up
ara

Bugün Bize Kim Geldi

Bugün Bize Kim Geldi Konusu ve Özeti

Bugün Bize Kim Geldi
Bugün Bize Kim Geldi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: April Yayıncılık
ISBN: 9786055162689
Sayfa: 184 sayfa Basım Tarihi: 2016
Sezgin Kaymaz ile Türkçenin merkezine yolculuk!

Matrak lakin vefakar, hırpani ve fakat cefakar, en hararetli yerinden, helalinden öyküler, mektuplar!

Derdi günü, işi gücü dil olan bir yazardan hallere, duygulara, insana, hayvanata dair bir edebiyat ziyafeti.

Cayır cayır evler, köpür köpür Hülya'lar, sinmiş ufacık olmuş önlüklü bebeler, koca koca kararları eline yüzüne patlayan biçareler...

Halk ağzından derlemelerle, icat sözcük ve deyimlerle, bitmeyen enerji ve sürprizlerle bakın bugün size kim geldi!
Mesut AKÇA

Mesut AKÇA

@kaknus

Gülerken Ağlamak
"Kaptanın Teknesi"ydi kitabın adı. Nerden geçmişti elime, ne vakit almıştım da kitaplığıma katmıştım hatırlamıyorum. Ki kitabın kondisyonu -nemden dolayı kitapta bozulma meydana gelmişti- da kitap seçimlerimdeki hassasiyetlerime meydan okurcasına ayrıksıydı. Kitapların da bir kaderi vardır, düşüncesinin bir tecellisiydi âdeta kitap. Neyse… Okumaya başladım bir şekilde. Bir muziplik var kitapta, bir hinlik, gizem, inceden bir alay; kıvrak bir üslup, kolay okunabilir ama basit olmayan bir dil... Sonuna kadar ilgiyle okuttu kitap kendini ve sürpriz bir sonla da tamamlandı. İşte böyle tanışmış oldum Sezgin KAYMAZ’la ve o günden sonra da kitaplarını birer ikişer toplamaya ve okumaya başladım.

"Bugün Bize Kim Geldi" yazarın okuduğum 9. kitabı sanırım. Yazarın tipik özelliklerini fazlasıyla taşıyor ama diğerlerinden farklı olarak onun hayatının içine de sokuyor bizi. Anladığım kadarıyla otobiyografik yanı kuvvetli hikâyeler kitaptakiler. Oldukça mizahi bir dil hâkim hemen hemen bütün hikâyelerde. O yüzden okuyacaklara metroda, otobüste, sınıfta, aile ve akraba meclislerinde, arkadaşların toplaştığı bir ortamda hâsılı insanların içinde okumamalarını salık veririm. Kitapta öyle yerler var ki kahkahalar atmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Yoksa maazallah şaşkın, kızgın ya da acıyan -deli sanılabilirsiniz- bakışlara muhatap olabilirsiniz.

Kitapta Sezgin KAYMAZ’ın o şıkır şıkır Türkçesi, muzipliği, gizem oluşturmak ve ilgiyi canlı tutmaktaki marifeti yine had safhada. Yukarıda çokça güldürdüğünü yazdım lâkin kitabın birkaç hikâyesinde boğazınıza bir yumru, göğsünüze bir öküz oturmuyor da değil. "Medet"i okurken beni ağlatmıştı ama bunda kendimi koy vermedim. Yazar bu tavrıyla okuyucuyu sıcak sudan soğuk suya sokarcasına farklı duygusal uçlarda gezdirmeyi de ziyadesiyle başarıyor.

Gelelim kitabın okuyanda sıkıntı çıkarabilecek yanına. Yazar kitapta Türkçenin imkânlarından ziyadesiyle yararlanıyor fakat bunu yaparken argonun uçlarında gezinmeyi de ihmal etmiyor. Küfürlü ifadeler azımsanmayacak bollukta ve rahatlıkta kullanılıyor. Yazar bunu öyle doğal bir şekilde yapıyor ki bu tür ifadeler rahatsız edici ve gayrı tabii değil, çok tabii ve sıradan geliyorsa da bu konularda hassasiyeti olan bünyelerde rahatsızlık meydana getirebilir. Birkaç yerde dinî/manevî alandaki bazı hassasiyetleri zorlayan ifadelere de yer verilen bu tarzın bazı okuyucuların keyfini kaçırma ihtimali söz konusu. Benden söylemesi…

Keyfim yok şu sıralar, gülmeye, zorlanmadan akıp gidecek bir şeyler okuyarak hoşça vakit geçirmeye ihtiyacım var diyenlere aspirin niyetinde tavsiye olunur.
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

içinizi biraz burkup sonra gülümseteceğim
Yazarla ilk tanışmamdı ama son olmayacak. Bizden biri. İçerisinde farklı öyküler ama öykülerin bir yerlerinden birbirlerine dokunmayı da unutmuyorlar. Bana yazarın kendi hayatından kesitler gibi geldi.

Kitap ince ince duygularınıza dokunuyor tam ağlamayacağım ya derken gülmeye başlıyorsunuz. Ben özellikle "Bugün bize kim geldi?" öyküsünde gözlerim dolmadı değil çünkü İnci benim kızım oldu diğerleri kardeşleri hayvan sevgisi daha nasıl güzel anlatılabilirdi ki ? İnciyi kendi tüy yumağımın yerine koydum ona bakıp bakıp okudum kitabı onlarla birlikte mahvoldum. Onlarla birlikte sevindim. Bu duyguyu okuyucuya aktaran bir yazar olması da benim şansımdı sanırım. Tercüme Sanattır isimli öykü de ise kahkahalara boğuldum hepimiz çocuk olup o sıralardan geçtik ne masumduk değil mi ?

