up
ara

Doktor Hastalandı

Doktor Hastalandı Konusu ve Özeti

Doktor Hastalandı
Mozart ve Deyyuslar kitabının da yazarı Anthony Burgess tarafından kaleme alınan Doktor Hastalandı kitabı Dünya Klasikleri, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9786053327400 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Doktor Hastalandı isimli kitap 264 sayfadan oluşuyor. Kitap Kapak önemli! En güzel kapaklı kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Doktor Hastalandı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053327400
Sayfa: 264 sayfa Basım Tarihi: 2016
Burma'da dilbilim dersleri veren Dr. Edwin Spindrift aniden rahatsızlanınca İngiltere'ye geri gönderilir. Londra'da yattığı hastanede acı veren ve aşağılayıcı bir dizi tetkikten sonra beyninde tümör olduğu anlaşılır. Geçireceği operasyonu beklerken, karısı da hastane civarındaki barlarda vakit geçirmektedir. Edwin, operasyondan bir gece önce onu bulmak için üzerinde pijamalarıyla hastaneden kaçar. O güne dek sözcüklerin dünyasında yaşamış olsa da onların gerçek hayattaki "göndergelerini" pek umursamamış bir dilbilimci olarak, varlığından bile haberdar olmadığı bir âleme; Soho'nun hayatın kıyısında kalmış bin bir karanlık tiple dolu tekinsiz ve bohem yeraltı dünyasına dalar. Ancak akademik hayattaki steril varoluştan katı gerçekliğin hüküm sürdüğü yeraltına iniş macerası içinde gizem dolu bir müphemlik de barındırır.
serkan gündem

serkan gündem

@serkangundem - Eskişehir

bir önceki yorum yapan arkadaştan ziyade ve genel olarak tüm okuyuculardan farklı olarak yazarın otomatik portakal kitabından önce bu kitabı okumaya başladım. Kitap Burmada bir dil bilimci olan Dr. Edwin Spindirft 'in nörolojik bir hastalık sonucu Cinsel ve ruhsal sağlını kaybetmesini ve doktorun Londra'daki hastane günlerinde yaşadığı sonra hastaneden kaçıp şehrin arka sokaklarında yaşadıklarını anlatıyor.Kitabın genelinde yazar içinde cinsellik barındırmayan bir aşk yaşadığını düşünüyor karısıyla ve tüm şehirde karısını bulmaya çalışıyor. Karısı ise sadakat bağlarını farklı bir yorumlama katıp sadakat bedenen değil ruhen olmalıdır düşüncesiyle kocasından başkalarıyla cinsel ilişki yaşamaktan geri kalmıyor.Bu sırada ana karakterimiz Edwin'in başına gelmedik kalmıyor.Arkadaşlar öncelikle bu kitap bana göre okumadan ölmeyiniz diyeceğim bir kitap değil fakat kitabı okumaya başladığınız zaman ana karakterin karısını arayışının içine kendinizi adapte edebiliyorsunuz.Kitapta bir gerçekten kopukluk mevcut özellikle bunu final ve finale yakın bölümlerde bunu çok rahat hissedebiliyorsunuz.Ben bu kitabı okuduğum için pişman olmadım benim bu önerimi okuyup kitabı okumaya niyetlenen arkadaşlar olursa kitap hakkında yorumlarını yazarlarsa çok mutlu olurum :)
ataç ikon Doktor Hastalandı
kitaba 7 verdi
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73 - Çorum

Gerçeküstü yaklaşım
Otomatik portakalı okuyup çok sevdiğim yazarın başka bir eseri. Yine 60lı-70li yıllarda geçiyor ve bir hasta insanın gerçeküstü öyküsünü anlatıyor. Romanda hangisi gerçek hangisi değil anlamanız zor oluyor. Bu roman da kurgusundan çok yaşanan sabun köpüğü hayatlar ve taktığımız maskelere göndermeler içeriyor. Bu maskeler kendi en yakınımıza bile gösterdiğimiz yüzümüz. Biraz yeraltı edebiyatı yanında dönemin eğlence anlayışını aktarıyor. Gece kulübü pub kültürünü aktarıyor. En ilgimi çeken yanı karısı ile olan ikili ilişkisi. Kahramanın kaybettiği gerçeklik algısının sebebi sadece hastalığı mı yoksa görmezden geldiği yaşam tarzı mı sorusunu sordurdu bana. Yapılan anlaşmalar güncellenmeli daima yoksa değerini yitiriyor ya da geçerliliğini. Eşi ile yaptığı anlaşmada böyle insan değişir istekleri arzuları beklentileri sormak gerek ve eğer devam edilecekse ona göre davranmak. Yoksa elinizden kayıp gidiyor en değer verdiğiniz kaleniz. Neyse kitap ikili ilişkiyi sorgulamış daha çok; sorulmayan ve konuşulmayanın içimizde açabileceği derin yarayı anlatmış daha çok.
ataç ikon Doktor Hastalandı
kitaba 5 verdi
0 yorum

Doktor Hastalandı - S41

ziyaretçiler gittiğinde R.Dickie dedi ki: "İyi bir velet, di mi? Kimsenin başına dert olmaz. Ne zaman," dedi cömertçe, "seni görmeye gelen birisi olmazsa, benimkilerden birini alabilirsin. Bende çok var." Ziyaretçilerle üzümleri aynı kefeye koyuyordu.
kamse tarafından eklenmiştir.
serkan gündem

serkan gündem

@serkangundem - Eskişehir

''Senin değişmenin doğru bir şey olacağını düşünmüyorum. Sen bir çeşit makinesin ve dünyanın makinelere ihtiyacı var.Sen bir röntgen makinesi gibisin,ya da sızlandığın şu elektroensefalografi cihazlarından biri gibi. Bir faydan var. Ama benim bir makineye ihtiyacım yok.Hiç olmazsa birlikte yaşamak ve birlikte yatağa girmek için.''
ataç ikon Doktor Hastalandı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
147
KİTAP
Kapak önemli! En güzel kapaklı kitaplar
İçeriğin öneminin farkındayız. Fakat bu listede sadece güzel kapaklı kitaplar olsun istedik. Sen de kapağını en beğendiğin ki...
7.3/10
6 oy
Sence kaç puan almalı?
0