up
ara

Beyin Senin Hikayen

Beyin Senin Hikayen Konusu ve Özeti

Beyin Senin Hikayen
Incognito - Beynin Gizli Hayatı kitabının da yazarı David Eagleman tarafından kaleme alınan Beyin Senin Hikayen kitabı Bilim, Popüler Bilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Domingo Yayınevi yayınevinden 2016 yılında 9786054729692 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Beyin Senin Hikayen isimli kitap 272 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Zeynep Arık Tozar çevirmiştir. Kitap Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Beyin Senin Hikayen kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Zeynep Arık Tozar
Yayınevi: Domingo Yayınevi
ISBN: 9786054729692
Sayfa: 272 sayfa Basım Tarihi: 2016
Büyük ilgi gören kitabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman, bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: Gerçek nedir? "Sen" kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji "insan olmak"ın anlamını değiştirebilir mi?

Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdülerden ölümsüzlük arayışına kadar uzanıyor. Yol üstünde, muazzam karmaşıklık barındıran beyin hücreleri ve onları birbirine bağlayan trilyonlarca sinirin arasında görmeyi pek de beklemediğiniz bir şey beliriyor: kendiniz.

"Nörobilimin dahice yazılmış hali. Soluksuz okunuyor."
-Guardian-
nida

nida

@nida563

Bir şey ne kadar doğal ve kolay görünürse,gerçekte
durum o kadar tersidir.

İçinde doğduğunuz aile, içinde yaşadığınız kültür, arkadaşlarınız, işiniz, izlemiş olduğunuz her bir film, yapmış olduğunuz her bir sohbet sinir sisteminiz üzerinde iz bırakmıştır. Bu kalıcı, mikroskobik izler birikerek sizi siz yapan bütünü oluşturur ve nasıl birine dönüşebileceğinizle ilgili sınırlamalar getirir.

Uzun süre evli kalan çiftler birbirlerine benzemeye başlarlar; üstelik süre uzadıkça, Bu etki de kendisini daha güçlü biçimde gösterir. Araştırmalara göre bunun tek nedeni aynı giyim ya da saç stillerini benimsemeleri değildir. Bu insanlar, birbirlerinin yüz ifadelerini o kadar uzun süre boyunca taklit etmişlerdir ki, yüzlerindeki kırışıklıklar zamanla aynı biçimi almaya başlamıştır.”
ataç ikon Beyin Senin Hikayen
kitaba puan vermedi
0 yorum
Büşra Öcalan

Büşra Öcalan

@busraocalan

Genel hatları ile bakıldığında kitabı oldukça beğendim. Herkesin rahatça anlayabileceği tarzda yazılmış, dili oldukça basit. İçinde yer alan bilgiler sayesinde hem beyninizi hem de kendinizi daha iyi anlamaya başlayacaksınız ve olaylara bakış açınızın değişeceğinden eminim. Kitabı çeviren kişi de gayet güzel ve yazara sadık kalarak çevirmiş. Kitap hakkında beğenmediğim şey ise, kitabın bir bölümünün yazarın daha önceki kitabı Incognito'dan neredeyse tamamen alınmış olması. Yazar da bunu zaten belirtmiş. Incognito kitabından sonra biraz yavan gelse de beğendiğimi belirtmeliyim. Bilimle ilgilenen kişilerin yanı sıra beynin gizli kalmış yanlarını merak edenlerin okuması gerektiğini düşünüyorum.
ataç ikon Beyin Senin Hikayen
kitaba 7 verdi
3 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Peki benim gibi İncognito'yu okumamış birine ne tavsiye edersiniz? Bunu okusam yeter mi, yoksa önce diğerini mi okuyayım?
21.08.16 beğen cevap
Büşra Öcalan (@busraocalan)
Eğer isterseniz öncelik sırasına bakmaksızın ikisini de okuyabilirsiniz. Ama sadece birini okuyacaksanız direkt bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
23.08.16 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Teşekkür ederim, ben de yorumunuzdan bu şekilde anlamıştım. :)
23.08.16 beğen cevap
Korkow

Korkow

@erkanbayrak

Beyin ile ilgili güzel bir kaynak
Okudukça beynin işlevleri konusunda ağzınız açık kalıyor. Vedirğimiz tepkiler duygu durumumuz ve her hareketimizin derinliklerine inmemizi sağlıyor. Zamanla nasıl sen olduğunla ilgili cevapları buluyorsun.
Beyin konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için güzel bir kaynak.
ataç ikon Beyin Senin Hikayen
kitaba 7 verdi
0 yorum

Beyin Senin Hikayen - S41

Fiziksel nesneleri yorumlama biçiminiz, neredeyse tümüyle beyninizin izlemiş olduğu tarihsel yola bağlıdır ve bunda nesnelerin kendileri çok az paya sahiptirler. Bu iki dikdörtgen, birtakım renk düzenlemelerinden ibarettir. Bir köpek, aralarında anlamlı bir fark göremez. Bu iki şekle tepkiniz her neyse, şekillerin kendileriyle değil, tamamen sizinle ilgilidir.
Korkow tarafından eklenmiştir.
Simge v.

Simge v.

@simgevural - Ankara

Sizi siz yapan,beyninizde gelişen değil, beyninizde yok edilen şeylerdir aslında.
ataç ikon Beyin Senin Hikayen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Beynin yaşamımızda oynadığı merkezi rolden yola çıkarak,toplumun beyin hakkında neden bu kadar az konuştuğunu, neden onun yerine yayın organlarını ünlülerle ilgili dedikodular ve reality show'larla doldurmayı yeğlediğini merak edip durdum.
Ama artık beyinle ilgili bu kayıtsızlığın , bir ihmalden çok bir ipucu olarak ele alınabileceğini düşünüyorum : Kendi gerçekliğimiz içine öylesine hapsolmuş durumdayız ki, tutsaklığımızın farkına varmamız bile son derece güçleşmiş durumda. Syf :9
ataç ikon Beyin Senin Hikayen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Öyleyse nedir gerçeklik?Gerçeklik,yalnızca sizin seyredebileceğiniz ve kapatamayacağınız bir televizyon programı gibidir.
ataç ikon Beyin Senin Hikayen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Milyarlarca beyin hücresi ve birbirleriyle kurdukları trilyonlarca bağlantıdan oluşan sonsuz yoğunluktaki bu ağın içinde, görmeyi belki de hiç beklemediğiniz bir şeyi bulacağınızı umuyorum : kendinizi. syf:10
ataç ikon Beyin Senin Hikayen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Türümüzün tarihi ve geleceği, beynin mikroskobik ölçekteki devrelerine kazınmıştır.
ataç ikon Beyin Senin Hikayen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...