın çok ilgisini çekmiyor. Gayet tahmin edilebilinir. Daha ilk sayfasında gelecek kitaplarda ne olacağını söyleyebiliyorsunuz. Yine de kitap boyunca beni en çok rahatsız eden şey Doğa ve Ediz'in aşkı oldu. Bunu düşünen sadece ben miyim bilmiyorum ama benim için o ikisi arasındaki olay kesinlikle aşk değildi. Saplantı, belki... Stockholm sendromu, kesinlikle... Ayrıca Doğa'nın bu kadar güçsüz olması, ona devamlı zarar vermesine rağmen yine de Ediz'e sarılması ve kadın karakter bu kadar gurursuz, zayıf bir şekilde resmedilirken erkek karakterin ilahlaştırılması saçmalıktı. Kitap benim için bol derece de ergenlik ve östrojen hormonu içeriyordu. Netice de hastalıklı, rahatsız edici ve karanlık bir aşk hikayesinin anlatıldığı klişe konu ve karakterlere sahip vasat bir kitap.
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 1 verdi
6 beğen · 0 yorum
Nyx Styx

Nyx Styx

@nyxstyx

Yabancı Şahmeran
Kitabı daha önceden sosyal medya üzerinden okumama rağmen bir de beğendiğim cümlelerin altını çizerek ve kesik kesik aralıklar olmadan okumak istedim.Her seferinde yazılan sahneler ilk okuduğumdaki etkilerini kaybetmezken,yazarın ağır dilinin kimi zamanlar beni yorduğu ve sıkılmama yol açtığı da oldu.
Karakterlerin dünyasını yazarın bu kadar iyi yansıtmış olması hoştu.Ama o kadar güçlü ve sert olmasına rağmen masum olduğuna vurgu yapılan Doğa,ki şu ana kadar bir kitabın en sevdiğim kız karakterlerinde bir numarayı çekmekte,çok güçsüz yansıtılmıştı.Olaylar ise sürekli tekrarlanıyordu.Doğa ağlıyor,Ediz onu kendine çekiyor ve olmadığı söylenen aşklarına bir ilmek daha atılıyordu.
Doğayı sanki kendime ait bir yerlerden tanıdığım eski bir dost gibi hissetmeme rağmen,ağlamasına hak vereceğimiz yerlerde tamamiyle dengesiz bir hale bürünmesi,yok artık buna da ağlanmaz ki denilecek yerlerde ağlatılması biraz sinir bozucuydu.
Ama yazar katil ve kurban ilişkisinden öyle güzel tutkulu bir aşk yaratmıştı ki bunlar kolaylıkla göz ardı edilebilirdi fikrimce.
Kitabın şu an basılmayan birkaç bölümünü daha okumuştum sosyal medya üzerinden.Hikayede heyecanın serinin devamı boyunca kaybedilmeyeceğine inanıyorum.O kadar imkansız görünen bir aşka,nasıl bir son yazılacağı beni deliler gibi merağa sürüklüyor.
Bana da bir sonraki kitap çabuk çıksın hadi ama,demekten başka bir cümle kalmıyor.
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 5 verdi
8 beğen · 0 yorum
Gece Derin