Peki ya Hülya ? İnsan olabilmek ama gerçek anlamda. Özünü yitirmemek insan kalabilmek doğal olmak günümüzde ne zor değil mi ? Hülya karakterinde bunların hepsini bulabilirsiniz. İçimizi ısıtmak, bir evin içerisine sanki gizlice girmiş onları izliyormuş hayatlarına tanıklık etmek istiyormuş hissini yaşamak trajikomik yani hayatın diğer adını satır aralarında bulmak istiyorsanız bu kitap sizi bekliyor olacak.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Keşke bitmeyen kitap olsaymış ve o kitabın adı Bugün Bize Kim Geldi olsaymış. ? O kadar çok sevdim ki, inanın bitmesini hiç istemedim.

Sezgin Kaymaz’ın kalemi ile ilk tanışmamdı. Fakat kesinlikle son olmayacak. Sanırım bütün kitaplarını okuyacağım. Kitabımız sekiz öyküden oluşuyor. Hepsi birbirinden komik, birbirinden güzeldi. Yanlış Anlama Ömer Faruk ve Sokakta Köpekler Evlenir öykülerinde bildiğiniz kahkaha attım. Hatta gözlerimden yaşlar geldi. O kadar samimi, anlatılanlar o kadar bizdendiki... Özellikle Hülya ile karakterlerimizin çok benziyor olması ayrı bir sıcaklık kattı. ?

Umarım yazarla birgün karşılaşır ve kahkalarıma sebep olduğu için kendisine teşekkür edebilirim. Bu kitapla gülmeye ne kadar çok ihtiyacım varmış onu anladım. Mutlaka tavsiye ederim dostlar. Okuyun, sevdiklerinize hediye edin. ?
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 10 verdi
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Bu öykü kitabı, Sezgin Kaymaz'ın okuduğum 2. kitabı ve bu kitap ile birlikte yazarım tüm kitaplarının okunacağı kesinleşmiş oldu. Hikayelerin hepsi gülümseten ve içten. Sanırım gerçeklik payı olan hikayeler. Bu kadar güzel anlatılması için gerçeklik payı olması gerekiyor çünkü. Yazarın eşini anlattığı Hülya karakteri o kadar sevecen ki her muhabbette gülümsetmeyi başarıyor. Bunu bir de Onur Gökşen'in kardeşi Mert ile olan durumuyla yakalamıştım. Aileden birilerini anlattığınızda mizahı ayarlamak çok zor olmuyor, kendiliğinden geliyor demek ki. Site puanları da genelde çok yüksek kitabın, herkesin keyifle okuyacağı tarzda olmuş. Yeni kitabı 15 gün sonra çıkacak bu yazı yazılırken ve şimdiden sabırsızlanıyorum alıp okumak için.
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

Bu kitabı ve yazarı çok sevdim. Çok güzeldi. Harika bir tanışma kitabı oldu Sezgin Kaymaz ile. Artık tüm kitapları okunacak güzel samimi bi yazar daha buldum.

Başta biraz garip geldi fazla mı halk ağzı :) dedim ama ilerledikçe daha bir hoşuma gitti, öykülerin güzelliği, samimiyeti, gerçekliği ve bağlantıları çok tatlıydı aşırı eğlendim kahkahalar attım çoğu yerde, son hikâyede de vurdu tâbi son darbeyi ve artık sevdiğim yazarlar arasında yerini aldı, bir kaç kitabını daha okuyayım ama bir kitapta yetiyor bazen. Tavsiye ederim, okuyun.
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Bugün Bize Kim Geldi - S41

"...Özellikle vücut ağırlığıyla yapılan cimnastik gibi ağır sporlarda görülüp..."
Allah belanı versin senin internet gibi!
Kübra Ç? tarafından eklenmiştir.
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Sevgili Mektupkardeşim,
Çoğunlukla karşılaşmayız bile seninle.
Mektuplaşır dururuz. Yaklaşırız içten içe, konu komşu olur, eş dost olur, dertdaş sırdaş oluruz kendimize çaktırmadan. Muhtaç oluruz birbirimizin varlığına, birbirimizin ihtiyâcı oluruz. Harfler söze, sözler sohbete, sohbetler muhabbete dönüşür gel git. Muhabbetler sese, sesler vahye. Sen beni vâr edersin ben seni. Demden deme geçeriz mektup mektup, sen hiç olmadığın kadar sen olursun, ben bir de bakarım ta kendisiyim kendimin.
Hep senin sâyende.
Bağlanır giderim güzel varlığına. Olur mu derler, olur, insan hiç görmediğini de özler; ben seni çok özlerim.
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Yanlış anlama da,senin gibi "Ya biri bir şey isterse? diye korkudan donuna dolduran adamlara var ya... o mersedesin dingili girsin inşallah.
Sen şimdi bunu da yanlış anlarsın."Adam" derken seni kastetmiyorum.
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Ölene bir şey yapmıyor ölüm; kalana yapıyor.
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Genel durumunun yirmi dört saat takip edilmesi lazımmış da bakarsın acil bir müdahale gerekiverirmiş de biz evde bıcık bıcık edip seveceğim derken hayvancağızın ölümüne sebep olabilirmişiz de böyle sevmek olmazmış da bu bizim yaptığımız mide ameliyatı olmuş adama acılı adana yedirmeye benziyormuş da yok hatta baltayla beyin ameliyatı yapmaya benziyormuş da işini hiç mi hiç kolaylaştırmıyormuşuz da bir de bizle uğraşmıyormuş da zaten ben onu hiç anlamıyormuşum da...
ataç ikon Bugün Bize Kim Geldi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...