up
ara

Boyun Eğme

Boyun Eğme Konusu ve Özeti

Boyun Eğme
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Levent Üzümcü tarafından kaleme alınan Boyun Eğme kitabı Siyaset, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ka Kitap yayınevinden 2016 yılında 9786058391567 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Boyun Eğme isimli kitap 165 sayfadan oluşuyor. Boyun Eğme kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Ka Kitap
ISBN: 9786058391567
Sayfa: 165 sayfa Basım Tarihi: 2016
Demokrasinin tüm imkânlarını kullanarak demokrasiyi yok etmekte olan küçük bir zümre ve onların itinayla ve gözünü kırpmadan kandırdıkları -kanmaya meyilli- koca bir kalabalıkla karşı karşıyayız, biliyorum. Aynı ülkede yaşayıp aynı dili konuştuğumuz; aynı yollarda yürüyüp aynı yemekleri yediğimiz halde aramıza sıkışmış yüzyıllar olduğunun da farkındayım. Maalesef, Türkçe bilmeyen bir Çinliye 10 dakikada anlatabileceğimiz problemleri kendi anadilimizde kendi vatandaşımıza anlatamıyoruz ki, bizi en çok da yaralayan bu. Çünkü içten içe biliyoruz ki, kötülüğü bildiği, gördüğü halde görmezden, bilmezden gelen ve fütursuzca destekleyen bu yığın, yarın eline fırsat geçse bize aynı kötülükleri gözünü kırpmadan yapmaktan çekinmeyecek.

Ne yapmalıyız? Her şeyin sonuna gelmişiz gibi bir hali var çoğunuzun. Oysa ki her şey daha yeni başlıyor. Lâftan, kaygılanmaktan, serzenişte bulunmaktan daha çok çalışmaya ve sahada mücadele etmeye ihtiyacımız var. En önemlisi de sizin gibi aydınlık yarınlara inanmış vicdanlı insanların varlığını daha çok hissetmeye…

Gücünüzü farkında olun, demokrasi beden ağırlığı üstüne yürüyor ama akıl ağırlığı çok daha etkilidir. Bir başkası yok, sadece siz varsınız. Lütfen yılmayın, lütfen boyun eğmeyin!
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Levent Üzümcü'yü oyuncu kimliğiyle severim, işin aslı kitabı sadece kendisinin Gezi Eylemleri'ne desteği nedeniyle, bir nevi "Saygı Sunma" olarak aldım.

Yazınsal olarak başarılı olabileceğini düşünmemiştim, fikirlerini saptırmadan, açık ve net olarak okuyucuya sunmuş. Son dönemde basılan bir çok kitabın aksine imla hataları ve anlatım bozuklukları ile dolu değil. Dili sade ve anlaşılır.

Çocukluğundan başlıyor Levent Üzümcü anlatmaya... Tiyatro yaşamına nasıl başladığından tutun, Gezi'deki duruşu nedeniyle; Şehir Tiyatrolarındaki memuriyetinden atılmasına, kendisine gelen dilekçelerden, hakkında açılan davalara, sanatımızın uğradığı dolaylı-açık sansürden, sanatçılarımıza yönelik baskı ve sindirme çabalarına kadar her şeyi açıkça paylaşmış.

Dava sürecinin başlangıç öğelerinden biri olan, babasının kendisine söylediği; "Oğlum, tanımadığın birileri gelir de babanın adı ne, nerede oturuyorsunderlerse hiçbir şey söyleme." cümlesi ile başlayan "Sosyalist Enternasyonel" konuşması, günümüzde kendisinin oğullarına kurduğu aynı cümleyle bitiyor.

Kendisinin tüm "Boyun Eğme! Gücünün farkında ol"lu tüm ikna çabalarına rağmen, ister istemez düşünüyorsunuz; maalesef 36 yılda değişen pek bir şey olmamış!

Kalemi keskin, sesi gür olsun!
ataç ikon Boyun Eğme
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Esin Aykan

Esin Aykan

@esinaykan

Levent ÜZÜMCÜ izlediğimiz televizyon dizilerinde boy göstermiş, yetenekli bir oyuncudur benim gözümde."Kişilik sahibi, beyefendi" olarak sıfatlandırmıştım duruşundan.Bu kitabın her bir cümlesi yanılmadığımı gösterdi.Önce kendisini tanıtarak oyuncu olmaya nasıl karar verdiğini sonrasında Gezi Parkı sürecinde yaptığı ropörtaj ve konuşmalarından dolayı Devlet tiyatrosundaki memurluğundan nasıl çıkarıldığını kendisine gelen yazıları ve dava sürecini samimiyetle paylaşıyor..
ataç ikon Boyun Eğme
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

Boyun Eğme - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Tek sormamız gereken, "Dünyada bunca şey değişirken on yıllık periyotlarda, örneğin bizi yönetenler bu kadar zengin olurken ben neden 14 yıldır ve hala kömüre makarnaya muhtacım?" olmalı. Sadece bu soru bile bize aslında hiçbir şeyin değişmediğinin sadece ve sadece yalan dolan ile kandırıldığımızın kanıtıdır.

Sayfa:33
ataç ikon Boyun Eğme
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Öyle bir sarsmışlarki bu toprakların kültürünü, öylesine büyük bir erozyon yaratmışlarki bu coğrafyanın egemenleri, insanlar canlarının yanında bir tek türkülerini alabilmişler yanlarına.

Sayfa:19
ataç ikon Boyun Eğme
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Armi

Armi

@heavyarmi

Çünkü sanat dediğin şeyi var eden, sanatçının iç dünyasındaki çalkantılardan ve dünyanın adaletsizliğinden yana çektiği dertleri ifade etme arzusundan başka bir şey değildir. O yüzden de bir sanatçı yaşadığı dünyanın aksayan hiçbir şeyine duyarsız kalamaz. Gözünün önünde katledilen, hakkı gasp edilen insanların uğradığı haksızlıklara kör sağır insanlara "insan" denemeyeceği gibi, gördüğü haksızlıklara susan bir aktöre ya da ressama ya da ne bileyim bir şaire, bir sinemacıya da "sanatçı" denemez. Her roman, şiir yazan, film çeken, oyun oynayan, resim yapan, dans edip şarkı söyleyen kişiye sanatçı denmez. Hayata bir açıdan bakmak ve özgür düşünmek ister sanat. O yüzdendir ki, itaat edenden, yerleşik düzeni kabul edenden, sorgulamayan ve paraya ruhunu satandan olsa olsa sığ zanaatkârlar olur.
ataç ikon Boyun Eğme
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
8.3/10
10 oy
Sence kaç puan almalı?
0