Gece Derin

@gecederin

Yabancı
Bu kitabı ilk Wattpad de okumuştum ve nedense ordaki hali daha çok hoşuma gitmişti. Sonunu pek hatırlamıyordum açıkçası ve sırf sonu için kitabı tekrar basılınca okudum ve ana hatlarıyla aynı olsa da bazı kısımlarda değişiklik vardı. Karakterler genel olarak genç edebiyatı kitabı yazan çoğu yazarda olduğu gibi genel karakterler, onları özel kılan bi yanlarını bulamadım. Ve kitapta bi son da bulamadım. Açıkçası daha iyi bi son yapmasını beklerdim ve o kadar bekleyerek okumama rağmen sonu tam bir hayal kırıklığıydı. Yani olaylar bi sonuca bağlanmadan karakterler arasındaki bağı kabullendirdi ve saçma bi son yaptı. Yani resmen sırf ikinci bi kitap yazmak için başta wattpad de bulunan kısımları bu kitapta çıkarmış ve kitabı gereksiz bi şekilde çok uzatmış. Bir olayı sayfalarda anlatması ve olayların arasında da edebiyat yapmaya çalışması anlatımı sıkıcı kılmaktan başka bi işe yaramamış. Açıkçası böyle bi kitap daha iyi şeyleri hak ediyordu.
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 3 verdi
3 beğen · 0 yorum
Hayatımın kitabı.
Huh! Şu an burada Yabancı'nın yorumunu yazdığımda inanamıyorum açıkçası. Yabancı ilk çıktığı zamanlarda Wattpad'den okumaya başlamıştım. Sonra Wattpad'den biraz uzaklaştım ama her yeni bölümü arkadaşlarımın telefonundan okuduğumu hatırlıyorum.
Öncelikle bu kitaba - her ne kadar Wattpad'i sevenler olsa da sevmeyenler de var - önyargı ile yaklaşanlar var. Ya işte Wattpad kitabı da, onu da bizim gibi insanlar yazıyor, hiçbir edebi değeri yok vs. Evet bu görüşlere bende katılıyorum. Ama bu kitap benim istisnam. Ve emin olun istisnalar vardır.
Öznur Yıldırım şu an yazarlık okuyup yazar olan kitapları çoksatan popüler olan birçok yazarın dilini ezer geçer. Öyle bir kalemi var ki. Ben aşık oldum. Zaten su an en sevdiğim kitap. Kitabı 3 defa okudum ve hala ara sıra açar okurum. Sadece dil de değil, karakterler o kadar derin ki. Konu zaten başlı başına bir olay. Ben 2.Kitabı sabırsızlıkla bekliyorum. Ve şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum.
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum

Yabancı Şahmeran - S41

Kaç saattir baygın olduğumu bilmiyordum ama yattığım yerden kurşuni gökyüzünü görebiliyordum. Karanlığın tonları gökyüzünden çekilse de henüz güneş doğmamıştı. Yolun kenarına belirli aralıklarla yerleştirilmiş lambalar hala yanıyordu. "Günaydın güzelim."
CEREN BİLGİN tarafından eklenmiştir.
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Hissetmek çok farklıydı. Özellikle hayalini kurduğunuz bir şeyi tam kalbinizde hissetmek bambaşkaydı.
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Fakat şunu unutuyorsun. İnsanlar yıldızlar gibidir. Biri yok olur gider ama diğer tüm yıldızlar ışıldamaya devam eder
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Nilay Güneş

Nilay Güneş

@nilygness

Bir yanımızda cennet, bir yanımızda cehennem varsa dünya araftır.
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

“Ama ben o kadar karanlığım ki senin karanlığın benim ulaşabileceğim tek aydınlık.”
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik.
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
32
KİTAP
En Değerli Kitaplarım
Tüm okuduğumuz kitaplar arasında en değerli olan, gerçekten çok sevilen, unutulmaz bir hikayesi olan kitaplar yer alıyor....
196
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
kübra

kübra

@susuzkelimeler

Tanrı, şeytanın inini cennete sakladı...
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
bediaterzi

bediaterzi

@bediaterzii

 paylaşım fotoğrafı
“Sen cennettin varlığıyla gurur duy ben cehennemi istiyorum.”-yabancı
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Çaglay

Çaglay

@caglayayaz

 paylaşım fotoğrafı
Bence en kötüsü de bişeylerin elinden değil de içinden gelmemesi. Heves yok inancın kalmamış, zorlayamıyorsun..
ataç ikon Yabancı Şahmeran
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 1 yorum beğen ikon
erdem (@erdem8138)
Herşeye rağmen bırakmamalı insan.
25.07.18 beğen cevap