up
ara

Lontano Kitap İncelemeleri

Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Jean-Christophe Grange - Lontano
Kitabı genel olarak beğendim, tam manasıyla sonunu tahmin edemediğim için ve olay örgüsü olsun karakterleri olsun beğendiğim için de keyifle okuduğum bir polisiye oldu. İkinci kitabına da en kısa zamanda başlamak isteği sardı kitabın sonunda. Tavsiye ederim polisiye severlere.
ataç ikon Lontano
kitaba 10 verdi
0 yorum
Büşra Demir

Büşra Demir

@busrademir12

Bir çok kitabını okumama rağmen bu kitap biraz sönük kalmıştı. Arada olan hisseler şirketler mevzu çok yordu yormaktan ziyade bence gereksizdi. Çivi adamı yakalamışken Kongoya Ağıt'ta tekrar mı bir katil yakalıcak meraktayım?? 🤔
ataç ikon Lontano
kitaba 7 verdi
0 yorum
OKAN_

OKAN_

@okanilkic

Lontano
Yazarın tüm kitaplarını okudum. Başarılı bir kurgu fakat askıda kalmış bir son. Diğer kitaplarında olduğu gibi ipuçları ile bize düşünme fırsatı vermemiş... Cinayet,cinayet sonra hop diye katil ortaya çıkıyor ve bağlantılar birkaç sayfa ile kitabın sonunda açıklanıyor.
İkinci konu, yazarın cinayet tasvirlerinin giderek vasatlamasi... Kurtlar imparatorluğu kitabını bence yazarın bu konudaki doruk noktası. Oyleki siz de kusma isteği oluşturacak düzeyde. Maalesef bu kitabında o havayı yakalayamadım. Ancak diğer kitaplarından farklı olarak esas karakterin yanında aynı aileden farklı karakterlerin hayatını paralel olarak anlatıyor. Bu şekilde dört karakter var. Bu da dört farkli kişilik oluşturmak, dört farklı geçmişi harmanlamak demek...
ataç ikon Lontano
kitaba 6 verdi
0 yorum
Burak Kürşad Turgut

Burak Kürşad Turgut

@burakkursadturgut

Hep mi heyecan?
Yazar, her kitabında alın bunun filmini ya da dizisini yapın der gibi, etkileyici, hızlı ve akıcı bir kitap. Özellikle Grangé severler için tavsiye ederim. Kesinlikle sıkılmayacaklardır.

Kitap sonu olmayan bir etki ile bitti. Zaten Grangé tarafından Congo Requiem adlı bir roman daha yazıldı, henüz çevrilmedi. Bu kitap Lontano'nun devamı niteliğinde olduğu söyleniyor. Bekleyip, göreceğiz.
ataç ikon Lontano
kitaba 9 verdi
0 yorum
Alp y.

Alp y.

@alpy

Gereksiz Uzun
Grange'ın tüm kitapları okumuş biri olarak belirtmeliyim ki tüm kitapları içinde bu kitap en uzunu ve en çok yoranı oldu. Muhteşem bir sonla bittiğini tabi ki inkar edemem ama o sona gelene resmen yordu kitap beni. Kitabı uzatmak için o kadar gereksiz kelimeler ve cümleler kullanmış ki 200 sayfa daha az olabilirdi net bir şekilde. Sonuç olarak okuması zor olan ama güzel bir sona sahip bir kitap sizi bekliyor.
ataç ikon Lontano
kitaba 6 verdi
1 yorum
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
tabi ki(-) / tabii ki(+)
18.08.16 beğen cevap
fisun

fisun

@fisun

Grange sever bir okur olarak yine çok severek okuduğum bir kitap oldu. Yazar bu kitapta da bilinen anlatım tarzını korumuştu. Kısa bölümler şeklinde heyecanı azaltmayan bir akışa sahip olan kitapla ilgili tek eleştirim, bundan önce hiç rastlamadığım şekilde sonunun açık olması ve 2. kitapla ilgili sinyaller verilmesiydi.
Aksiyon severlere tavsiyemdir...
ataç ikon Lontano
kitaba 8 verdi
0 yorum
Tekin

Tekin

@tk

Yazar tarzı aynı ama herşekilde okutuyor insanı ters köşe yapıyor.

O
ataç ikon Lontano
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kaan Gürsoy

Kaan Gürsoy

@kaangursoy0

Bana mı öyle geliyor?
Grange son dönemlerde fazlasıyla kendini tekrarlar oldu. Sonu açıkta biten ilk kitabı olmasıyla beraber ben bu kitapta en çok gerçek kişilere olan göndermeleri beğendim. Bir şekilde kitabın karakterlerinin o gerçeklik içerisinde yaşadığını düşündürtüyor.
Ama açıkçası Grange'ın o eski üslubu artık kendini tekrarlamaktan olsa gerek bana eski tadı vermiyor.
İlk kitabı olsa belki 10 verirdim ama bu kitap bende 8 puandan ötesini göremedi.
Devamı olacağını da hemen sonunda belli eden kitabı bir de ikinci çıktıktan sonra tekrar puanlarım diyorum.
Bir de işin garibi katil kim? sorusuna Grange da çok alışkın olduğumdan mıdır bilinmez hemen başlarda farketmiş olmam da canımı sıktı.
Okunabilir kitaplar arasında yerini alır.
ataç ikon Lontano
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan S.

Hakan S.

@hakans

hayal kırıklığı
kitabı büyük bir heves ve beklentiyle aldım. fakat okumaya başladıkça Grange'in o bildik üslubunun dışında kitap aynı Koloni'ye benziyordu. bir kaç cümle birebir kopyalanmıştı sanki. olay örgüsü aynı fakat mekanlar farklı sadece. daha güzel ve farklı bir şeyler beklerdim. ayrıca Doğan Kitap sanırım dünyadaki en kalitesiz kağıdı bulmuş ve bu kitabı basmış. yazık..
ataç ikon Lontano
kitaba 3 verdi
0 yorum