up
ara

Çatıdaki Pencere

Çatıdaki Pencere Konusu ve Özeti

Çatıdaki Pencere
Küçük Anılar kitabının da yazarı Jose Saramago tarafından kaleme alınan Çatıdaki Pencere kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9786055340629 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Çatıdaki Pencere isimli kitap 306 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Çatıdaki Pencere kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
ISBN: 9786055340629
Sayfa: 306 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Ölmek, varolmuş olmak ve artık olmamaktır," derdi Jose Saramago. O öldü, artık yok, ama Çatıdaki Pencere Portekiz'de ve Brezilya'da, anadilinin vatanlarında basılır basılmaz insanlar yeni kitabı elden ele dolaştırdılar ve yepyeni bir heyecanla okuduklarını belirterek şaşkınlıklarını dile getirdiler. Saramago bir kitap daha yayımlamıştı, duyarlılıklarımıza nüfuz eden, hayret ve hayranlıkla kalakalmamıza neden olan taze ve aydınlık bir kitap; ve anladık, sonunda anladık ki bu artık kesinlikle varolmayan ama paylaşmaya devam etmek isteyen yazarın ardında bıraktığı bir armağandır. Bıktırana kadar şu cümle yinelendi: Bu kitap mücevher, Saramago nasıl oluyordu da o yaşında bu bilgeliğe sahip olabiliyordu, insanları böylesine incelikle, kusursuzca ve anlatıyı uzatmadan betimleyebiliyordu? Nasıl oluyordu da sıradan ve önemsiz ama bir o kadar da evrensel durumları dile getirebilecek, bu kadar dingin bir şiddetle köhne değer yargılarına karşı gelecek kapasiteye sahip olabiliyordu?"Çatıdaki Pencere, Jose Saramago'nun yazarlığının erken döneminde yazdığı, ama ölümünden sonra yayımlanan romanı. Eşi Pilar del Rio'nun dediği gibi, Çatıdaki Pencere Saramago'ya giriş kapısıdır ve her okur için bir keşif olacaktır. Sanki mükemmel bir halka tamamlanıyormuş gibi. Sanki ölüm yokmuş gibi.
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

Günümüzde bir çok ailenin aynası gibi bir kitap.Bakın pardon okuyun ve kendinizi görün. İnceleyelim. Küçük bir çocuğu olan ve birbirlerine katlanmak zorunda ebeveynlerden oluşan bir aile, ergen bir çocukları olan ve hayata sırf materyalist bakan ebeveynlerden oluşan bir aile, erkeksiz ve dört kadınlı parçalanmış aile, çocuksuz ve sevecen ruhlu çiftimizden oluşan bir aile, aile sıcaklığını gölge oyunlarında arayan kadın erkek ilişkisine dayalı bir ilişki, esasen hepsinin özünde bu varya neyse diğerleri aile olmuşlar sonuçta!.Ve tabi çocuklarını kaybeden ve bağlarını kopartmayı beceremeyen bir aile.
Bir apartmandaki ailecikleri ele almış Jose Saramago. İnsan ilişkilerinin zaman ve mekandan soyut bir şekilde pislik içinde yüzdüğünün ve buna yaşamak dendiğinin yüzümüze vuruluş biçimi...
Özgürlük aşığı genç Abel biraz zorlama gibi. Jose Saramoganın eseri ele alırken ki yaşı ve böyle serseri ruhlu filozofların yeni yeni moda olduğu zamanlar diyelim buna. Şimdilerde böyle ıssız adamlarsız ne film ne kitap oluyor zira. İlgi çekiciliğini yitirmiş gibi.
Her okuduğum kitapta bir veya iki karakteri diğerlerinden çok severim -bu belki- -hatta muhakkak- sizler için de geçerlidir. Lidia ' yı çok sevdim. Çünkü dürüsttü ve gururlu. Şu 19 yaşındaki kızın babasını ise hiç sevmedim çünkü; kibirliydi. Ve kafi derecede gurursuz. Bunlar haricinde ters köşeler vardı. .Diğer karakterleri ne sevdim ne sevmedim. Sonuçta insan davranışları senteziydi. Bir apartmandaki, ailelerdeki. İlişkilerdeki. Hayattaki.
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Saramago yolculuğuna devam ediyorum paylasimlarimda gördüğünüz üzere.Filin yolculuğundan sonra Catidaki Pencere bana ilaç gibi geldi.1 gün içerisinde de bitirdim zaten ??????? Catidaki Pencere birbirinden farkli apartman sakinlerinin yaşamlarını konu alır.Daha önceki kitaplarında gördüğümüz politik,ideolojik konular yoktur.(Arasıra Silvestre ile Abel 'in konuşmalarında hissetsemde )Bu haliyle kitap psikolojik ve sosyolojik yönü agir basan ,bambaşka bir Saramago okuyormusum izlenimi verdi nedense.☺☺☺ Apartman sakinlerinin birbiri ile olan iliskilerinin yanısıra kendi dünyalarında yaşadıkları problemleri okuyacak ,ustalıkla verilmiş mesajları alacaksınız.

Yazarinda dediği gibi__"Kimse kimseyi sevmek zorunda değildir,ama hepimiz birbirimize saygı göstermek zorundayız." Eğer Saramago okumaya korkuyorsanız ilk bu kitapla baslamanizi tavsiye ederim.Çok kolay okunabilir ve konusu ile sizi saracak bir kitap farklı bir Saramago bana göre.Tavsiye ederim mi bu kitabi?_____Tabiki
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Hayranı olduğum José Saramago'nun bütün eserleri çok güzel ve birbirinden özeldir.Ama bu romanı daha önce okuduğum diğer romanlarına oranla daha kolay okunur olduğu için daha güzeldir.Yazdığı ilk roman olması bakımından dikkate değerdir.İşin ilginç tarafı , eşinin anlattığına göre , nedense Saramago bu romanının basılmasına neredeyse hiç önem vermemiş.José Saramago'nun külliyatını okumak isteyenler, yeni başlayacak olanlar onun mucizelerle dolu düş dünyasına bu muhteşem romanla giriş yapabilirler.
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
cansu berk

cansu berk

@cansuberk

Saramago'nun bu kitabını okurken susamışımda su iciyormuşum gibi geldi.(hoş ..iyi kitaplar bende hep bu duyguyu yaratıyor.) kitap o kadar akıcı ki. bizim yaşadıgımız, kapı komşularimizi anlatiyor, bizi anlatıyor sanki. Yazarın evrensel edebiyatı bu olmalı galiba. İyi bir kitap her okurunun dusuncelerine,duygularina dokunuş yapmalı ama bu dokunuşlar herkesin farklı dusunmesine yol acmali diye düsünüyorum. Kelebek etkisi gibi...iste bu kitap bende buydu.
.
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Gök Han

Gök Han

@gokhannnn

itaba yeni başlamış olmama rağmen daha ilk sayfasından itibaret Saramago farkı göze çarpıyor. Üslubundaki nezaket ve akıcılık sizi kitabı içinde olayları yaşamanıza ve kendinizi bir anda olayın ortasında hayal ile gerçeği ayırt edemez bir halde bulmanız mümkün oluyor..
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Çatıdaki Pencere - S41

Cenaze Marşı'nın son ritimleri kahramanın mezarındaki menekşeler gibi dökülüyordu.Ardından sessizlik.Süzülüp ölen gözyaşı.Artık zaferin ve hayatın neşesinin tadını çıkartmaya başlasa da , hâlâ Hadesin gölgesiyle bunalan Scherzo'nun aniden dionysosvari canlanışı.
Mustafa Kemal'in Askeri tarafından eklenmiştir.
Mehtap Coşkun

Mehtap Coşkun

@moonlight

Geçmiş hatırlamak, şimdi yaşamak, gelecek de kaygılanmak içindi.
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

Ah, eylemlerin yerine sözleri geçirmek zorunda kalan adam! Sonunda sadece kendi sesini duymaya başlar.
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

"Kitapları okumakla iyi yaptığınızı düşünüyorum... Kaç kişi yaşamını yararsız olduğunu keşfedemeden tüketir? Bana kalırsa sadece yararsız olduğunu hissetmiş olan gerçekten yararlı olabilir. En azından yararlı olabilmek için çok fazla risk alması gerekmez."
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
cansu berk

cansu berk

@cansuberk

...İnsanlar birbirinden nefret ediyorlarsa yapacak bir şey yok.Hepimiz nefretlerin kurbanıyız.Hepimiz istemediğimiz ve sorumlu olmadığımız savaşlarda öleceğiz.Gözlerimizi bağlayacaklar ve sözcüklerle içimizi nefretle dolduracaklar.Ne için?Yeni bir savaşın tohumlarını atmak için,yeni nefretler yaratmak için, yeni bayraklar, yeni sözcükler için.Bunun için mi yaşıyoruz? Çocuklar doğurup savaşlarda öldürmek için mi?Kentler kurup yerle bir etmek için mi?...
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

"Ah kızım neler söylüyorsun! Beni utandırıyorsun!" dedi.
"Görüyorum. Sadece sözcükler yüksek sesle söylendikleri zaman utanıyorsunuz. Düşünülmeleri utandırmıyor."
ataç ikon Çatıdaki Pencere
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Jose Saramago Kitapları
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun Dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eserlerinden mutlaka ok...