up
ara

62 Maket Seti

62 Maket Seti Konusu ve Özeti

62 Maket Seti
62 Maket Seti kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051419947
Sayfa: 268 sayfa Basım Tarihi: 2016
Cortázar alıştığımız algı biçimlerini gerçeküstü perspektiflerin içine alarak özgürleştiriyor." -Time Out-62: Maket Seti sözde "Şehir" denilen yerde yaşanan hayatın çetrefilli ama olağanüstü bir dille anlatımıdır. Zira romanın başkarakteri arayış içindeki entelektüel Juan şehri şöyle tanımlar: "Paris'te de karşımıza çıkabilir, Oslo'daki bir birahanede de; birimiz şehirden geçip Barcelona'da bir yatakta bulmuştu kendini, belki de tam tersi. Açıklanacak bir şey değildi şehir; sadece vardı." Bu şehirde Juan'la gizemli Hélène arasındaki gerilimli ilişkiye, bir grup sıra dışı insanın yaşadığı imkânsız aşklar, tuhaf deneyimler, ilginç karşılaşmalar ve tesadüfler eşlik eder. Ne de olsa, Carlos Fuentes'in sözleriyle, "Marx Kardeşler'in, Bela Lugosi'nin desteğiyle tasarladığı" bir şehirdir burası. Burada geleneksel roman dizgesi ıskartaya çıkarılmış ve okur riskli ve heyecanlı yeni bir tecrübeye davet edilmiştir."Cortázar okumamış insan bir kader kurbanıdır. Eserlerini okumamak korkunç sonuçları olan, sinsi ve ölümcül bir hastalıktır. Hiç şeftali yememiş bir insanın durumu gibi. nKişi yavaş yavaş mutsuzlaşır... ve büyük bir ihtimalle azar azar saçları dökülür."-Pablo Neruda-

62 Maket Seti - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

anlatım  paylaşım fotoğrafı
anlatım
Çok iyi bir anlatım. Keyfini çıkarmak gerek.
“Ne sıradan ne de çok uçuk, şartsız şurtsuz bir hayat bu hepimizi kurtaran; eninde sonunda sürü ruhuyla yapılan herhangi bir uzlaşmaya ya da isyana kolayca kapılmamızı engelleyen zorlu bir güç; bir şelale, ardında beyaz bir fon olan vesikalık fotoğraflarımız ve sağ başparmağımızın iziyle belirlenen kimliğimizle hiç alakası olmayan gecikmeli bir hareketle döküldüğü için asla yere ulaşmayan bir şelale; yabancı bir şey olan ama yine de özen gösterilmesi gereken hayat, annesinin işi çıkınca birine bırakılmış bir çocuk, haftada üç kez sulamamız ama bozmamak için lütfen fazla sulamamamız gereken begonya saksısı.”
ataç ikon 62 Maket Seti
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
11 yorum
vaji orhan (@vaj)
Kat'i sanatı bu hocam cok güzeldir
18.10.18 beğen 1 cevap
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
Kıymetli @seyyah73 üyesi, öncelikle şahsınızı muhabbetle selamlarım. Elinize sağlık, ince ince işlemişsiniz, gayet zarif bir eser meydana getirmişsiniz. Ancak gel gelelim bir eksiğiniz var, yeterli vitamin almıyorsunuz. Lütfen beslenmenize dikkat edin, bedenin ihtiyacı olan vitamini almazsanız hafazanallah o tırnaklarınızın üzeri hep beyaz beyaz, derin derin çizgilerle dolar taşar. Şimdiden ufak ufak başlamış zaten. ( Sadık takipçiniz ve sağlık polisiniz Proton) 0 dakika önce
18.10.18 beğen 2 cevap
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

 paylaşım fotoğrafı
Bir yazar her zaman hayranlık duyduğum. Okuduğum tüm eserleri üzerinde bayağı uğraştığım bir yazar. Sek sek isimli eserini okuyacağım en çok onu merak edip erteliyorum sürekli. Ama bu kitap çok iyi başladı.

““Evet” diye düşündü juan iç geçirerek ve iç geçirmek bütün bunların öteki taraftan geldiğini, diyaframda, derin bir soluğa ihtiyaç duyan çiğerlerde meydana geldiğini kesinkes kabul etmekti. Evet ama bunu düşünmek de gerekliydi, çünkü ne de olsa juan ondan ve düşüncelerinden ibaretti bir iç geçirmenin, karın boşluğunun daralmasının, karşısına çıkan şeyden duyduğu belli belirsiz korkunun içine hapsolmazdı. Düşünmek faydasızdı, gözünü açtığında son ilmekleri örülüp bitmiş bir rüyayı boş yere hatırlamaya çalışmak gibi faydasız; düşünmek, duyumun karşıtı denebilecek bir şeyin içinde hala asılı duran ve görünmez yanı nadiren tekrarlanabilecek o örgüyü sökmek demekti. Gözlerini kapasa, kendini bıraksa, tam bir kararlılık içinde yüzse gerektiği gibi beklese. Faydasız oldun olası faydasızdı; o hayal topraklarından hep daha fakir dönmüştü geri, kendinden iyice uzaklaşarak. Ama bir avcı gibi düşünmek en azından bu tarafa geri dönmek açısından önemliydi, yani şişman müşteri bir kanlı kale sipariş etmişti ve bu birden kontese dönüşmüştü, Polidor’da ayna karşısına oturma nedenine, Saint-Germain Bulvarı’nda alıp rasgele sayfasını açtığı kitaba dönüşmüştü, tam da doğrulandığı anda anlaşılmaz bir inatla kendini reddetmesiyle anında gizlenen, bir araya geldiği anda dağılan, itibarı itibarlı olmadığına ikna ettikten, onda ölümcül bir yara açtıktan sonra kendinden uzaklaştıran bir betonlaşma içinde göz kamaştıran pıhtılaşmaya ( tabii Helene de) dönüşmüştü- basit bir çağrışım oyunu, bir ayna, bir anı, bir anı daha, işsiz güçsüz hayal gücünün önemsiz lüksleri.”
Bakalım ne zorluklar bekliyor beni.
ataç ikon 62 Maket Seti
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum