up
ara
‹ Tüm Boyun Eğme İncelemeleri

Boyun Eğme Kitap İncelemeleri

Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Levent Üzümcü'yü oyuncu kimliğiyle severim, işin aslı kitabı sadece kendisinin Gezi Eylemleri'ne desteği nedeniyle, bir nevi "Saygı Sunma" olarak aldım.

Yazınsal olarak başarılı olabileceğini düşünmemiştim, fikirlerini saptırmadan, açık ve net olarak okuyucuya sunmuş. Son dönemde basılan bir çok kitabın aksine imla hataları ve anlatım bozuklukları ile dolu değil. Dili sade ve anlaşılır.

Çocukluğundan başlıyor Levent Üzümcü anlatmaya... Tiyatro yaşamına nasıl başladığından tutun, Gezi'deki duruşu nedeniyle; Şehir Tiyatrolarındaki memuriyetinden atılmasına, kendisine gelen dilekçelerden, hakkında açılan davalara, sanatımızın uğradığı dolaylı-açık sansürden, sanatçılarımıza yönelik baskı ve sindirme çabalarına kadar her şeyi açıkça paylaşmış.

Dava sürecinin başlangıç öğelerinden biri olan, babasının kendisine söylediği; "Oğlum, tanımadığın birileri gelir de babanın adı ne, nerede oturuyorsunderlerse hiçbir şey söyleme." cümlesi ile başlayan "Sosyalist Enternasyonel" konuşması, günümüzde kendisinin oğullarına kurduğu aynı cümleyle bitiyor.

Kendisinin tüm "Boyun Eğme! Gücünün farkında ol"lu tüm ikna çabalarına rağmen, ister istemez düşünüyorsunuz; maalesef 36 yılda değişen pek bir şey olmamış!

Kalemi keskin, sesi gür olsun!
ataç ikon Boyun Eğme
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum